Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 4037
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janusz Korczak patronem szkoły w Jedlinie–Zdroju

Wiadomości: Jedlina - Zdrój
Środa, 29 lutego 2012, 19:55
Aktualizacja: 20:03
Autor: Sven
Fot. Sven
Miejska Szkoła Podstawowa w Jedlinie–Zdroju zyskała patrona. Został nim Janusz Korczak.

Kandydatów było wielu, w sumie siedemnastu, do drugiej „rundy” przeszło pięciu, wszyscy wybitni: Józef Piłsudski, Mikołaj Kopernik, Julian Tuwim, Adam Małysz i Janusz Korczak.

Zanim doszło do ostatecznego wyboru, przeprowadzony został plebiscyt na szkolnej stronie internetowej, w gazetce szkolnej i w czasie zebrań z rodzicami. Odbyły się prezentacje poszczególnych kandydatów, które przeprowadzili uczniowie pod kierunkiem nauczycieli.

Głosowania odbyły się w listopadzie i grudniu 2011 roku. Jednoznacznie został wybrany Janusz Korczak – wielki przyjaciel dzieci, prekursor działań na rzecz ich praw, twórca nowoczesnego, antyautorytarnego systemu wychowania opartego na samorządzie. Zginął wraz ze swoimi wychowankami w sierpniu 1942 roku w obozie zagłady w Treblince.

Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka – to setna rocznica założenia przez niego domu sierot i setna rocznica śmierci.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy: „Poprzez nadanie imienia Janusza Korczaka, Miejska Szkoła Podstawowa w Jedlinie-Zdroju zyska swoistą indywidualna tożsamość wyróżniającą ja spośród innych szkół. Będzie promować osobę Patrona, jego postawę życiową i dokonania. Oprze swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością Janusza Korczaka. Szkoła wejdzie do „Rodziny szkół” o tym samym imieniu, co będzie prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów”.

Wkrótce nastąpią działania, których efektem będzie skomponowanie hymnu oraz stworzenie sztandaru szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group