Niedziela, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 5451
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Każdy zasługuje na czyste powietrze

Piątek, 25 marca 2022, 6:41
Autor: red
REGION, Mieroszów: Każdy zasługuje na czyste powietrze
Fot. użyczone
Kolejne działania kampanii antysmogowej tym razem skierowane zostały do seniorów. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mieroszowie oraz członkowie Klubu Senior + w Świebodzicach mieli okazję spotkać się z liderem Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – Krzysztofem Smolnickim – i uzupełnić swoją wiedzę o smogu.

Nasze czyste powietrze

W marcu odbyły się dwa spotkania informacyjno-edukacyjne „Nasze czyste powietrze” przeznaczone dla seniorów. Spotkali się oni z Krzysztofem Smolnickim, Prezesem Fundacji EkoRozwoju i liderem Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Głównym tematem prelekcji był smog, uczestnicy dowiedzieli się – jak powstaje, jak działa na nasze zdrowie, czy jest w pomieszczeniach oraz co zrobić, by zminimalizować jego obecność w powietrzu. Poruszony został także temat pieców (tak zwanych „kopciuchów”), które muszą zniknąć z naszych domów do 2024 roku oraz jakości opału, bo od tego w dużej mierze zależy, co wychodzi z komina.

Na zaproszenie organizatorów – Grupy DZT – na spotkaniach obecni byli przedstawiciele władz gmin (Gminy Mieroszów i Gminy Świebodzice), którzy mogli poznać rozwiązania antysmogowe dla samorządów oraz przedstawić kwestie prawne i projekty, które już są wprowadzone w życie.

- Chcemy, aby beneficjentami naszych działań społecznej odpowiedzialności biznesu była każda grupa wiekowa. Wspieramy młodzieżowe kluby sportowe, kolarzy, niesamowitych koszykarzy na wózkach, a teraz również seniorów. Wielu z nich w swoich domach posiada piece, z których korzystają od lat. Niektórzy niestety z przyzwyczajeniami niekorzystnymi dla naszego powietrza i zdrowia. Organizując spotkania informacyjno-edukacyjne o smogu nie chcemy straszyć, ale pokazać, problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza oraz jak można z nim walczyć – mówi Jolanta Suława Prezes Grupy DZT Service.

W ramach spotkań do Świebodzic został przywieziony profesjonalny pyłomierz (podobny do używanych przez państwowe służby monitoringu), który przez tydzień mierzył jakość powietrza w mieście. Pomiar pokazał, że normy zostały kilkukrotnie przekroczone w godzinach wieczornych, gdy temperatura spadała oraz w drugiej połowie tygodnia, gdy pogoda na pozór poprawiła się – było słonecznie, bezchmurnie, ale brak wiatru spowodował kulminację pyłów i spore zanieczyszczenie.

- To jest dowód na to, że ładny widok za oknem, który zachęca do spacerów, nie gwarantuje dobrej jakości powietrza. Dlatego zawsze przed wyjściem warto sprawdzić, co pokazują czujniki. Jeśli w mieście nie ma profesjonalnych pyłomierzy, można opierać się na pomiarach wykonanych przez markowe i serwisowane urządzenia, takie jak to, które dzięki Grupie DZT działa w Świebodzicach – mówił na spotkaniu w Klubie Senior + Krzysztof Smolnicki Prezes Fundacji EkoRozwoju i lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Jakie działania niesie kampania antysmogowa?

Grupa DZT ze Świebodzic od kilku lat dostarcza potrzebne informacje o ochronie czystego powietrza. Na stornie dztservice.pl oraz na fanpage’u marki na Facebooku udostępniane są aktualności dotyczące jakości powietrza oraz zmian prawnych w związku z paleniem i wymianą pieców.

Od 2020 roku firma utrzymuje czujnik jakości powietrza w centrum Świebodzic, dzięki któremu mieszkańcy mogą w każdym momencie sprawdzić, jakie powietrze jest na zewnątrz. W grudniu 2021 cztery szkoły w regionie otrzymały oczyszczacze powietrza, które stanęły w świetlicach. Spotkania informacyjno-edukacyjne dla seniorów to najnowsze działania w ramach kampanii „Każdy zasługuje na czyste powietrze”.

Twoja reakcja na artykuł?

2
22%
Cieszy
2
22%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
11%
Złości
4
44%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group