Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 2607
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Indiańskie popołudnie w Szczawnie–Zdroju

Piątek, 20 października 2017, 10:15
Aktualizacja: 11:16
Autor: Piotr Skomorokiewicz
REGION, Szczawno-Zdrój: Indiańskie popołudnie w Szczawnie–Zdroju
Fot. Piotr Skomorokiewicz
Indiańska wioska, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i koncert symfoniczny pt. "Na Dzikim Zachodzie" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej – to wszystko miało miejsce w czwartkowe popołudnie, 19 października w Szczawnie Zdroju.

O godzinie 15.00 na terenie Parku Zdrojowego rozpoczęło się wydarzenie o nazwie "U źródeł kultury - śladami Karola Maya. Indiańska wioska - Szczawno-Zdrój", upamiętniające 110. rocznicę przyjazdu do Szczawna-Zdroju niemieckiego pisarza Karola Maya. W okolicach muszli koncertowej przygotowano wioskę indiańską, w której odbywały się różne zabawy dla dzieci i młodzieży.

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt pisarza w Uzdrowisku. O godzinie 18.00 uczestnicy wydarzenia zgromadzili się w budynku Zakładu Przyrodoleczniczego gdzie umieszczona jest tablica. Składa się ona z podobizny Karola Maya i Winnetou oraz wiersza, w oryginale i w tłumaczeniu na język polski, jaki napisał pisarz, kiedy przebywał w Szczawnie-Zdroju. Tablica jest dziełem pani Mari Bor. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy rozstrzygnięto również konkurs zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczawnie-Zdroju, a dotyczący przygód Indian oraz przeczytane zostały fragmenty książek Karola Maya. Po odsłonięciu tablicy, o godzinie 19.00 w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pt. „Na dzikim Zachodzie”, który zakończył całe wydarzenie.

Karol May (1842-1912), niemiecki pisarz, twórca postaci znanych z powieści o życiu Indian m.in. Winnetou czy Old Surehand. Szczawno-Zdrój odwiedził wraz ze swoją małżonką w dniach 22 maja – 3 lipca 1907 roku. Zamieszkał wtedy w pensjonacie Belwedere, który należał do rodziny Barchewitz. Obecnie jest to budynek sanatorium Zacisze przy ul. Okrężnej.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group