Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4306
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak wygląda rynek producentów mebli na eksport w Polsce?

Niedziela, 25 kwietnia 2021, 8:14
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Jak wygląda rynek producentów mebli na eksport w Polsce?
Fot. użyczone
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale Polska jest jednym z największych eksporterów mebli w skali światowej. Tylko w 2019 roku polski rynek meblarski wygenerował przychody w wysokości 6 miliardów Euro. Prognozy natomiast wykazują tendencję wzrostową.

Branża meblarska w Polsce - czołowy eksporter na skalę Europy

W Unii Europejskiej Polska już od kilku lat utrzymuje się w czołówce eksporterów mebli. W 2017 roku przegoniliśmy państwa takie jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania czy Holandia, ustępując jedynie Niemcom i Włochom.

Co więcej - nasz rodzimy rynek meblarski nieustannie się rozwija. Nie pokonała go nawet pandemia koronawirusa. Bowiem mimo dużego przestoju w marcu ubiegłego roku, obecnie branża odbiła się od dna, wynikami dorównując tym sprzed początku pandemii.

Prognozy wskazują na to, że trend ten będzie się utrzymywał. Meble na eksport idą w dobrym kierunku.

Jakie meble eksportujemy z Polski za granicę?

Największą część polskiego rynku mebli stanowią te przeznaczone do salonu, jadalni i sypialni (przychody za 2019 sięgające 4,8 mld EUR). Są to przede wszystkim meble do siedzenia, które można przekształcić na potrzeby spania (43,5% wszystkich eksportowanych mebli). Oprócz nich znaczną część (37,3%) stanowią meble inne niż lekarskie, chirurgiczne, dentystyczne i weterynaryjne. Są to przede wszystkim łóżka, stoły i tym podobne produkty, które umieszczamy w jadalni, salonie czy sypialni.

Co ciekawe - jeśli chodzi o meble do siedzenia, Polska jako eksporter plasuje się na drugim miejscu pod względem wartości sprzedanych produktów. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Chiny.

Dokąd trafiają meble wyprodukowane w Polsce?

Głównym odbiorcą polskiego eksportu meblarskiego są Niemcy. W samym 2019 roku sprzedaliśmy za granicę produkty o łącznej wartości 4 479 mln Euro. Stanowi to 34,1% całkowitego eksportu mebli z Polski. Co więcej - jest to również o 24,8% więcej, niż w roku 2015.

Drugim pod względem wartości odbiorcą polskich mebli są Czechy, którzy kupili w 2019 roku produkty o łącznej wartości 995 mln Euro. W stosunku do 2015 roku stanowi to wzrost o aż 66,7%. Świadczy to o bardzo prężnym rozwoju branży meblarskiej w Polsce.

Polscy producenci mebli na eksport - jak wygląda rynek?

Z racji tego, że Polska jest jednym z czołowych producentów mebli na eksport w skali świata - na terenie kraju funkcjonuje wiele firm o takim właśnie profilu działalności. Jednym z wiodących producentów jest Ramaro. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu mebli tapicerowanych, które charakteryzuje duża wygoda i ekskluzywny wygląd.

Oferta Ramaro zawiera kolekcję premium, przeznaczoną dla klientów o wyrafinowanych gustach. Natomiast kolekcja optimum opiera się na bardziej klasycznych rozwiązaniach, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Rynek producentów mebli na eksport - podsumowanie

Polska jest jednym z czołowych producentów mebli na świecie. Branża nieustannie się rozwija, a wszelkie prognozy wskazują, że ten trend może się jedynie utrzymać. Eksportujemy przede wszystkim meble do siedzenia, które można przekształcić na potrzeby spania.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group