Czwartek, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 2209
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Historia regionalnej Solidarności na zdjęciach

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 6 marca 2019, 7:35
Autor: JAZ
Fot. JAZ
W wałbrzyskim Centrum Nauki i Sztuki jest dostępna stała wystawa obrazująca historię regionalnej „Solidarności” otwarta w 2016 r. Ekspozycja składa się przede wszystkim z pamiątek prywatnych działaczy „S” . Upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko 10–milionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce.

Projekt Solidarni jest kontynuacją budowy wystawy z 2016 r. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się w sposób znaczący rozwinąć i uzupełnić już istniejącą ekspozycję. Projekt „Solidarni” opiera się na wspólnej międzypokoleniowej pracy świadków wydarzeń z roku 1980 i 81 i młodzieży wałbrzyskiej, w jej ramach powstały odrębne relacje i film „Solidarni z Wałbrzycha”, wyświetlany w sali wystawienniczej, wyeksponowane zostały prywatne i związkowe pamiątki. Istotnym elementem była również modernizacja kącika z powielaczem konspiracyjnym, przy którym przygotowano stanowisko do reprodukcji materiałów podziemia solidarnościowego, przystosowane również do zabawy najmłodszych uczestników wystawy. Zwiedzający znajdą tu ramę sitodrukową do wyrobu własnych ulotek, a także unikalne pieczątki z motywami zaczerpniętymi z górniczych solidarnościowych druków z lat 80. XX w.

Wybór miejsca prezentacji wystawy dot. górniczej i wałbrzyskiej Solidarności nie jest przypadkowy: kopalnia Thorez była jednym z najważniejszych zalążków Solidarności. To właśnie tutaj 27 sierpnia 1980 r. górnicy pracujący na popołudniowej zmianie w szybie „Chwalibóg” Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez” w Wałbrzychu, rozpoczęli strajk. Była to pierwsza kopalnia w kraju oraz pierwszy zakład na terenie województwa wałbrzyskiego, który przerwał pracę i poparł strajkujących stoczniowców ze Szczecina i z Gdańska. Następnego dnia strajk rozpoczęli górnicy z szybu „Julia” kopalni “Thorez” i od tego momentu to właśnie miejsce, w którym dziś funkcjonuje PW Stara Kopalnia, stało się kluczowym ośrodkiem strajku 1980 roku na ziemi wałbrzyskiej. Do strajkujących górników kopalni „Thorez” z czasem dołączali pracownicy innych kopalń i zakładów nie tylko z Wałbrzycha, ale z całego województwa wałbrzyskiego. 28 sierpnia na terenie kopalni zawiązany został Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Wśród świadków tamtych wydarzeń znajdują się i tacy, którzy twierdzą, że rozpoczęcie strajków w Wałbrzychu podtrzymało strajk w Gdańsku (gdy informacja o Wałbrzychu dotarła do stoczniowców).

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
11%
Smuci
2
22%
Złości
3
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Uwielbiam PiS 6-03-2019 8:11
W Wałbrzychu nie było, nie ma i może będzie Solidarność jak tych starych działaczy się odsunie. Nic nie zrobili jak były zamykane kopalnie, koksownie itp. Dzisiaj tylko krytykują i nie chcą młodych dopuścić tak im dobrze w obecnej rzeczywistości. Dziadkowie bawić wnuki dac młodym szansę i odejść oczywiście bez honoru bo już na późno
~wyzwalacz 6-03-2019 12:53
W Onet podano, że Solidarność była finansowana przez CIA, bo ta organizacja odtajniła swoje archiwa.. Pojawia się zatem pytanie czy Solidarność działała rzeczywiście w narodowym interesie?
~xyz 6-03-2019 14:00
Dwa komentarze a poziom intelektualny dawnego sbeka. Brakuje jeszcze określeń typu "zaplute karły reakcji" albo "pełzająca kontrrewolucja". Samozadowalacie się intelektualnie choć zapewne nie zrozumiecie aluzji.
~Uwielbiam PiS 6-03-2019 14:16
do: ~xyz (14:00)
Nie dawnego sbeka to wasz działacz katolik Pilchowski pisze o drugim człowieku "śmieć" Solidarności w Wałbrzychu to same patałachy i żule a poza tym starzy pierdziele.
~RP 6-03-2019 14:25
Uwielbiam PiS pracowałeś na koksowni że wiesz dlaczego zamknięto? proszę o dokładne informacje a nie te z pod budki z piwem
~Uwielbiam PiS 6-03-2019 17:03
do: ~RP (14:25)
Pracowałem na kopalni i wiem jak działacze Solidarności walczyli o nasze miejsca pracy dlatego wiem co piszę. Nic Solidarność nie zrobiła tylko Górny Śląsk się liczył
~wyzwalacz 6-03-2019 17:45
No i wychodzi na to że SB faktycznie broniła naszych zadów. Bo po 89r. zachód nam je wydymał na ostro.
~RP 6-03-2019 17:53
Uwielbiam PiS to pisz o kopalni a koksownie pozostaw ocenie tym co tam pracowali
~Jerzy Jacek Pilchowski 7-03-2019 19:31
Przygotowanie tej sali trwało 4 lata. Nie jest to przypadek gdyż trzeba było się "przebijać" przez opór ludzi którzy bardzo nie chcą aby inni (szczególnie ludzie młodzi) mogli poznawać i zrozumieć przeszłość swojego miasta czyli historię swoich rodziców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group