Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 2672
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: III Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 6:30
Autor: organizatorzy/opr.red.
Wałbrzych: III Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Fot. organizatorzy
Przygotujcie się na najbardziej emocjonujące wydarzenie w sezonie! Znamy już program i wszystkie atrakcje III Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

15 i 16 sierpnia będzie naprawdę niesamowicie: wykłady poszukiwaczy przygód, projekcje o tajemnicach, widowiskowe rekonstrukcje historyczne, unikalne wystawy, a nawet szkolenie dla komandosów. To zaledwie część z przewidzianych atrakcji.

Trzecia edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic poświęcony będzie głównie dwóm epokom historycznym – przełomowemu okresowi ostatnich lat trwania drugiej wojny światowej oraz pierwszych lat po jej zakończeniu, a także epoce średniowiecza. Oprócz kilkudziesięciu wykładów i projekcji o tajemnicach, na turystów czekają aż 3 widowiskowe inscenizacje historyczne właśnie z tych okresów oraz eksplorowanie takich wątków jak tajemnice, zamki, podziemia, skradzione -odzyskane czy wiosna średniowiecza.

I dzień festiwalu zostanie będzie oscylował głównie wokół okresu powojennego, z którymi związanych jest wiele niewyjaśnionych do dziś zagadek i tajemnic Dolnego Śląska. W trakcie wykładów i widowisk rekonstrukcyjnych pokazana zostanie historia ukrywania i odzyskiwania zabytków na wspomnianych ziemiach oraz działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego.
II dzień festiwalu to zdecydowanie gratka dla fanów czasów naprawdę zamierzchłych – tematem dnia będzie średniowiecze, a właściwie ta jego część, której historyczne korzenie umocowane są na terenach Dolnego Śląska. Będzie więc o świętych miejscach, Ślęży i tajemnicach dawnych kultów oraz średniowiecznych zakonach rycerskich. Na dziedzińcu Zamku Książ staną namioty słowiańskich władców oraz powstanie obozowisko rycerzy zakonnych. Średniowiecze to także tradycje polskiego rycerstwa, na których powstała Rzeczypospolita Obojga Narodów, największa potęga XVII wiecznej Europy, która jako jedyna potrafiła przeciwstawić się naporowi islamu.

Także i w tym roku odwiedzający będą mieli okazję obejrzenia unikalnej wystawy na nieudostępnionym V piętrze – otworzona tylko na czas festiwalu ekspozycja „Bez znieczulenia, czyli dramaty fotela dentystycznego” to niesamowita podróż do gabinetu stomatologicznego w XIX i XX wieku okraszona licznymi historiami o tej dziedzinie leczenia z tamtego okresu.
Wyjątkowo odważnych zachwyci informacja o pokazie szkolenia dla komandosów „Cichociemni”, które odbędzie się w elitarnych 10-osobowych grupach w trakcie dwóch dni festiwalu. Jeżeli nie przeraża Was strzelanie, nauka maskowania, zjazdy na tzw. tyrolce czy po ścianie zamku to z pewnością musicie się na to zapisać.

Szczególnie zainteresowanych tematem „Cichociemnych” zapraszamy 14 sierpnia na uroczyste otwarcie festiwalu połączone wraz z wykładem i projekcją eksplorującą ten motyw. Wstęp jest wolny, dlatego warto posłuchać o nieustraszonych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych i poczuć jak wielką odwagą musieli się wykazywać.

W czasie Festiwalu Tajemnic, niczym w wehikule czasu, pokazana zostanie barwna przeszłość najbardziej tajemniczego rejonu Polski. Wśród atrakcji dla widzów (oprócz wykładów) nie zabraknie strzelania z łuku, gier i zabaw szlacheckich, pokazów sokolniczych, wykładów o dawnej kuchni, pokazów potyczek wojów. 15 i 16 sierpnia naprawdę warto być w Zamku Książ w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group