Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5705
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Świebodzice: Komunikacyjny oddech dla Świebodzic

Poniedziałek, 5 marca 2018, 7:32
Aktualizacja: 9:54
Autor: red
REGION, Świebodzice: Komunikacyjny oddech dla Świebodzic
Fot. UM Świebodzice
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz proponuje nowatorskie rozwiązania, które bez oczekiwania na budowę obwodnicy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, mogłyby dać miastu komunikacyjny oddech.

To budowa przynajmniej jednej, a może nawet dwóch przepraw mostowych, łączących Osiedle Piastowskie ze Śródmieściem. Takie rozwiązanie odciążyłoby ruch z najbardziej uczęszczanej obecnie arterii w mieście – ul. Strzegomskiej.

Potrzeby w zakresie rozwiązań komunikacyjnych miasta są sygnalizowane od wielu lat, obwodnica Świebodzic jest wpisana do zaktualizowanego studium kierunków rozwoju i zagospodarowania miasta. Oczywistym jest jednak fakt, że to inwestycja na poziomie GDDKiA i odległa w czasie, dlatego samorząd, nie czekając na rozwiązania krajowe, pracuje nad takimi, które pomogą poprawić sytuację komunikacyjną w mieście w sposób jak najszybszy.

Koncepcja została wstępnie zaprezentowana na ostatniej sesji. Chodzi o budowę dodatkowego mostu drogowego przez Pełcznicę. Brane są pod uwagę dwa warianty: budowa zupełnie nowej przeprawy na wysokości wyjazdu ze sklepu Biedronka na Osiedlu Piastowskim w kierunku terenu po dawnej Refie (obecnie Geoservice). Ewentualnie odtworzenie historycznego mostu, łączącego ul. Piaskową z Łączną – obecnie jest to kładka dla pieszych.

- Takie rozwiązanie stworzyłoby nowe połączenie Śródmieścia i Osiedla Piastowskiego, które przecież intensywnie się rozbudowuje, przybywa tu mieszkańców – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Most przy Biedronce sprawiłby, że kierowcy jadący do Śródmieścia nie musieliby korzystać np. z ulicy Strzegomskiej, która ma największe natężenie ruchu. Z kolei odtworzony most na linii Piaskowa-Łączna odciążyłby problematyczny wyjazd na skrzyżowaniu Łączna/Jeleniogórska/Ofiar Oświęcimskich.

Wielu mieszkańców oczekiwało budowy w tym miejscu ronda, jednak wielokrotne zapytania kierowane do GDDKiA przynoszą jednoznaczne odpowiedzi. Nie ma możliwości wykonania w tym miejscu ronda ze względu na rzekę i ścisłą zabudowę.

- Bez wątpienia wymaga dyskusji i szczegółowych analiz, ale takie rozwiązania mogą w sposób odczuwalny poprawić sytuację komunikacyjną w Świebodzicach. Mamy szansę na realizację historycznego projektu, który w dużym stopniu wpłynie na komfort poruszania się po drogach naszego miasta – podkreśla Jarosław Dąbrowski, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Świebodzicach.

Podejmowane w ostatnim czasie działania burmistrza Bogdana Kożuchowicza zaowocowały ponownym wpisaniem obwodnicy Świebodzic do Narodowego Programu Budowy Dróg i Autostrad na lata 2014-2023. Dodatkowo miasto wystąpiło do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Kamiennogórska/Jeleniogórska/Dąbrówki – będzie to kolejny, płynny i szybki wyjazd z największego osiedla w naszym mieście.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group