Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5318
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Hejterski atak

Niedziela, 7 lipca 2024, 8:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 lipca 2024, 10:22
Autor: red
REGION: Hejterski atak
Fot. Jerzy Wypych
Fundacja Olgi Tokarczuk i Festiwal Góry Literatury celem hejterskich ataków.

Trwa jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Góry Literatury organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. Zmagamy się z intensywnymi atakami hejterskimi w naszych mediach społecznościowych oraz, będącą ich efektem, blokadą naszych kont. Profile o wątpliwej autentyczności w wulgarny sposób ubliżają naszym gościom, m.in. Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland czy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

Trzeci dzień Festiwalu Góry Literatury przynosi m.in. spotkanie z palestyńską pisarką Adanią Shibli, dyskusję „Boskość niebiańska” prowadzoną przez filozofkę i publicystkę Katarzynę Kasię, rozmowę z poetkami Urszulą Honek i Joanną Mueller, debatę o transpłciowości oraz koncert Korteza.

To jednak także kolejny dzień zmagań z atakami na nasze konta w mediach społecznościowych – Facebooku i Instagramie. Profile instagramowe Festiwalu Góry Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk zostały zgłoszone jako spamerskie i głoszące nieprawdziwe informacje oraz zablokowane. My nie możemy tam publikować, pozostali użytkownicy nie mają możliwości oznaczania nas. Odwołaliśmy się, ale Meta (właściciel m.in. serwisów Facebook i Instagram) działa powoli.

Mamy też do czynienia ze zgłoszeniami oraz atakami na nasze konta na Facebooku, co rusz blokowane są poszczególne posty. Trwa również ofensywa wulgarnych komentarzy, w których profile o wątpliwej autentyczności ubliżają zarówno nam, jak i naszym gościom oraz gościniom, w tym Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Sylwii Spurek czy Sylwii Chutnik. Obserwujemy to czujnie, staramy się usuwać wszelkie nienawistne treści.

W trakcie naszego Festiwalu dyskutujemy na wiele istotnych z naszego punktu widzenia kwestii społecznych, wpisanych także w statut Fundacji Olgi Tokarczuk, takich jak: upowszechnianie i rozwój demokracji, rozwój wolności i praw człowieka, promowanie wolności słowa oraz idei społeczeństwa obywatelskiego, ekologia i zmiany klimatu, prawa zwierząt. Organizujemy spotkania literackie, panele dyskusyjne, debaty, warsztaty i seminaria, pokazujemy filmy i spektakle teatralne, zapraszamy na wystawy, wernisaże, performanse oraz koncerty.

W tym toku gościmy rekordową liczbę gości i gościń – ponad 230 osób weźmie udział w ok. 150 wydarzeniach w trakcie 11 festiwalowych dni, które spędzamy w ponad 20 lokalizacjach na ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej.

Wśród panelistów zaproszonych przez nas do udziału w debatach są także politycy i polityczki, krytycy i krytyczki poprzedniej władzy. Postanowiliśmy zaprosić kilkoro z nich zarówno ze względu na towarzyszące nam rocznice, którym się przyglądamy (35. rocznica pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów, 25. wstąpienia Polski do NATO i 20. wejścia do Unii Europejskiej), jak i z powodu funkcji, które zaczęli pełnić po ostatnich wyborach parlamentarnych. Wśród tych osób jest minister sprawiedliwości Adam Bodnar, ministra edukacji Barbara Nowacka czy wiceminister spraw zagranicznych Marek Prawda.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkim może się to podobać. Wyrażamy jednak stanowczy sprzeciw wobec wulgarnych, ordynarnych i zwyczajnie hejterskich słów skierowanych w stronę uczestników naszego Festiwalu. Wiele z nich pochodzi od profili o wątpliwej autentyczności. Bez względu na to, nie zgadzamy się na mowę nienawiści.
W efekcie tych działań widoczność naszego Festiwalu w przestrzeni wirtualnej jest mniejsza niż byśmy sobie tego życzyli. Jednocześnie publiczność przed naszymi scenami dopisuje, spodziewamy się rekordowej frekwencji. Niezmiennie transmitujemy na żywo większość naszych spotkań, rozmów i debat online na Facebooku i YouTubie (m.in. na profilach Festiwalu, Fundacji Olgi Tokarczuk).

Dziękujemy za wszelkie przejawy wsparcia skierowane w stronę Festiwalu, Fundacji i naszych gości. Zachęcamy naszą publiczność do udostępniania na swoich kontach w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów z Festiwalu Góry Literatury oraz oznaczania nas, jeśli pojawi się taka możliwość, a także udostępniania transmisji wideo. Apelujemy również, by zgodnie z regulaminem portali zgłaszać wszelkie nienawistne wpisy oraz profile.

Twoja reakcja na artykuł?

4
17%
Cieszy
7
29%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
8%
Złości
9
38%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group