Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2192
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaka będzie płaca minimalna w 2018 roku?

Wiadomości: Kraj
Środa, 2 sierpnia 2017, 13:29
Aktualizacja: 13:31
Autor: red
Fot. red
Podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2.100 zł brutto i stawki godzinowej do 13,70 zł proponuje w projekcie rozporządzenia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd wcześniej godził się na korektę w górę pensji minimalnej do 2080 zł. Podniesienie płacy minimalnej do poziomu 2160 zł domaga się NSZZ „Solidarność”, co oznaczałoby, że „minimalna” osiągnęłaby pułap blisko 48 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Według GUS, liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w 2017 r. płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln. W swoich badaniach GUS nie bierze pod uwagę firm zatrudniających mniej niż 10 pracowników. A to głównie w małych przedsiębiorstwach zarobki są najniższe, co oznacza, że liczba osób z minimalnym wynagrodzeniem może być znacznie większa.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2017 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto. a minimalna stawka godzinowa to 13 zł. Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

Propozycja MRPiPS oznacza wzrost płacy minimalnej o 100 zł. Jeżeli tak się stanie, podwyżka najniższego wynagrodzenia za pracę będzie mniejsza niż w zeszłym roku, gdy wzrosło ono o 150 zł.

To, o ile wzrośnie płaca minimalna w przyszłym roku, będzie zależało od tego, czy strona społeczna wypracuje wspólne stanowisko. Jeśli Rada Dialogu Społecznego nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, wówczas wysokość płacy minimalnej zostanie ustalona przez rząd w drodze rozporządzenia.

Podniesienie płacy minimalnej do poziomu 2160 zł, czego domaga się Solidarność, oznaczałoby, że wzrośnie ona o 8 proc. i osiągnie pułap blisko 48 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Byłby to kolejny, istotny krok w stronę realizacji jednego z najważniejszych postulatów związku, jakim jest podniesienie płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego wynagrodzenia. Postulat ten znalazł się w obywatelskim projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, przygotowanym przez Solidarność w 2012 roku. Algorytm zawarty w tym dokumencie zakłada uzależnienie podwyższania płacy minimalnej od wzrostu PKB.

Wzrost płacy minimalnej oznacza także automatyczne podwyższenie innych świadczeń, takich jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, wynosząca do 15-krotności płacy minimalnej, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju. Od wysokości płacy minimalnej ustalana jest także podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Na podniesieniu płacy minimalnej skorzystają także pracownicy zatrudnieni na stawce godzinowej, która jest waloryzowana wraz ze wzrostem najniższej pensji.

Źródło: solidarnosc.wroc.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~antygona 2-08-2017 16:44
z pewnością nie taka by spokojnie sobie żyć. Po uj takie głupie pytania?
idler73 3-08-2017 9:12
Solidarność to, podobnie jak Kukiz kawałek efektu defekacji, przyklejony do kaczego kupra, zgodzą się na wszystko co wymyśli Yarosław Szczerbaty i jego dzielne grono bojowników o nierówność i dyktaturę. Swoją drogą, już w 2000 roku, nieżyjący Andrzej Lepper mówił, że płaca minimalna powinna wynosić 2000, ale netto. Obecnie premier broszka i jej rząd "fachowców", tak wybitnych, że klękajcie narody, jakoś nie specjalnie garnie się do jakiejś konkretnej podwyżki (z wyjątkiem paliw oczywista). W sumie, to nie głupie, bo jak ta banda idiotów, skonfliktuje nas totalnie z UE, bezrobocie, zacnie rosnąć szybciej niż rodzina beneficjentów 500+.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group