Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2271
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Klamka zapadła – dworce kolejowe: Wałbrzych Główny i Boguszów–Gorce Zachód będą remontowane

Czwartek, 25 stycznia 2018, 13:17
Aktualizacja: 13:47
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Klamka zapadła – dworce kolejowe: Wałbrzych Główny i Boguszów–Gorce Zachód będą remontowane
Fot. archiwum
Podpisana została umowa na prace projektowe na siedmiu dworcach kolejowych na Dolnym Śląsku. W tym gronie są m.in. Dworzec Wałbrzych Główny i Boguszów–Gorce Zachód.

Mowa o dworcach: Boguszów Gorce Zachód, Bolesławiec, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Malczyce, Smolec, Szklarska Poręba, Wałbrzych Główny.

Większość z nich to obiekty zabytkowe, nieruchomości o wielkiej kubaturze. Podobnie jest z Dworcem Wałbrzych-Główny, który oddany został do użytku w 1867 roku i do lat 90. ubiegłego wieku spełniał swoją rolę. Później jednak w Wałbrzychu doszło do zamknięcia kopalń, w tym i pobliskiej kopalni Mieszko. To spowodowało, że znacząco spadła liczba pasażerów korzystających z dworca, zmniejszyła się też liczba połączeń z Kłodzkiem. Z roku na rok sytuacja się pogarszała, dworzec popadał w ruinę, a z czasem doszło do zamknięcia kas biletowych.

Wałbrzych Główny leży przy liniach 274 do Zgorzelca oraz 286 Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny. Trzykondygnacyjny obiekt powstał w latach 80. XIX w. i jest objęty ochroną konserwatorską. Zakłada się przebudowę dworca wraz z powiększeniem powierzchni poczekalni i holu dostępnego dla pasażerów. Przewidziano rozbiórkę budynku SOK, dawnych szaletów i budynku automatyki. SOK miałby teraz znajdować się na parterze dworca. W zakresie przeznaczenia pozostałych dostępnych powierzchni na dworcu rekomendacje obejmują także pomieszczenia biurowe, hostel, gastronomię. W budynku swoje pomieszczenia miałoby mieć także PKP Cargo. Zakłada się wykonanie zatoczki dla autobusów na placu dworcowym wraz z przystankiem dla pasażerów. W ramach przebudowy dojazdu oraz placu przed dworcem planuje się zwiększenie liczby ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Parkingi przewidziane są przede wszystkim na terenie po wyburzonym budynku automatyki. Miejsca postojowe dla rowerów przewiduje się na wysepce zieleni przed dworcem oraz zadaszoną wiatę na tyłach dworca przy parkingu PKP Cargo.

Dworzec Boguszów Gorce Zachód leży przy liniach kolejowych nr 274 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec i 976 Boguszów Gorce Zachód – Czarny Bór. Obiekt powstał w 1885 r. i jest objęty ochroną konserwatorską. Po przebudowie pomieszczenia związane z obsługą podróżnych mają znajdować się na parterze, w części parterowej. Natomiast piętro w drugiej części budynku miałoby zostać przekazane samorządowi, a poddasze wyłączone z użytkowania. W otoczeniu dworca przewiduje się niwelację różnic wysokości oraz budowę parkingu.

Źródło: www.transport-publiczny.pl

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group