Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 6277
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Komunikat Prokuratury Okręgowej w sprawie korupcji wyborczej w Wałbrzychu

Poniedziałek, 21 lutego 2011, 10:46
Aktualizacja: 14:26
Autor: Sven
Wałbrzych: Komunikat Prokuratury Okręgowej w sprawie korupcji wyborczej w Wałbrzychu
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Prokuratura Okręgowa w Świdnicy podała oficjalny komunikat w sprawie zarzutów postawionych w piątek w sprawie korupcji wyborczej w ostatnich wyborach samorządowych w Wałbrzychu.

Oto treść komunikatu:

„Śledztwo w sprawie tzw. korupcji wyborczej w Wałbrzychu

W wyniku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy od 10 grudnia 2010 r. śledztwa w sprawie tzw. korupcji wyborczej podczas ostatnich wyborów samorządowych w Wałbrzychu, w dniu 18 lutego 2011r. przedstawiono zarzuty radnemu Rady Miejskiej w Wałbrzychu, pełniącemu funkcję Przewodniczącego Zarządu Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Wałbrzychu Stafanosowi E. oraz pracownikowi ochrony Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wałbrzychu Mirosławowi P.

Zgromadzone dotychczas w sprawie dowody w postaci zeznań świadków, materiałów zarejestrowanych przez lokalne telewizje, uzyskanych zapisów prywatnych rozmów, opinii biegłych i ekspertów uzasadniły w sposób dostateczny podejrzenie, że Stefanos E. i Mirosław P. popełnili czyny zabronione przewidziane w art. 250 a § 2 kk.

Stefanosowi E. zarzucono kierowanie popełnieniem przestępstw przez pięć innych osób, w tym Mirosława P., które to osoby działając wspólnie i w porozumieniu udzieliły w dniu wyborów samorządowych tj. 21.11.2010r. korzyści majątkowych w łącznej kwocie 8.000 złotych w postaci pieniędzy i alkoholu, nieustalonym mieszkańcom wałbrzyskich dzielnic Śródmieście, Sobięcin i Podgórze uprawnionym do głosowania, w celu skłonienia ich do głosowania w wyborach samorządowych na określone osoby kandydujące do rady miasta, rady powiatu, samorządu województwa i na prezydenta miasta Wałbrzycha. Ponadto Stafanosowi E. zarzucono również kierowanie popełnieniem przestępstw przez pięć tych samych osób, w tym Mirosława P., które działając wspólnie i w porozumieniu udzieliły w dniu 05.12.2010r. korzyści majątkowych w łącznej kwocie 5.000 złotych, nieustalonym mieszkańcom wałbrzyskich dzielnic Podzamcze, Piaskowa Góra, Śródmieście, Biały Kamień, Nowe Miasto i Podgórze uprawnionym do głosowania, w celu skłonienia ich do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenta miasta Wałbrzycha na określoną osobę.

Stefanos E. i Mirosław P. nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia, podając w nich okoliczności, wymagające weryfikacji w drodze dalszych czynności procesowych.

Do chwili obecnej w śledztwie ogłoszono zarzuty łącznie ośmiu osobom, to jest siedmiu podejrzanym - zarzuty dotyczące udzielania korzyści majątkowych osobom uprawnionym do głosowania w celu skłonienia ich do głosowania w wyborach samorządowych na określone osoby i jednej osobie – zarzut przyjęcia korzyści majątkowej za głosowanie na określone osoby.

W dalszym ciągu w śledztwie są wykonywane i zaplanowane do wykonania dalsze czynności dowodowe, mające na celu wszechstronne wyjaśnienie okoliczności zdarzeń. Sprawdzane są także wątki dotyczące podejrzenia udzielania korzyści majątkowych wałbrzyskim wyborcom w celu skłonienia ich do głosowania na kandydatów z innych list wyborczych.

Za udzielanie korzyści majątkowych i osobistych w celu skłonienia osoby uprawnionej do głosowania w określony sposób oraz za przyjęcie takiej korzyści za głosowanie w określony sposób grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.”

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group