Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4467
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: I Walimski Dzień Profilaktyki

Wtorek, 14 czerwca 2016, 6:45
Autor: red
REGION, Walim: I Walimski Dzień Profilaktyki
Fot. KMP Wałbrzych
Za nami I Walimski Dzień Profilaktyki. Organizatorem imprezy były – Zespół Szkół im. Polskich Noblistów oraz Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu.

Uczestniczyło w niej około 300 osób – w tym zaproszeni goście reprezentujący Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Komendę Miejską Policji w Wałbrzychu, Komisariat Policji w Głuszycy, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, młodzież z sąsiednich szkół.

Program Komendy Głównej Policji - Profilaktyka a Ty został zainaugurowany 11 marca 2006 roku przez insp. Grzegorza Jacha. Od tego czasu na terenie kraju powstało kilkadziesiąt grup młodzieżowych PaT. W 2015 roku wprowadzono nowe rozwiązania organizacyjne – PaTPORT, czyli prowadzenie działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej.

Na terenie województwa dolnośląskiego działają dwie grupy PaTPortu – obie w Walimiu. Idea PaT jest oparty na współdziałaniu grup młodzieży, policji oraz instytucji działających na rzecz profilaktyki. Dzisiaj PaT to społeczność, która destygmatyzuje, wspiera i zaprasza, a nie wyklucza.

I Walimski Dzień Profilaktyki został zainicjowany przez opiekunów PaTPortów Katarzynę Behot, Ewę Krawczyk i Annę Soćko. Impreza rozpoczęła się od hymnu PaT –u „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”. Później w imieniu organizatorów zaproszonych gości powitała Jolanta Omyła – dyrektor Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu i Małgorzata Jarczok – dyrektor Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu.

Nadkomisarz Magdalena Korościk z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu krótko przypomniała jeszcze ideę, stworzonego przez insp. Grzegorza Jacha ogólnopolskiego programu Profilaktyka a Ty, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży życia bez uzależnień i wolnego od przemocy.

Następnie uczestnicy, niosąc flagi z logo PaT –u i hasłami zachęcającymi do świadomego i zdrowego trybu życia, przeszli ulicami Walimia pod Centrum Kultury i Turystyki, gdzie zatańczono Belgijkę.

Druga część Dnia Profilaktyki odbyła się w sali kinowej, gdzie młodzież zaprezentowała dwa programy artystyczne o tematyce terapeutyczno – profilaktycznej. Grupa PatPortu z Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych, przygotowana przez Katarzynę Behot, zaprezentowała spektakl „Malowane ptaki”, a młodzież z Publicznego Gimnazjum, przygotowana przez Romualdę Gregorczyk i Annę Soćko, spektakl „ Droga donikąd”. Przedstawienia podejmowały problem nietolerancji oraz destrukcyjnego wpływu używek na życie młodego człowieka.

Po spektaklach, które zostały nagrodzone gromkimi brawami, głos zabrali zaproszeni goście. Adam Hausman – wójt Gminy Walim, insp. Andrzeja Basztura – Komendant Miejskiej Policji w Wałbrzychu, podkom. Paweł Zalewski – z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Krzysztof Kwiatkowski – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego. Wszyscy przemawiający gratulowali tak prężnej działalności walimskich szkół w ramach propagowania postaw zdrowego i bezpiecznego życia oraz obiecali wspieranie działalności naszych PaTPortów.
Trzecia część imprezy toczyła się dwutorowo. Zaproszeni goście wzięli udział w dyskusji na temat profilaktyki uzależnień promowanej przez program Profilaktyka a Ty.

Młodzież spędzała czas w Parku Jordanowskim tańcząc Belgijkę, Wygłupiaczka, Czekoladę czy Zumbę. Grupa cheerleaderek brawurowo prezentowała taneczne układy. Śpiewały dziewczęta z ZPR i chłopcy z MOW- muzyka rap i beat box, wystąpiła też grupa taneczna Olszyniec Team- prezentująca taniec „jumpstyle”, a Marcin Kusterka zachęcał do trudnej sztuki chodzenia po linie- „slackline”. Było radośnie, muzycznie i tanecznie. Na wszystkich uczestników czekał również ciepły posiłek – kiełbasa z grilla, herbata oraz pyszne ciasto.

I Walimskie Dni Profilaktyki naładowały uczestników pozytywną energią.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group