Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4269
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Komunikacja miejska ma się dobrze

Czwartek, 16 lutego 2023, 13:27
Aktualizacja: 13:34
Autor: PAW
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Komunikacja miejska ma się dobrze
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha poruszono temat komunikacji miejskiej. Jesteśmy chwilę przed zakupem przez Gminę Wałbrzych autobusów wodorowych.
- W zeszłym roku przewieźliśmy prawie 18 mln pasażerów, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem - informuje prezydent Roman Szełemej. - Przewozimy mieszkańców Wałbrzycha i 7 ościennych gmin. Chcemy rozwijać tę komunikację. Ponad 60 milionów złotych przeznaczymy na zakup autobusów wodorowych - będzie to 20 nowoczesnych autobusów.

Jak podkreśla prezydent, autobusy elektryczne na naszym trudnym, górzystym terenie się nie sprawdzają i stąd decyzja o zakupie autobusów wodorowych. Ogłoszony zostanie przetarg na zakup tego typu autobusów. Obowiązuje gminę jeszcze przez około półtora roku ze Śląskim Konsorcjum Autobusowym. Środki pozyskiwane ze sprzedaży biletów oraz otrzymywane od gmin, z którymi Gmina Wałbrzych współpracuje, a które to gminy partycypują w kosztach przewozów, są i tak niewystarczające do utrzymania komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

- Te koszty przekraczają rocznie już 35 milionów złotych - wylicza prezydent. - Z biletów i dopłat od innych gmin otrzymujemy około 49 procent tej kwoty, co i tak jest wynikiem bardzo dobrym. To wynik jeden z najwyższych w Polsce. Autobusy są wykorzystywane racjonalnie i nie jeżdżą puste.

Gmina chce zachęcać kolejnych mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej w jeszcze większym stopniu. Rośnie liczba osób korzystających z linii EX kursującej przez obwodnicę. Około 95 procent kursów przyjeżdża zgodnie z czasem, a problem jest tylko na linii nr 2, gdzie na Sobięcinie są prowadzone prace. Od niedawna jeżdżą u nas 4 autobusy przegubowe na gaz. które kursują na trasach najbardziej obłożonych, m.in do Boguszowa-Gorc. 18 milionów pasażerów w roku 2022 oznacza wzrost o 4 miliony pasażerów w porównanniu z rokiem 2021. Koszty utrzymania rosną z powodu wzrostu cen paliwa, gazu i kosztów pracy kierowców.

- Nie mamy za dużo kierowców, ale i tak wygląda to o wiele lepiej niż w innych miastach - kontynuuje prezydent. - Wzrost liczby pasażerów jest najlepszym dowodem na to, że komunikacja działa prawidłowo i pasażerowie mają do niej zaufanie. Czeka nas wkrótce uruchomienie nowych linii, bo analizujemy na bieżąco sytuację. Trwają przygotowania do uruchomienia linii, które zagwarantują dojazd autobusów do miejsc, gdzie dotychczas autobusy komunikacji miejskiej nie dojeżdżały.

Ma to zlikwidować wykluczenie komunikacyjne mieszkańców niektórych dzielnic. Dotyczy to terenów trudnych, górzystych, stromych. Gmina zamierza wkrótce podjąć starania o dołączenie również do swoich połączeń takie gminy jak Świebodzice oraz Dobromierz i Czarny Bór.

Twoja reakcja na artykuł?

23
45%
Cieszy
12
24%
Hahaha
5
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
6%
Złości
8
16%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group