Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3877
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty? Krok po kroku

Czwartek, 23 lipca 2020, 9:19
Autor: Artykuł Partnera
Wałbrzych/Kraj: Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty? Krok po kroku
Fot. użyczone
Masz długi? Jeśli tak, być może chciałbyś je spłacić, ale nie stać Cię na to, żeby zrobić to na raz. Nie ma w tym nic dziwnego – niewiele osób jest w stanie wysupłać z kieszeni kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. To jednak wcale nie oznacza, że musisz żyć w strachu przed procesem sądowym i egzekucją komorniczą. Nadal masz szansę rozwiązać sprawę polubownie. Tym rozwiązaniem jest spłata długu w ratach.

Chociaż może się wydawać, że wierzyciel lub obsługująca Cię firma windykacyjna nie będą chcieli z Tobą rozmawiać, rzeczywistość wygląda znacznie lepiej. Wbrew pozorom podmioty, którym jesteś winien pieniądze, zazwyczaj są chętne do rozmowy. Chcą się dogadać. Jednak ważne jest to, aby osoba zadłużona zobowiązała się do spłaty w ratach przez zawarcie ugody, czyli tzw. porozumienia spłaty i dotrzymywała jej warunków, czyli spłacała w ustalonym terminie. Chcesz osiągnąć takie porozumienie? Pierwszy krok to złożenie wniosku o spłatę długu w ratach.

Spłata długu w ratach – zanim napiszesz wniosek…

Zanim przejdziesz do pisania wniosku, przyjrzyj się obiektywnie swojej sytuacji. To konieczne, abyś mógł wyjść z konkretną propozycją wobec swojego wierzyciela. Określ i przelicz dobrze:
1. jakie są przychody Twojego gospodarstwa domowego z pewnych i stałych źródeł – chodzi tutaj o świadczenia emerytalno-rentowe, wynagrodzenie z pracy czy inne stabilne dochody;
2. na jaką kwotę opiewają stałe wydatki rodziny – te związane z comiesięcznymi opłatami, kupnem żywności, leków itd.;
3. ile możesz zaoszczędzić co miesiąc – być może są rzeczy, na które możesz wydawać mniej? Prosty przykład to kawa na mieście, którą możesz zastąpić przyrządzaną samodzielnie i noszoną w kubku termicznym.

W ten sposób określisz, jak wysoką ratę jesteś w stanie płacić co miesiąc – bez ryzyka, że nie będzie Cię na nią stać. Dopiero, gdy to policzysz, przystąp do rozmów z wierzycielem.

Wniosek o spłatę długu w ratach – krok po kroku

Jak napisać wniosek o rozłożenie zobowiązania na raty? To proste! W takim dokumencie muszą się na pewno znaleźć:
• data sporządzenia pisma;
• pełne dane Twoje oraz wierzyciela lub firmy windykacyjnej, której jesteś klientem;
• numer sprawy zadłużenia – może to być np. numer niespłaconej faktury lub numer sprawy nadany przez podmiot, którego jesteś dłużnikiem – poszukaj go w już otrzymanej korespondencji;
• wyraźne wyrażenie prośby o rozłożenie zobowiązania na raty – warto podać konkretną propozycję, np. zawnioskować o podzielenie długu na 10 rat lub wskazanie wysokości miesięcznej sumy, którą jest się w stanie płacić;
• umotywowanie prośby – warto pokrótce opisać swoją sytuację finansową i ewentualnie dołączyć do wniosku dokumentację, która ją potwierdzi;
• własnoręczny podpis dłużnika.
Pamiętaj także, że istotne kwestie to:
• sporządzenie wniosku w dwóch kopiach – jedną pozostawiasz sobie, drugą wysyłasz;
• niedodawanie do wniosku oryginałów dokumentów – wystarczą ich kserokopie;
• wysłanie takiego pisma za potwierdzeniem odbioru – najlepiej zrobić to listem poleconym z tzw. „żółtą kartką”.

Pamiętaj, że wierzyciel ma zazwyczaj miesiąc na udzielenie odpowiedzi.

Czy zawsze trzeba składać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Wiele zależy od tego, kto obsługuje Twoje zobowiązanie. W sytuacji, gdy jesteś klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo, często możesz pominąć drogę formalną. Wszystko dlatego, że takie podmioty umożliwiają uzgodnienie nowego harmonogramu spłaty m.in. on-line. Wystarczy zalogować się do portalu obsługi zadłużenia klienta i samodzielnie ustalić, na ile rat zostanie rozłożona płatność. Często firmy windykacyjne przygotowują specjalne oferty polubownej spłaty dla swoich klientów, więc zawarcie porozumienia może trwać klika chwil. Jeśli zaś okazałoby się, że wśród zaproponowanych przez firmę windykacyjną propozycji nie znajdziesz tej optymalnej dla siebie, wystarczy skontaktować się z doradcami na czacie lub telefonicznie. Te dwa rozwiązania są najszybszą drogą do rozłożenia spłaty na raty, a co za tym idzie – do wyjścia na finansową prostą.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
25%
Smuci
0
0%
Złości
2
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group