• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 17:49
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3405
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Hochbergowie na zawodach w Książu

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 18 lipca 2018, 15:37
Autor: red
Fot. Zamek Książ Wałbrzych/użyczone
Książęca familia Hochbergów po raz kolejny gościła w rodzinnym Zamku Książ.

Honorowy obywatel Wałbrzycha, Książę Bolko von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu wraz z małżonką księżną Lilli objęli patronat nad VI Międzynarodowym Konkursem Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless. Widowiskowa impreza zgromadziła w Książu tłumy turystów.

Krótka lipcowa wizyta rodziny książęcej związana była z konkursem tradycyjnego powożenia nazwanego na część babki księcia czyli słynnej Daisy von Pless. Księciu Bolko i księżnej Lilli towarzyszyła córka księżnej, baronessa Johanna Schenk von Stauffenberg, która odwiedziła Książ po raz pierwszy. Zwyciężył Heinrich Lindemann z Niemiec (Z Westfalli), doświadczony zawodnik, który powozi także zaprzęgami czterokonnymi i kolekcjoner powozów. Kryształowy puchar odebrał osobiście z rąk księżnej Lilli. Nagrodę za najlepszą prezentację odebrał Roman Kusz z miejscowości Helenka pod Sochaczewem na Mazowszu, bardzo doświadczony zawodnik, który przez wiele startował w powożeniu sportowym. Trofeum wręczyły zawodnikowi przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Maria Romańska oraz prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~wyzwalacz 18-07-2018 19:18
Flirty wałbrzyskich namiestników z niektórymi niemcami budzą we mnie odrazę. Oto co myślał Claus Schenk von Stauffenberg o Polakach: "Stauffenberg, uznawany współcześnie w demokratycznych Niemczech za bohatera narodowego, był konserwatywnym nacjonalistą. Jego poglądy względem niemieckiej wojny na Wschodzie i przeciwko Polsce były zgodne z ideologią niemieckiego nacjonalizmu o długiej tradycji, który nie ograniczał się wyłącznie do ideologii nazistowskiej. Podczas kampanii 1939 roku wyraził szereg nacjonalistycznych uwag na temat polskiego społeczeństwa oraz zadowolenie z użycia pracy niewolniczej przez Niemcy. W liście do swojej żony Niny pisał m.in.:Ludność to niesłychany motłoch, tak wielu Żydów i mieszańców. To lud, który czuje się dobrze tylko pod batem"
~wyzwalacz 18-07-2018 19:21
W książce "Germans against Hitler. 20 July 1944", którą napisali Erich Zimmermann i Hans-Adolf Jacobsen, omówione są cele, jakie stawiali sobie po zwycięstwie współtowarzysze Stauffenberga oraz on sam. Należały do nich warunki, pod jakimi rozpoczęłyby się negocjacje z Aliantami. Spiskowcy domagali się panowania nad ziemiami polskimi, zamieszkanymi przez miliony Polaków, takimi jak Wielkopolska z Poznaniem, Górny Śląsk i Pomorze Gdańskie, co potwierdzał podany przez Stauffenberga punkt ósmy, głoszący m.in.: Granice Rzeszy z roku 1914 na wschodzie[12]. Zródło-Wikipedia. Czy władze Wałbrzycha kombinują opcję niemiecką na boku? Liczą na posadki kamerdynerów w ewentualnie zwróconym majątku?
~Janosik 18-07-2018 21:13
Konstytucja marcowa z 1921r w Art. 96 stanowiła : ‘Wszyscy obywatele są równi wobec prawa. …. Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych. Obywatelowi Rzeczypospolitej nie wolno przyjmować bez zezwolenia Prezydenta Rzeczypospolitej tytułów ani orderów cudzoziemskich’. Ponadto NSA Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił kasację wyroku, odmawiającego możliwości używania w dokumentach członu tytularnego np. "hrabia" Co oznacza, że tytułów szlacheckich przy nazwisku używać nie można w Polsce.
~Janosik 18-07-2018 21:18
Ale jeśli Redakcja Walbrzyszka łaskawa to proszę mieć na uwadze, że ten niedojda von Stauffenberg mógł dokonać wcześniejszego zakończenia wojny, gdyby udał by mu się zamach na Hitlera.
~wyzwalacz 18-07-2018 22:36
Janosiku, warunkiem dla aliantów wysuniętym przez Stauffenberga była dalsza okupacja Polski i niewolenie Polaków. Oni ten imperatyw sobie przekazują w genach tam na zachodzie...A nasze durnie cieszą się z tych ,,kurtuazyjnych" wizyt potrzebnych nam jak kotu buty.
~stick 19-07-2018 9:28
w punkt z tym Stauffenbergiem, w punkt!
~12345 19-07-2018 11:36
Takie samo nastawienie jakie jest tu prezentowane to wypisz wymaluj identyczne stanowisko jakie maja Ukraincy. Jako spadkobierca swoich dziadków którzy pozostawili spory majatek na obecnych terenach UKrainy i zostali wypędzeni tak jak Niemcy po 1945roku doskonale to czuje. Pytam się mam się domagać zwrotu majątku po dziadkach , rekompensaty, zadośćuczynienia czy odszkodowania . Mam pielęgnować pamięć o nich tam na kresach, odwiedzać groby etc. czy mam wsłuchać się wtakie głosy jak tu na forum są prezentowane !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Janosik 19-07-2018 13:17
12345. Czytając publikacje IPN Ukrainy i Wiatowycza dotyczące ziem polskich czasowo zamieszkanych przez Rusinów jestem przekonany ,że drogo zapłacisz ( mowa o pieniądzach). Za fakt obecności Twojego dziadka na tych terenach w okresie "okupacji Ukrainy przez Polaków - tak oni to nazywają - domagają się zadośćuczynienia . Dotacje , bezzwrotne pożyczki, darmowy gaz to tylko przedsmak zachcianek ukraińców wobec Polski. Ale kiedy rzeszowski IPN uznaje rzeźników z UPA za represjoniwanych to wszystko możliwe.
~Janosik 19-07-2018 13:27
12345. Pielęgnować grobów przodków też nie masz prawa bo ukraiński IPN nie zezwala na ekshumacje i pochówek. Równolegle trwa niczym nie uzasadniona próba przerzucania winy za ludobójstwo 200 000 Polaków na nich samych. Taka jest narracja ukraińxów . Na marginesie . Dobra Książańskie Hitler osobiście kazał odebrać Hochbergom za ich zadłużenia podatkowe wobec III Rzeszy. Tak więc potomkom nic się nie należy współcześnie bo dobra nie były i nie są już ich .
~Janosik 19-07-2018 13:35
Do Wyzwalacz. Stauffenberg mógł sobie marzyć o nowym - starym ładzie po eqentualnym zamachu na Hitlera. Nikt z nim nie wchodziły z nim w układ separatystyczny podobnie jak z Hessem. Stalin miał plan zgarnięcia Europy na swoich warunkach a Churchil przystał na podział Europy kiedy musiał walczyć o przetrwanie i to poza oczami Rosenfelda .
~wyzwalacz 19-07-2018 17:27
Decyzje urzędowe III Rzeszy Niemieckiej zostały unieważnione w 1945r a RFN traktuje te tereny jako swoje a więc roszczenia mogą być realne.Kolego 123,mrzonki o odzyskaniu majątków na wschodzie są mrzonkami i niech takimi pozostaną bo Polska wojnę przegrała. Ale TE ZIEMIE zostały nam przyznane na mocy układu Jałtańskiego. I pilnujmy aby nie doszło do jego rewizji bo żle się to skończy szczególnie dla nas na Ziemiach Odzyskanych.Nie łudz się ze ,,jak przyjdą niemcy to będzie lepiej" . Na pewno nie dla Słowian. A machinacje Gminy Wałbrzych trzeba monitorować.
~Aryck Nusbacher 19-07-2018 18:49
TE ZIEMIE zostały odstąpione Polsce 16 stycznia 1992 po ratyfikowaniu przez Bundestag umowy podpisanej 14 listopada 1990 przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych RFN i RP – Hansa-Dietricha Genschera i Krzysztofa Skubiszewskiego. A tak dla przypomnienia: Aleksander Hochberg w czasie II wojny światowej walczył w wojsku polskim, a Jan Henryk XVII Hochberg w armii brytyjskiej. Ale tego w Moskwie politruk wyzwalaczowi nie powiedział.
~Janosik 19-07-2018 20:47
do Aryck Nusbacher. Hochbergowie "ustawiali się wszędzie" , przymilali każdemu i gdzie tylko było można. Cesarzowi ponoć oddawał Hochberg żonę jako nałożnicę. W zamian dostawał tytuł "Wielkiego Łowczego" (chyba z racji rogacza). Nawet po I wojnie św. jeden z nich chciał zostać nawet księciem polskim. Przypomnę, że podczas I wojny światowej znajdowała się w dobrach pszczyńskich główna kwatera i siedziba sztabu wojsk niemieckich w latach 1914–1917. W okresie II byli utracjuszami to im Hitler - jak wspomniałem - zabrał Książ za niespłacone podatki. Nie przewidzieli jednak , że Ziemia Dolnośląska wróci do Macierzy i krwiopijcom Naród wystawi rachunek krzywd. Ale współczesne "gadziny" chcą odwrócić historię
~Aryck Nusbacher 19-07-2018 22:31
Gdyby Slask wrocil do Macierzy, to lezal by w Czeskiej Republice, a nie w Polsce.
~wyzwalacz 20-07-2018 7:28
O proszę, następny rewizjonista terytorium śląskiego. Teren budzący do tej pory emocje a więc potencjalnie sporny. Wystarczy zafałszować historię, wtedy USA czy ONZ uznają że coś tu nie gra z granicami i można pakować walizki. Dlatego należy pinować aby nikt przy tym nie majstrował. Arcyk, politrucy moskiewscy już w latach 50-tych przyklepali przynależność Śląska do Polski. Z tego powodu że teraz jest to politycznie nieporawne chyba nie każesz nam się stąd wynosić? Zresztą politrucy byli głownie Zydami więc podważanie ich zdania to antysemityzm!
~wyzwalacz 20-07-2018 7:33
Arcyk - rewizjonista się znalazł. Pamiętaj że politrucy w Moskwie przyklepali już w latach 50-tych przynależność Śląska do Polski. Byli ci politrucy głownie Zydami, więc podważanie ich decyzji to antysemityzm! Nie wspominając o tym, że próby oderwania jakiegokolwiek terytorium od macierzy Polski stanowią jedno z cięższych przestępstw. Tak czy owak temat do dzis budzi emocje a więc trzeba pilnować aby nikt przy tym nie grzebał.
~Arcyk Nusbacher 20-07-2018 9:58
Moskiewscy politrucy przyklepali też z Ribbentropem wspólną agresję na Polskę - w ten sposób wyzwolono 17 września 1939 roku Ukraińców i Białorusinów spod buta "polskich panów". Podobnie stało się nie tak dawno temu z Krymem.
~Janosik 20-07-2018 10:56
Do Aryck. Śląsk był już w granicach Państwa Polan długo przed chrztem Polski ( źr. P.Jasienica "Polska Piastów") . Było nawet biskupstwo we Wrocławiu od XI w. do 1392 r. Licząc lata niewoli (czeskiej, austriackiej, szwedzkiej, pruskiej ) to Państwo Polskie rządziło tutaj najdłużej. Co się tyczy Krymu i Ukrainy. Legalną władzę Janukowycza obaliły pospołu oligarchowie i neobanderowcy. Strzelając do Berkutu i protestujących doprowadzili do destabilizacji kraju. Krym przekazali wojskowi ukraińscy bez jednego wystrzału Rosji. Referendum potwierdziło wolę powrotu tego terytorium do Rosji.
~Aryck Nusbacher 20-07-2018 13:13
A zanim był w granicach państwa Polan to w jakich był granicach? Czytałeś Kronikę Czech Kosmasa? Moi przodkowie jak skupywali na tych ziemiach słowiańskich niewolników to rozmawiali po czesku, gdyż po polsku nie mogli się porozumieć. A Piastowie walczyli z Polakami w bitwie pod Grunwaldem. A kto wybudował Mauzoleum Piastów w Krzeszowie? Polacy?
~Aryck Nusbacher 20-07-2018 13:18
Oczywiście Piastowie walczyli z Polakami w bitwie pod Grunwaldem po stronie Zakonu Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego.
~Janosik 20-07-2018 14:32
Aryck. A Bolesław Chrobry był Panem na zamku w Pradze . Z tego wynika, że Praga była polska i Kijów też był polski. Proszę zrozumieć jednak kontekst historyczny . Przez małżeństwo Mieszka I z Dobrawą zaistniał feudalny podział dóbr . W późniejszym okresie przez powinowactwo Przemyślidzi podjęli walkę o status powierniczy nad Śląskiem
~Aryck Nusbacher 20-07-2018 15:31
Ile Chrobry popanovał w Pradze? Rok? Dwa? Wróćmy do czasów przynależności Śląska PRZED zajęciem go w 990 r przez Mieszka I. Do czasów Państwa Samona i Wielkiej Morawy. To polańskie organizmy państwowe były? O Sławnikowicach nie słyszał? Dlaczego Piastowie tak chętnie od pierwszych chwil utworzenia swojego państwa kolaborowali z Czechami?
~Janosik 20-07-2018 16:02
Do Aryck. Wielka polityka sprawiła, że Mieszko I współpracował z Czechami. Biorąc chrzest od Czechów za sprawą Dobrawy uniezależniał się o bardziej grożnych Niemców. Pozostając poganami Polanie zdani byli na wyginięcie. Chrobry podejmując wykup zwłok św. Wojciecha zaznaczył wspólną z Czechami drogę. To żaden wstyd dla Piastowicza. Wniósł niezależne od Niemców biskupstwa we Wrocławiu i Kołobrzegu. Dając wspólnego męczennika i patrona Polski i Czech. Polska nie odtrąca tamych więzi. Współcześnie herb wrocławski jest tożsamy z czeskim rejonu przygranicznego. A tak w ogóle to czeskie piwo jest lepsze od niemieckiego. Ahoj.
~Aryck Nusbacher 20-07-2018 18:13
Herb Slaska jest w godle Czeskiej Republiki, poniewaz Slask to prastare czeskie ziemie. Nazwa Vratislavia pochodzi od morawskiego imienia Vratislaw. Co do chrztu Mieszka I to i tak zostal ochrzczony przez niemieckigo biskupa, gdyz Czesi w tym czasie nie mieli swojego (podlegali pod biskupstwo w Regensburgu).
~Aryck Nusbacher 20-07-2018 19:32
Co do roli Bolesława Chrobrego w historii Czech to rzeczywiście, dzięki niemu Czechy znalazły się w Rzeszy. Po śmierci Bolesława II (999) stan państwa czeskiego na skutek walk o sukcesję po nim oraz tzw. "reakcji pogańskiej" znacznie się pogorszył. Wykorzystał to Bolesław Chrobry obsadzając na czeskim tronie krewnego Przemyślidów Vladivoja (rządził 1002 - 1003). Tento książę chcąc upewnić swoją władzę oddał Czechy w lenno królowi niemieckiemu. To umożliwiło włączenie Czech do Rzeszy, co stało się w 1034 roku. Zaiste wspaniały przykład polsko - czeskiego braterstwa.
~Janosik 20-07-2018 20:52
do Aryck. W tym miejscu zbieżne są wątki polityki uniezależnienia. Stąd status biskupstwa na polskiej ziemi a nie zarządzanej z Niemiec za Chrobrego. Drugi aspekt to formuła feudalnego rozdawnictwa ale też dowolnych sojuszy dla własnych celów. Nikt nie miał przywilejów i ziemi sam od siebie jeno z przyznania cesarza lub papieża. Stąd wyprawy w większym lub większym skutkiem dla feudałów, księcia, króla , cesarza. Podobnie jak dzisiaj israelski Kneset wprowadził właśnie ustawę o tym , że Israel przynależy wyłącznie do Żydów. Jakbym słyszał Hitlera w i tle "rasistowskie ustawy norymberskie" (Nürnberger Rassengesetze uchwalone przez niemiecki Reichstag 15.09. 1935 r.) Jakoś mija to bez echa na świecie. Trump i USA milczy, Ukraina też. Polski MSZ też Żydom nie odpowie notą.
~Janoski 20-07-2018 21:08
do Aryck. Czym się różni feudalizm o którym dyskutujemy na forum od współczesnego sobiepaństwa i rasizmu żydowskiego wobec innych współmieszkańców żyjących w państwie Izrael? Tekst dzisiejszej ustawy głosi, że „Izrael jest historyczną ojczyzną narodu żydowskiego, który ma wyłączne prawo do narodowego samostanowienia na swym obszarze”. Rasizm i nazizm w czystej postaci.
~Aryck Nusbacher 21-07-2018 5:49
Coz na to moge powiedziec. Taka wola Nieba, z nia sie zawsze zgadzac trzeba. Zydzi to narod wybrany przez Boga i na Ziemi Obiecanej nie pozwoli barbarzyncom na ich nieporzadki. Arabow trzeba trzymac krotko. A dlaczego to sie Niemcy wkrotce przekonaja.
~Janosik 21-07-2018 8:47
Ten sam Bóg jest czczony przez Palestyńczyków. Jest to zatem racja - na dzisiaj - żydowska. Powoływanie się na niebiosa i mordowanie współbraci w Izraelu nie licuje z Dekalogiem - nadrzędnym prawem . Ale Talmud wskazuje na więcej i to jest właśnie nadużycie szwinistów, sekciarzy, rasistów, banderowców i nazistów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group