Piątek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3675
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak i kiedy wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu?

Piątek, 15 marca 2024, 6:45
Aktualizacja: 9:01
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak i kiedy wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu?
Fot. użyczone
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi pamiętać o jego ubezpieczeniach obowiązkowych. Wiąże się z nimi wiele wątpliwości, a jedną z nich jest wypowiedzenie OC. Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC i AC, co powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC i jaki jest termin wypowiedzenia umowy?

Wypowiedzenie umowy OC AC- kiedy jest konieczne?

Jeżeli mówimy o ubezpieczeniu OC, jest ono obowiązkowego dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Mamy obowiązek każdego wykupić nową polisę. Wypowiedzenie umowy OC składamy wówczas, gdy chcemy zmienić ubezpieczyciela. Wtedy konieczne jest pisemne wypowiedzenie umowy złożone w odpowiednim terminie. W przeciwnym razie polisa automatycznie się odnowi, a jeżeli kierowca zdąży już wykupić ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela, będziemy mieć do czynienia z tzw. podwójnym OC. Po zakupie pojazdu, OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu, warto więc zastanowić się, czy obecna polisa spełnia nasze oczekiwania i w razie potrzeby, złożyć wypowiedzenie i zawrzeć nową umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie AC, jest to polisa dodatkowa, dobrowolna. Nie ma obowiązku jej posiadać, jednak o zaletach jej posiadania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto wiedzieć, że po zmianie właściciela pojazdu AC wygasa samoistnie, więc po zakupie auta nie ma konieczności wypowiadania umowy AC. Istnieje za to możliwości przepisania AC z ówczesnego właściciela na siebie bądź wykupienie własnej polisy, co zwykle jest bardziej opłacalne.
 
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie samochodu?

Wypowiedzenie polisy OC i AC odbywa się pisemnie. Odpowiednie dokumenty należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre firmy umożliwiają także przesłanie dokumentów w formie elektronicznej, wówczas zdjęcia lub skany polisy należy przesłać drogą meilową. Warto pamiętać o własnoręcznym podpisie. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia wypowiedzenie umowy za pośrednictwem formularza internetowego bądź telefonicznie, warto skorzystać z tej opcji, jednak najczęściej i tak wymagane będzie dosłanie dokumentów podpisanych ręcznie. O tym, jak wypowiedzieć AC można przeczytać tutaj: https://wypowiadamoc.pl/jak-wypowiedziec-ubezpieczenie-ac-samochodu.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej, zarówno OC, jak i AC powinno zawierać przede wszystkim dokładne dane ubezpieczonego, a więc jego imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a w przypadku firmy także REGON, NIP i adres jej siedziby. Musi zawierać także opis ubezpieczonego pojazdu, czyli jego markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz numer VIN. Ponadto, dokument musi zawierać także nazwę zakładu ubezpieczeń, datę jego wystawienia oraz numer polisy ubezpieczeniowej.
 
Kiedy złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie polisy OC powinno mieć miejsce nie później niż jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy od zakupu polisy. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony, umowa automatycznie przedłuży się o kolejny rok, a właściciel pojazdu otrzyma wezwanie do zapłaty. Jeśli dzień przed upływem 12 miesięcy wypada w dzień wolny, wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej w pierwszym następnym dniu roboczym.

Z polisy AC również można zrezygnować w trakcie okresu ubezpieczeniowego, o ile została na zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i nie minęło jeszcze 30 dni od dnia jej podpisania. Nieco inny termin obowiązuje przedsiębiorców- ci muszą zgłosić rezerwację w ciągu 7 dni od podpisania umowy ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, że opłacenie polisy po terminie wiąże się z dużymi karami, warto więc pilnować terminów ubezpieczeń. Więcej informacji na stronie wypowiadamoc.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
25%
Hahaha
2
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group