Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3358
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jeszcze słów kilka o obwodnicy

Środa, 15 grudnia 2021, 7:33
Aktualizacja: 9:36
Autor: JAZ
Wałbrzych: Jeszcze słów kilka o obwodnicy
Fot. JAZ
Zbliża się okres świąteczny okres, w którym prace na terenie budowy obwodnicy zostaną wstrzymane lub bardzo mocno ograniczone. Prezydent Szełemej prosi o jeszcze chwile cierpliwości, wykonawca obiecuje wysoką jakość i maksymalnie szybkie zakończenie prac.
- Budowa obwodnicy jest już w bardzo zaawansowanym stanie. Wykonawca ocenia prace na poziomie 93 procent. Powierzchnia jezdnia pokryta jest warstwą bitumiczną w 81 procentach. To sprawia, że budowa zbliża się do końca. Nieoczekiwane zdarzenia, niespodzianki i dodatkowe konstrukcje, zabezpieczenia, których nie było w planie, a trzeba było je wykonać, nie dość że wydłużyły prace, to też zmusiły nas to większego wydatkowania budowy. Samo zabezpieczenie podziemnych potoków Pełcznicy może nas kosztować około miliona złotych więcej - mówi Roman Szełemej.

Na ten moment w ramach budowy wykonano 6 obiektów inżynierskich, 10 przepustów drogowych, 5 zbiorników retencyjnych. Ponadto obwodnica wymagała prac ziemnych o wielkości: nasypy - 260 tys. metrów sześciennych, wykopy 350 tysięcy metrów sześciennych. Warstwa bitumiczna (ścieralna po której jeździmy) wyniosła 78 tys. ton.

Dalsze prace będą mogły być prowadzone dopiero w sytuacji, gdy temperatura podniesie się i utrzyma na poziomie minimum 5 stopni powyżej zera.

- Niezależnie od opinii ludzi, że w wielu miejscach robi się różnie i lepiej i szybciej, chcemy zostawić po sobie jakość. Prace muszą być tak zrobione, żeby nie trzeba było w najbliższym czasie nic poprawiać. Jak szybko skończymy, będzie w dużej mierze zależało od pogody. Warstwę bitumiczną będziemy mogli wylewać jeśli temperatura utrzyma się powyżej 5 stopni. Nie możemy tego zrobić jeśli asfalt będzie mokry lub będzie na nim leżała zmarzlina. Liczymy jednak, że uda nam się całość prac, łącznie z odbiorami, skończyć do czerwca przyszłego roku - tłumaczy wykonawca.

W związku z potrzebą udrożnienia ruchu drogowego przez Plac Grunwaldzki, wykonawca zapewnił, że częściowo udrożni go już w grudniu.

- Specjalnie dla komunikacji miejskiej przygotujemy ruch drogowy dla linii 5. Chcemy to zrobić 22 grudnia, ale już po Nowym Roku będziemy musieli wrócić do bieżącego rozwiązania, żeby dokończyć prace. Nie potrwa to jednak zbyt długo - dodaje wykonawca.

Twoja reakcja na artykuł?

18
33%
Cieszy
22
40%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
5%
Złości
12
22%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group