Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 3102
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Już jest IV tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej

Czwartek, 19 stycznia 2017, 6:48
Aktualizacja: 8:23
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Już jest IV tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Klubie "Montownia" na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się spotkanie promujące IV tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej, wydanej podobnie jak poprzednie tomy pod redakcją Sylwii Bielawskiej przez Fundację Museion, przy wsparciu Gminy Wałbrzych.

Warto na wstępie przypomnieć, że pierwszy tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej ukazał się pod koniec 2013 roku i stanowił wyraz determinacji środowiska naukowego, pamiętającego o tradycjach popularyzowania wiedzy o regionie. Zawiera takie działy jak Historia i rozwój miasta, Szkolnictwo i edukacja, Życie Kulturalne i Sławni wałbrzyszanie. Tom drugi obejmuje działy: Historia i rozwój miasta, Szkolnictwo, Edukacja, Sport, Życie kulturalne i Życie religijne. Trzeci tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej, który powstał w ramach umowy o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu zawiera następujące działy: Życie polityczne, gospodarcze i społeczne, Oświata, Kultura, Religia, oraz Architektura i Budownictwo.

Tom IV Nowej Kroniki Wałbrzyskiej składa się z trzech części. W części I - "Życie polityczne, gospodarcze i społeczne", Dorota Sula pisze o robotnikach przymusowych, jeńcach i więźniach LK Gross-Rosen, Piotr Retecki o ostatnich miesiącach II wojny światowej, Ryszard Bełdzikowski o pierwszym prezydencie Wałbrzycha a Magdalena Sakowska o wałbrzyskich organizacjach pozarządowych. W części II - "Oświata, Kultura" Joanna Błoch przedstawiła portrety wałbrzyszan z kolekcji Muzeum Porcelany, Cezary Kasiborski twórczość literacką i publicystyczną Tadeusza Patulskiego, Romuald Łuczyński zaprezentował obraz Wałbrzycha w powojennej prasie regionalnej, Sylwia Bielawska wałbrzyskie księgarnie w latach 1945-1950, Zbigniew Gruszka przedstawił miasto jako produkt w dobie konwergencji mediów a Małgorzata Babińska napisała o muralach. W części III - "Życie religijne" Sylwia Rodak, Anna Kowalska i Agata Hałuszko przedstawiły nowożytny pochówek na Placu Kościelnym w Wałbrzychu, Monika Bisek-Grąz przemiany w obrzędowości pogrzebowej mieszkańców subregionu wałbrzyskiego a Tomasz Nochowicz pomnik św. Jana Nepomucena w Wałbrzychu. Dodatkowo Anna Tutaj opisała losy ludności niemieckiej na Dolnym Śląsku w okresie powojennym a Daniel Sienkowiec przedstawił władzę i kościół na Dolnym Śląsku w latach 1945-1975.

Wczorajsze spotkanie promujące nowy tom Kroniki rozpoczęła krótka inscenizacja, nawiązująca do twórczości Mariana Jachimowicza. Następnie przedstawiona została Kronika, a autorzy zawartych w niej artykułów i wszystkie osoby, dzięki którym Kronika została wydana odebrali z rąk prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja podziękowania i nagrody. IV tom Nowej Kroniki Wałbrzyskiej został wydany w limitowanej serii i nie będzie można go nigdzie kupić, natomiast można go przeczytać odwiedzając wałbrzyską Bibliotekę pod Atlantami, lub Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group