Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 4520
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Karta "Kocham Wałbrzych" "przyklepana"

Środa, 29 listopada 2023, 8:46
Autor: red
Wałbrzych: Karta "Kocham Wałbrzych" "przyklepana"
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Podczas sesji Rada Miejska Wałbrzycha jednomyślnie podjęła została uchwałę dotyczącą Programu pn. Karta Mieszkańca Kocham Wałbrzych, o której już pisaliśmy na naszym portalu.

Tą drogą prezydent Roman Szełemej uzyskał upoważnienie do dalszych działań, których efektem będzie z jednej strony system ulg, ułatwień i zachęt do korzystania z szeroko pojętej miejskiej oferty, zaś z drugiej zaproszenie do rozliczania podatku dochodowego w Wałbrzychu i zwiększenie wpływów budżetowych. Radni chcą w ten sposób umacniać lokalne poczucie tożsamości, poszerzyć ofertę spędzania wolnego czasu i promować Wałbrzych jako miejsce atrakcyjne do zamieszkania

- Atrakcyjność tej karty to proces co najmniej kilkumiesięczny - mówi prezydent Roman Szełemej. - Partnerami będą instytucje kultury funkcjonujące w mieście, ale również mamy nadzieję na włączenie sie do projektu podmiotów prywatnych. Podobnie jak przy "Karcie Dużej Rodziny", w przypadku "Karty Kocham wałbrzych" zostanie wyodrębniona osoba, która będzie się zajmować wnioskami i całym programem.

Program pn. „Karta Mieszkańca Kocham Wałbrzych” jest elementem polityki społecznej i promocyjnej realizowanej przez gminę Wałbrzych, ma na celu poprawę warunków życia mieszkańców poprzez: tworzenie przyjaznych dla mieszkańców warunków życia i rozwoju, zwiększenie dostępności do obiektów, form działalności i wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, umacnianie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców, poszerzenie oferty możliwości spędzania wolnego czasu, promocję gminy jako miejsca atrakcyjnego do osiedlania się.

Program realizowany jest przez gminę Wałbrzych i kierowany jest do osób fizycznych, które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

a) rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu ze wskazaniem miasta jako miejsca swojego zamieszkania, bez względu na to, czy osiągają dochód, a także członkowie ich rodzin w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1876 z późn. zm.),

b) rozliczają w mieście podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Do korzystania z Programu uprawnione są także dzieci własne osób, o których mowa w ust. 1 oraz dzieci pozostające pod ich opieką prawną:
a) do ukończenia przez nie 18 roku życia,
b) do ukończenia przez nie 25 roku życia – w przypadku młodzieży uczącej się,
c) bez ograniczenia wieku w przypadku dzieci niepełnosprawnych pozostających pod opieką rodzica.

Gmina Wałbrzych ułatwi osobom uprawnionym dostęp do usług publicznych w obszarach takich jak:

1) kultura i sztuka;
2) sport i rekreacja;
3) oświata i wychowanie;
4) turystyka i wypoczynek;
5) ochrona zdrowia i pomoc społeczna;
6) handel i usługi
7) komunikacja miejska
8) strefy płatnego parkowania

poprzez poszerzanie zakresu zwolnień z opłat i ulg w korzystaniu z tych usług. Osobom uprawnionym umożliwi się korzystanie z obiektów użyteczności publicznej gminy Wałbrzych oraz obiektów i usług partnerów za opłatą obniżoną w stosunku do opłaty obowiązującej w tych obiektach albo bez konieczności ponoszenia takiej opłaty, zgodnie z odrębnymi regulacjami w tym przedmiocie.

„Karta Mieszkańca Kocham Wałbrzych" wydawana będzie imiennie i jest dokumentem identyfikującym osobę uprawnioną. Uzyskanie „Karty Mieszkańca Kocham Wałbrzych" odbywać się będzie na podstawie wniosku złożonego w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu. Pierwszy egzemplarz karty wydawany jest bezpłatnie.

Uprawnienia, o których mowa w uchwale, będą w zależności od kompetencji wynikały z odrębnych uchwał Rady Miejskiej w Wałbrzychu, zarządzeń Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

18
43%
Cieszy
7
17%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
16
38%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group