Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2922
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kolejna premiera w Teatrze Dramatycznym

Środa, 20 lutego 2019, 11:21
Aktualizacja: 12:28
Autor: JAZ
Wałbrzych: Kolejna premiera w Teatrze Dramatycznym
Fot. JAZ
W Teatrze Dramatycznym imienia Szaniawskiego odbyła się uroczysta konferencja prasowa wraz z pokazem medialnym dla prasy najnowszej premiery "Baba dziwo", którą zaplanowano na piątkowy wieczór.

Twórcy zamierzają sprawdzić, jak ten tekst rezonuje dzisiaj. Pytają, czy historia lubi się powtarzać, czy będziemy świadkami nowych Przewrotów Majowych i zabójstw na tle politycznym? Czy może nasze społeczeństwo znów opanowała gorączka faszystowskich potrzeb i warto byłoby za pomocą tej komedii ostrzec je na nowo? Wreszcie, kim jest tytułowa BABA-DZIWO – dyktatorką czy jej główną przeciwniczką, matką czwórki dzieci czy dziewczyną uciekającą od przymusowego macierzyństwa? Przewrotnie, odpowiedzi szukać będą za pomocą kabaretowych i iluzjonistycznych tricków, przyszykują dla widzów Szaniawskiego polityczną farsę w atrakcyjnym, teatralnym opakowaniu.

Niecodzienny sposób przekazania pewnych treści, może zainteresować widzów, którzy przeniosą się w świat ukazany zupełnie inny, wyjątkowy sposób. Duże znaczenie w przekazie będzie miała dodatkowo gra świateł, którą specjalnie na potrzeby pokazu przygotowywał Austriak Wolfgang Macher.

BABA-DZIWO, za sprawą Dominiki Knapik, ożyje w formalnym i groteskowym spektaklu pełnym faktur, konturów i ruchu na SCENIE KAMERALNEJ. Zapraszamy zatem brawurową tragikomedię z 1938 roku, która okazuje się być niezwykle aktualnym komentarzem politycznym po 80 latach. Zabawna historia kobiety dyktatorki w trafny sposób punktuje gorączkę faszyzmu, która ogarnęła świat w dwudziestoleciu międzywojennym. Autorka skupia się na problemie ludzi niepotrzebnych i odrzuconych, którzy stają się tyranami, kiedy tylko szaleństwo społeczeństwa daje im ku temu możliwość.

Terminy realizacji widowiska:

22 LUTEGO / PIĄTEK / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA / PREMIERA
23 LUTEGO / SOBOTA / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA

24 LUTEGO / NIEDZIELA / GODZ. 18:00 / SCENA KAMERALNA

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „BABA-DZIWO”

Reżyseria, choreografia: Dominika Knapik

Adaptacja i dramaturgia: Tomasz Jękot

Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur

Reżyseria świateł: Wolfgang Macher

Opracowanie muzyczne: Dominika Knapik i Mateusz Flis

Obsada: Angelika Cegielska, Sara Celler-Jezierska, Dorota Furmaniuk, Magdalena Jaworska [g], Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Świeściak oraz ze specjalnym udziałem Prof. Krystyny Duniec.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group