Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2826
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Józio ponownie odwiedził Wałbrzych

Poniedziałek, 17 grudnia 2018, 8:16
Aktualizacja: Wtorek, 18 grudnia 2018, 7:48
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Józio ponownie odwiedził Wałbrzych
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Józio, chodź do domu", wyreżyserowanego przez Marcina Chłopasia.

Film opowiada o losach Józefa Wilfa - urodzonego w Wałbrzychu, mieszkającego niegdyś przy ulicy Langera, który w drugiej połowie lat 50. wyemigrował z rodzicami do Izraela, tak jak 50 000 innych przedstawicieli społeczności żydowskiej. Do Wałbrzycha przyjechał dopiero po przeszło 50 latach, aby odwiedzić swój rodzinny dom i odszukać swojego dawnego, jedynego przyjaciela z dzieciństwa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w poszukiwaniach przyjaciela Józia, które zakończyły się sukcesem, w znacznym stopniu pomogła ekipa realizująca film i Elżbieta Węgrzyn - wałbrzyska dziennikarka.

Film „Józio, chodź do domu" oprócz ukazania historii Józefa Wilfa opisuje też ogólną sytuację i losy Żydów w Polsce i poza jej granicami. Po zakończeniu projekcji odbyło się spotkanie z Józiem, jego odnalezionym przyjacielem i reżyserem dokumentu. Przed wałbrzyską premierą film był wyświetlany w muzeum POLIN w Warszawie, Fabryce Schindlera w Krakowie, a także na kilku festiwalach, takich jak między innymi Żydowskie Motywy, Szczecin European Film Festival, Prowincjonalia we Wrześni czy Festiwal Wrażliwy. Dokument został także wyemitowany na Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
10%
Cieszy
4
40%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
2
20%
Złości
2
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group