Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4010
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Gruba kasa dla Zamku Grodno

Środa, 15 lutego 2012, 7:56
Aktualizacja: 12:58
Autor: Beata Kołowrocka
REGION, Walim: Gruba kasa dla Zamku Grodno
Fot. Beata Kołowrocka
W wyniku rozstrzygnięcia konkursu, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gmina Walim uzyskała dofinansowanie w wysokości 500 tys. złotych. Dzięki temu zostanie zrealizowane zadanie pn. „Zabezpieczenie konstrukcji zabytkowych zamku Grodno – mury zamku górnego”.

Dzięki uzyskanym funduszom zostaną podjęte kroki, pozwalające zabezpieczyć mury zamku górnego przed dalszą destrukcją. Między innymi zostanie wykonane przemurowanie, a także odtworzenie murów zamku. Poza tym planuję się wykonanie tzw. zielonego stropu.

Zamek Grodno wybudowany na szczycie góry Choina (450 m n.p.m) to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych naszego regionu. Co roku odbywa się tu Jarmark Średniowieczny, gdzie turysta przenosząc się w czasie, może podziwiać walki rycerzy. Organizowany jest także Festiwal „Biała Dama”, którego celem jest zaprezentowanie filmów amatorskich.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1315. Za panowania Bolka II dochodzi do rozbudowy obiektu. Wtedy to został rozbudowany zamek górny. Później warownia przechodziła z rąk do rąk Jego właścicielami byli Czesi, rycerze- rabusie, rodzina Czetryców... Ostatnimi jego właścicielami była rodzina Zeidlitz'ów.

Dziś obiekt ma wiele do zaoferowania. Z wieży zamku roztacza się przepiękny widok na Góry Sowie i jezioro Bystrzyckie z historyczną tamą, która została wybudowana w 1917 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group