Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 9161
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Już po przysiędze

Wtorek, 28 lutego 2023, 8:28
Aktualizacja: 10:19
Autor: red
REGION: Już po przysiędze
Fot. Emilia Arendt
Dolnośląscy terytorialsi złożyli przysięgę wojskową na Rynku w Dzierżoniowie. Podczas wydarzenia Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST–PARK" Piotr Wojtyczka otrzymał odznaczenie honorowe "16. Dolnośląskiej Brygady WOT" za wieloletnie wspieranie Wojsk Obrony Terytorialnej na każdym etapie jej rozwoju

Ponad 120 kolejnych żołnierzy ma 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej. Rotę przysięgi wypowiedzieli w niedzielę uczestnicy dwóch kursów podstawowych: weekendowego i Ferii z WOT. Większość z nich zasili właśnie formowany 163. batalion lekkiej piechoty

Gorące uśmiechy nowych żołnierzy (mimo mrozu i padającego śniegu) powitały tych, którzy byli świadkami przysięgi wojskowej na Rynku w Dzierżoniowie. Mieszkańcy miasta z wielką życzliwością witali dolnośląskich terytorialsów.
– tyle wojska i taką uroczystość widzę w Dzierżoniowie po raz pierwszy! Bardzo się z tego cieszę – mówiła nam starsza pani przyglądająca się podniosłej uroczystości, która zaczęła się o godzinie 13.30. To już 18 takie święto w historii 16 DBOT.

Pułkownik Artur Barański, dowódca Brygady podkreślał jednak, że każda przysięga jest inna i niepowtarzalna. – Każda jest dla mnie i dla każdego żołnierza wyjątkowym świętem! – zapewniał.

– Bardzo się cieszymy, że możemy się pojawić w kolejnej dolnośląskiej miejscowości. W ten sposób promujemy służbę wojskową w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Formujemy właśnie 163. batalion lekkiej piechoty, jesteśmy u podnóża Sudetów. Chcemy, żeby mieszkańcy takich miejscowości jak Dzierżoniów, Wałbrzych i innych położonych blisko gór wiedzieli, że mają u siebie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i że można przyłączyć się do nas – wyjaśniał.

Listy do składających przysięgę skierowali przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Mariusz Błaszczak, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej napisał.:

Patronem Waszej Brygady jest ppłk Ludwik Marszałek, ps. „Zbroja”. Uczestnik wojny obronnej 1939 roku i działań Armii Krajowej, Żołnierz Wyklęty-Niezłomny. Jego scheda to wielki zaszczyt, ale i szczególne zobowiązanie do honorowego i godnego kontynuowania podjętej przez Waszych poprzedników służby Ojczyźnie.

Jednym z nowych dolnośląskich terytorialsów został Roman „Bosski” Lachowolski, artysta raper, autor hiphopowego hymnu WOT, prezes Fundacji Drużyna Mistrzów Sport Muzyka Pasja.

Już po przysiędze przyznał, że wciągu pierwszych 2-3 dni szkolenia podstawowego na poligonie miał momenty zwątpienia. Ale zawsze wtedy z tyłu głowy pojawiała się myśl: „Jak teraz się poddasz, to później nie będziesz umiał sobie tego wybaczyć!”.

Po zakończeniu uroczystości, na rynku w Dzierżoniowie artysta zaśpiewał trzy swoje utwory dla stojących w szyku żołnierzy oraz zebranych wokół gości. Muzyczna niespodzianka była przyjęta owacyjnymi brawami.

Obecnie 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 1600 terytorialsów, płk Artur Barański przewiduje, że do końca roku pod swoją komendą będzie miał ponad dwa tysiące żołnierzy.

Twoja reakcja na artykuł?

10
53%
Cieszy
3
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
32%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group