Kroke to jeden z najlepszych zespołów muzyki żydowskiej w Europie utworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W języku jidysz „kroke" oznacza Kraków. W twórczości i życiu muzyków określa zarazem fundamentalne odniesienia dla ich tożsamości kulturowej i artystycznej. Grając własne kompozycje muzycy nie zrywają kontaktu z klasycznym klezmerskim muzykowaniem. Kroke zagrali między innymi muzykę do filmu Lista Schindlera Spielberga.
Twórczość zespołu to balansowanie pomiędzy folkiem i world music (w tym muzyką orientu, zwłaszcza na albumie Seventh Trip), a także trochę jazzu i tradycji. Na bazie tradycyjnych motywów żydowskich improwizują i budują oryginalne aranżacje, tworząc pasjonujący spektakl wciągający każdego wrażliwego na muzykę słuchacza. Są to utwory bardzo plastyczne, melodyjne, dynamiczne, lecz ( i to jest ich atut), trudne do sklasyfikowania w obrębie jakiegokolwiek gatunku. Bazują na elementach ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, wśród nich na muzyce bałkańskich Cyganów, korzystają z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu. Muzyka Kroke porusza ciało i duszę. Jej siła polega na spontanicznej, pełnej witalności transformacji starej kultury do nowej rzeczywistości, wzbogacanej własną wrażliwością i żarliwością muzyków. Wirtuozeria w opanowaniu instrumentów, pełnia barwy dźwięku, to podstawy muzyki tworzonej przez Kroke. Występy emanują radością wspólnego muzykowania i zawsze przyjmowane są owacyjnie i entuzjastycznie przez publiczność.
Swój pierwszy zagraniczny występ muzycy zagrali w 1993 roku w Jerozolimie na zaproszenie Stevena Spielberga. Obecnie Kroke ma w dorobku występy na liczących się muzycznych scenach Europy i udział w wielu prestiżowych festiwalach, między innymi „Womad" (na zaproszenie Petera Gabriela) czy „North Sea Jazz Festival", gdzie występował obok takich artystów jak Pat Metheny, Al. Jarreau, Chick Corea czy Adam Mankowicz. Zespół dużo koncertuje. Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Austria, Francja, Skandynawia są stałymi punktami na mapie koncertowej grupy. Godnym odnotowania jest trwająca od 2003 roku współpraca z wybitnym angielskim skrzypkiem i najpopularniejszym wykonawcą muzyki klasycznej - Nigelem Kennedym, z którym nagrał przebój rynku muzycznego - płytę „East Meets East".
Zespół wydał osiem cieszących się wielkim powodzeniem płyt, z których dwie – „Live At The Pit" została nominowana, a „The Sound Of The Vanishing World" otrzymała Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej w roku 2000, jedną z najważniejszych nagród fonograficznych świata. Kroke znalazł się także wśród nominowanych do nagrody brytyjskiego radia BBC 3 w dziedzinie „World Music", w kategorii –„Europa" w roku 2004. W kwietniu 2004 roku odbyła się premiera najnowszego programu „Edyta Geppert i Kroke" - płyta z tym materiałem ukazała się w październiku 2006 r.
Skład zespołu: altówka, skrzypce, śpiew - TOMASZ KUKURBA, akordeon - JERZY BAWOŁ, kontrabas - TOMASZ LATO, perkusja - TOMASZ GROCHOT
Tymczasem już dzień później, czyli w jutro w sobotę 6 marca, na scenie w Klubie Muzycznym A’ Propos pojawi się Adam Wendt Power Set. Początek koncertu o godzinie 20.00.
Ten koncert to z pewnością nie lada gratka dla koneserów jazz’u. Wystąpi bowiem jeden z czołowych polskich saksofonistów - Adam Wendt - z projektem Power Set, który jest ukłonem w stronę wielkich mistrzów światowej sceny jazzowej, takich jak np. Eddie Harris, J.C. Adderley, Stanley Turrentine, Miles Davis. Warto wspomnieć, że Adam Wendt jest współtwórcą sukcesu i repertuaru grupy Walk Away, z którą w 1990 roku wraz z Urszulą Dudziak otwierali europejskie koncerty właśnie Milesa Davisa.
W skład zespołu wchodzą takie osobistości jak Przemysław Raminiak, pianista, kompozytor i aranżer, który wraz ze swoim zespołem RGG Trio zdobył szereg nagród na festiwalach i konkursach jazzowych w kraju i za granicą m.in.: II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy za kompozycję „Three for Brad" w 2003 roku, 1. nagrodę na Spotkaniach Jazzowych – Sieradz 2002, 1. nagrodę na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2002, 2. miejsce oraz nagrodę publiczności na International Jazz Festival Getxo (Hiszpania) 2003 oraz wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić.
Marcin Jahr, genialny perkusista, którego spotkać można w bardzo wielu, bardzo dobrych zespołach i projektach. Od 1987 roku usłyszeć go można w Kwintecie Jana „Ptaszyna" Wróblewskiego. Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem New Presentation, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem i z wieloma innymi, których ponownie nie sposób zliczyć.
Wśród naszych czytelników wylosowaliśmy nagrodę w postaci biletów na koncerty w Klubie Muzycznym A’ Propos. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Mariusza Świątkowskiego, który prawidłowo odpowiedział na pytanie, które brzmiało: Czy zespół Kroke specjalizuje się w muzyce żydowskiej? Prawidłowa odpowiedź brzmi – TAK.