Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 2818
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Honorowi Krwiodawcy odebrali odznaczenia

Środa, 23 listopada 2016, 16:59
Aktualizacja: Czwartek, 24 listopada 2016, 7:46
Autor: PAW
Wałbrzych: Honorowi Krwiodawcy odebrali odznaczenia
Fot. PAW
Tytuł "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu" ma dla krwiodawców szczególne znaczenie. Ci najbardziej zasłużeni w naszym regionie odebrali dziś swoje tytuły.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowani i odznaczeni zostali dawcy z Wałbrzycha i okolicy.

Dni od 22 do 26 listopada to dni szczególne, poświęcone Honorowemu Krwiodawstwu. Mimo że obecnie ruch honorowego krwiodawstwa PCK to ponad 1300 klubów, które zrzeszają około 25 tysięcy członków to w większości ośrodków zapasy krwi są bardzo znikome, często nawet niewystarczające w stosunku do zapotrzebowania. Szczególnie trudny jest okres wakacji, bowiem czas wakacji to czas odpoczynku, ale także czas wzmożonego zapotrzebowania na krew.
- Oczywiście krwiodawcy się zmieniają, niektórzy odchodzą z powodu wieku, ale dochodzą nowi, młodzi, którzy chcą oddawać bezinteresownie krew - mówi Teresa Kamińska z RCKiK w Wałbrzychu.

Jeśli jesteś w wieku od 18 do 60 lat (oddający krew po raz pierwszy), do 65 lat czynny krwiodawca - ważysz powyżej 50 kg, cieszysz się dobrym zdrowiem, pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi, jesteś wrażliwy na ludzkie cierpienie, od ostatniego oddania krwi minęło 8 tygodni, zjedz lekkostrawny posiłek, zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL pozwalający stwierdzić tożsamość i zgłoś się do Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu, ul. B. Chrobrego 31 lub znajdź nas podczas jednej z wielu akcji wyjazdowych. Szczegółowy harmonogram na www.rckik.walbrzych.pl
- Dzięki takiemu zaangażowaniu i takiej postawie udało się uratować wielu ludzi – tłumaczy Leszek Radojewski, dyrektor RCKiK w Wałbrzychu. Tym ludziom należą się podziękowania. Nawet tym, którzy tylko raz w życiu oddawali krew. Przykładem może być Tadeusz Błażejowski, który oddał już ponad 90 litrów krwi.

Warto pamiętać, że stacja krwiodawstwa w naszym mieście istnieje od 1951 roku, a więc w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia działalności. Najliczniejszym klubem jest DARR Victoria, który zrzesza 136 członków i jest najstarszym klubem krwiodawców w Wałbrzychu.
- Historia krwiodawstwa jest związana z naszym miastem od 65 lat i chylę czoła przed tymi ludźmi – mówił obecny na uroczystości wiceprezydent Zygmunt Nowaczyk. - Miasto znajdowało się w różnych sytuacjach, ale tych krwiodawców zawsze mieliśmy sporo.

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Tytuł „Honorowy Dawca Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy.

Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

- Ekwiwalent kaloryczny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kcal np. 8 tabliczek czekolady

- Zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.

- Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Należy wziąć tylko stosowne zaświadczenie z RCKiK

- Krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki swoich badań laboratoryjnych. O tym fakcie należy poinformować personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w czasie rejestracji.

- Karta identyfikacyjna grupy krwi – KrewKarta. Każdy dawca, który 3 razy oddał krew, może bezpłatnie otrzymać kartę identyfikacyjną grupy krwi. Chęć otrzymania takiej karty należy zgłosić w Rejestracji po 3 donacji. Więcej na temat karty identyfikacyjnej można dowiedzieć się pod adresem KrewKarta

- Zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.dawcomwdarze.pl

- Zwrot kosztów przejazdu do najbliższego punktu poboru krwi za okazaniem biletu.

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:

- Leki ze zniżkami. Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość kupowania leków z listy leków refundowanych.

- Zasłużony Honorowy Dawca Krwi ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group