Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2881
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grupy etniczne w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 sierpnia 2013, 13:41
Autor: red
Fot. UMWD
25 sierpnia w Wałbrzychu odbyło się spotkanie grup etnicznych związanych z Dolnym Śląskiem z licznie przybyłymi gośćmi z Dolnej Saksonii – dawnymi mieszkańcami ziemi dolnośląskiej sprzed 1945 roku.

Organizatorami przedsięwzięcia pn.: „Pamięć – Tożsamość – Region Dolnośląski” było Stowarzyszenie Francuzów i Repatriantów z Francji na Dolnym Śląsku. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Dominik Kłosowski.

Uroczystość rozpoczął występ Chóru z Dolnej Saksonii. W ramach projektu odbyły się spotkania integracyjne grup etnicznych zamieszkujących ziemię wałbrzyską. W programie przewidziano również pokazy multimedialne przedstawicieli poszczególnych społeczności, występy chórów z Niemiec i Francji, a także laureatów Konkursu Piosenki Francuskiej. Istotną częścią spotkania była prezentacja dokonań w zakresie współpracy i działań na rzecz ochrony niematerialnych i materialnych dóbr kultury.

Na spotkaniu zaprezentowano także projekty, które powstały z inicjatywy Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia, m.in. „Mój pierwszy dzień”, ukazujący losy ludzi przesiedlonych po II wojnie światowej na tereny dzisiejszego Dolnego Śląska. Swoimi wspomnieniami dzielili się m.in. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, Mirosław Hermaszewski, Henryk Kujawa, Adolf Juzwenko, Krystyna Stoga, Marika Skrzeszewska, Henryk Pawlak, Jurgen Getschel. Przedstawiona została również idea konkursu skierowanego głównie do młodych Dolnoślązaków „Mój album rodzinny”. http://mojalbumrodzinny.pl/

www.umwd.dolnyslask.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group