• Wtorek, 20 sierpnia 2019
  • Godz. 8:06
  • Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława
  • Czytających: 2199
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kierownictwo Starej Kopalni już w komplecie

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 24 lutego 2012, 13:47
Aktualizacja: 13:48
Autor: Sven
Fot. Sven
Mirosław Brożek i Andrzej Tyws mają poprowadzić Park Wielokulturowy Stara Kopalnia do sukcesu. O pierwszych koncepcjach mówiono dzisiaj na konferencji prasowej.

- Nie mamy wyjścia. Przedsięwzięcie pod nazwą Park Wielokulturowy Stara Kopalnia musi się udać, dlatego bardzo się cieszę, że oddaję realizację tego projektu w tak kompetentne ręce – mówił w czasie konferencji prasowej prezydent Roman Szełemej.

Wielomilionowa inwestycja ma tylu zwolenników co przeciwników. Krytycy twierdzą, że będzie martwe muzeum, do którego mieszkańcy miasta będą jedynie dokładać. Zwolennicy uważają, że może to być wizytówka miasta, miejsce chętnie odwiedzane przez turystów krajowych i zagranicznych.

- Skala tego pomysłu jest ogromna. Będziemy się starali wysondować jakie są potrzeby tych, którzy będą to miejsce odwiedzać. Zakładamy, że dział górnictwa, ceramiki i szkła będą funkcjonować codziennie od rana do wieczora i będą osią turystyczno – muzealną Starej Kopalni. Musi ona jednak zostać obudowana wieloma pomysłami, które będą się zmieniać i powodować ciągłe zainteresowanie. Możemy pokazać to miejsce na wiele sposobów, które będą wynikiem konsultacji z wieloma środowiskami. Musimy nastawić się na współczesnego odbiorcę, który oczekuje połączenia elementów historycznych i zabytkowych z nowoczesnymi technologiami. W związku z tym w dekoracjach, jakie daje nam ta przestrzeń konieczne są działania typu animacje, rekonstrukcje, pokazy – mówił Andrzej Tyws, który zajmie się koncepcją funkcjonowania Starej Kopalni. Na razie nie podano jak będzie się nazywać funkcja Andrzeja Tywsa. Gdyby nie to, że pozostanie nadal dyrektorem Biblioteki wojewódzkiej we Wrocławiu, według pomysłu Romana Szełemeja powinien sprawować funkcję zastępcy dyrektora do spraw programowych.

Mirosław Brożek wciąż pozostaje pod wrażeniem rozmachu przedsięwzięcia:
- Podjąłem się trudnego zadania, którego celem jest pokazanie jak w nowoczesny i interesujący sposób można pokazać historię i wielokulturowość. Obok własnych koncepcji, na pewno będziemy się przyglądać Centrum Kopernika w Warszawie, z którego można wiele zaczerpnąć. Jak na razie czeka mnie dokończenie budowy w taki sposób, by można było tym miejscem sprawnie zarządzać – zakończył dyrektor Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia.

Pierwsza część kompleksu ma zostać otwarta za kilkanaście miesięcy.

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~kl 24-02-2012 13:59
Czy i gdzie można zapisywać się już na bilety wstępu?!?!
~kizi 24-02-2012 14:02
jak to to ten Pan będzie pełnił dwie funkcje we Wrocławiu i w wałbrzychu.To nie można zatrudnic kogoś z Wałbrzycha.Mamy tylu wyksztalconych młodych ludzi i jest takie duże bezrobocie.Dlaczego ktoś ma brać znowu 2-pensje.Stało się to unas modne.Łączenie np funkcji Prezydenta i lekarza.jest coś nie tak......................
~ 24-02-2012 14:27
Andrztej Tyws znakomiciesobie poradzi. Pamiętam Bibliotekę pod Atlantami za jego rządów.Szkoda, że odszedł z Wałbrzycha.
~gregor 24-02-2012 14:47
O jakim sukcesie mówimy to studnia bez dna. Pomysł który wymaga ciągłego doinwestowywania przez miasto. Dwóch Panów będzie miało ciepłe posadki. Ale co tam ograniczy sie ilość kursów komunikacji miejskiej, zamknie sie jeszcze parę szkół i interes Najaśniejszego Pana Romana będzie się kręcił.
~wch 24-02-2012 15:00
U nas nie ma odpowiedniej osoby która by to mogła poprowadzić, wiec trzeba kogoś z innego miasta.
~ 24-02-2012 15:10
Andrzej Tyws był jedną z osób opuszczających Wałbrzych kilka lat temu, których odejścia należało żałować. Uważam, że to bardzo dobra decyzja. A co do bezrobocia i kompetentnych ludzi na miejscu... to raczej stały punkt krytyki. Pytanie tylko, czemu Ci na miejscu nie wychodzą sami z inicjatywą? Nie trzeba być błaganym o to by coś robić. Można samemu zacząć. W Wałbrzychu to nie jest zbyt powszechna postawa. Panie Andrzeju! Gratuluję.
~Old-Vit 24-02-2012 17:27
Pan Andrzej Tyws napewno tchnie odpowiedniego ducha w to piekne przedsiewziecie,brawo.
~ 24-02-2012 19:14
Niech Tyws wróci na stałe do nas. Może w kulturze nareszcie coś się ruszy.
~benkmen 24-02-2012 22:29
Taaa..Z pomocą Patronki pan Andrzej nawet zmieni oblicze Tej ziemi. Nawierzchnie dróg też powinien zmienić na lepsze.Pan Andrzej ma pomysły i koncepcje:- tchnie ducha i powstanie odnowa w duchu. Jak nie wyjdzie ,to zwali winę na istnienie antykoncepcji.
~Wallenrod 24-02-2012 22:54
Gratuluję pomysłu! Osoby kompetentne z pewnością. Za jaką cenę? Czy te 500 tysięcy, które straciła biblioteka wystarczy aby na utrzymanie PWST? Za cenę zwolnień pracowników pracujących za grosze i traktowanych jak przygłupy myślicie,że dobrze robicie? Pracownicy biblioteki mają wielki potencjał, który jest niedostrzegany przez lokalną władzę. Czy koniecznie trzeba coś zniszczyć żeby później żałować? OBŁUDA wychodzi na każdym kroku!
~ 24-02-2012 23:49
benkmen Jakowyś cynizm przez Pana przemawia...?
~RŚ 25-02-2012 9:53
A nie da się tam 'wcisnać" takiej gałęzi jak tkactwo, przemysł lekki?
~ 25-02-2012 10:59
Jak byli Tywsowie w tej bibliotece coś sie działo. A teraz oprócz kurzu i zapuszczonych ścian to masakra. Wszystko stare i nadające sie do ponownego kapitalnego remontu! Nie mówiąc już o zarzadzających tą placówką!
~ 25-02-2012 11:39
Powrót unii wolności pełną gębą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group