Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2475
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Inauguracja II Festiwalu małych Prapremier

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 15 września 2015, 9:00
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2015, 12:13
Autor: Katarzyna Szwarc
Fot. Katarzyna Szwarc
W ubiegłą sobotę w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu rozpoczął się II Festiwal małych Prapremier.

Pierwsza edycja, która odbyła się dwa lata temu, okazała się być wielkim sukcesem i została również okrzyknięta jednym z najciekawszych krajowych festiwali teatralnych. Jest to jedyny festiwal, podczas którego do Wałbrzycha zjeżdżają teatry lalkowe, aby zaprezentować swoje prapremierowe spektakle.

W tym roku w konkursie udział weźmie 9 spektakli przygotowanych przez teatry z Wrocławia („Po sznurku”, „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”), Gdańska („Błękitna planeta”), Warszawy („Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”), Poznania („A niech to gęś kopnie!”), Olsztyna („doMY”), Kielc („Pan Bam i ptak Agrafka”), Lublina („ZŁY pan”) i Rzeszowa („Najmniejszy samolot na świecie”).

Oprócz spektakli konkursowych, podczas II Festiwalu małych Prapremier odbędą się też m.in. warsztaty teatralne dla dzieci z placówek opiekuńczych, warsztaty instalacji teatralnej dla dzieci, dyskusja panelowa wraz z publicznością na temat pedagogiki teatru, pokaz studentów z Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku AT w Warszawie czy czytanie dramatów z udziałem aktorów Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

W czasie inauguracji drugiej odsłony Festiwalu zaprezentowany został prapremierowy spektakl wałbrzyskiego Teatru pt. „Królik, Słoń i Tereska...”, oparty na powieści Zbigniewa Batki – „Z powrotem... czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur”. Adaptacją i reżyserią zajął się Jerzy Jan Połoński, scenografią i kostiumami Dariusz Panas, muzyką Michał Kowalczyk, zaś ruchem scenicznym Małgorzata Fijałkowska.

Festiwal dostał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Wałbrzych Roman Szełemej.

II Festiwal małych Prapremier potrwa od niedzieli do piątku 18 września. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu – http://teatrlalek.walbrzych.pl/festiwal/program-fmp/

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group