Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 2712
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Koncert ZPiT „Wałbrzych” w Teatrze Lalki i Aktora

Wtorek, 8 kwietnia 2014, 16:00
Aktualizacja: Środa, 9 kwietnia 2014, 14:48
Autor: organizatorzy/Robert Bajek
Wałbrzych: Koncert ZPiT „Wałbrzych” w Teatrze Lalki i Aktora
Fot. Robert Bajek
5 kwietnia w Teatrze Lalki i Aktora miał miejsce niezwykle kolorowy, pełen pasji i zacięcia koncert "Regionalnie, narodowo.. tańcem w Polskę kolorową!" podczas którego wystąpiła grupa reprezentacyjna i grupa młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Występ oceniali eksperci CIOFF. Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych wytańczył sobie certyfikat CIOFF na 5 lat. Jest to maksymalny okres ważności, na który może zostać przyznany certyfikat.

Zespół po raz kolejny udowodnił, że młodzi Wałbrzyszanie nie mają sobie równych. Ogromna dawka pozytywnej energii – zapewniali wszyscy, którzy byli świadkami tego wspaniałego widowiska. Słowa pochwały, gratulacje przedstawicieli władz miasta oraz pozostałych gości, gromkie brawa po każdym zaprezentowanym numerze oraz owacje na stojąco były świadectwem wielkiego sukcesu tancerzy.

Zespół zaprosił publiczność w niepowtarzalną podróż po najróżniejszych regionach Polski: byliśmy na krakowskim rynku, podziwialiśmy piękno Lubelszczyzny, odwiedziliśmy także Kujawy, region rzeszowski, Beskid Śląski i Żywiecki oraz rozśpiewany Jurgów i Spisz.  Komisja weryfikacyjna doceniła starania tancerzy oraz ich warsztat wokalny, majstersztyk kapeli, a także obsługę techniczną, która dodatkowo „wzmocniła” wrażenia napływające ze sceny. Pochwaliła również niezwykłą kondycję wykonawców, ponieważ koncert trwał aż 120 min. - bez przerwy.

-To gigantyczne wyzwanie dla naszych mięśni – mówili jeszcze przed koncertem zespołowicze - ale damy z siebie wszystko! Blisko dwa miesiące przygotowań nie może pójść na marne, postaramy się, by publika szalała z radości.

Bez dwóch zdań – dopięli swego. Certyfikat Cioff upoważnia zespoły ludowe do brania udziału w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Przed Wałbrzychem stoi zatem dużo możliwości. Przez następnych 5 lat może uczestniczyć w festiwalach organizowanych przez CIOFF na całym świecie! Od Czech, przez Chiny, aż do Brazylii i USA.

***

Podczas koncertu zarówno tancerze jak i wokaliści byli weryfikowani przez przybyłą specjalnie w tym celu na występ Radę Ekspertów CIOFF, czyli Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Jest to międzynarodowa organizacja, która zrzesza wszystkie zespoły folklorystyczne na świecie i daje przepustkę do udziału w festiwalach międzynarodowych. Rada powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy dziesięciu krajów członkowskich, wśród których była również Polska.

Działania Rady w zakresie światowego mecenatu nad kulturą tradycyjną, mają na celu między innymi ochronę folkloru i sztuki ludowej, utrwalanie i prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów, rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie zachowania i popularyzowania folkloru i sztuki ludowej, oraz podnoszenie poziomu programowego i organizacyjnego krajowych i międzynarodowych festiwali, imprez folklorystycznych i wystaw sztuki ludowej.

Natomiast Polska Sekcja CIOFF prowadzi działania związane między innymi z organizowaniem wymiany zagranicznej zespołów folklorystycznych, twórców ludowych, ekspertów, wydawnictw i informacji, wyborem i rekomendowaniem zespołów folklorystycznych i specjalistów do udziału w międzynarodowych festiwalach, pomocą merytoryczna przy opracowywaniu programów zespołów i ich prezentacji scenicznej, inicjowaniem i współorganizowaniem różnego rodzaju imprez mających na celu popularyzację folkloru i twórczości ludowej, organizowaniem seminariów, warsztatów doskonalących kadrę instruktorską zespołów folklorystycznych i konferencji związanych z problematyką folkloru, wydawaniem publikacji własnych i zagranicznych oraz materiałów szkoleniowych i realizacją szeroko pojętego programu edukacji dzieci i młodzieży w zakresie dziedzictwa kulturowego. W chwili obecnej wśród członków Polskiej Sekcji CIOFF jest 112 zespołów, w tym Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group