Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2658
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno Zdrój: Konferencja Hauptmannowska w Szczawnie Zdroju

Sobota, 5 maja 2012, 14:35
Aktualizacja: 14:36
Autor: red
REGION, Szczawno Zdrój: Konferencja Hauptmannowska w Szczawnie Zdroju
Fot. UM w Szczawnie Zdroju
W sali konferencyjnej hotelu „Rivendell” odbyła się konferencja naukowa „Carl i Gerhart Hauptmann. Dzieło i modele jego odbioru” zorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona – Wydział Humanistyczny w Legnicy, Uniwersytet Wrocławski – Instytut Filologii Germańskiej, Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze oraz w części szczawieńskiej – Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie w Szczawnie Zdroju i Towarzystwo Miłośników Szczawna Zdroju.

Konferencja poświęcona Hauptmannom była pierwszym akcentem jubileuszowych obchodów 150. rocznicy urodzin Gerharta oraz 100. rocznicy przyznania pisarzowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, które odbędą się w podczas Dni Szczawna 15,16 i 17 czerwca 2012 roku.

Pierwsza część przedsięwzięcia odbyła się w Legnicy. Dzień później przy wypełnionej do ostatniego miejsca Sali, moderatorzy spotkania: prof. Edward Białek i Iwona Czech rozpoczęli konferencję wprowadzając do zagadnienia będącego przedmiotem wykładów. Iwona Czech przywitała gości w imieniu Towarzystwa Miłośników Szczawna Zdroju reprezentowanego przez prezes Janinę Malinowską oraz w imieniu Zespołu Szkół w Szczawnie reprezentowanego przez wicedyrektor Bożenę Bujak. Wśród osób zaproszonych były też wspierające inicjatywę władze miasta reprezentowane przez wiceburmistrz Urszulę Burek i Przewodniczącego Rady Miasta Stanisława Borkusza. Na konferencję przybył także Henryk Grzybowski – członek zarządu zaprzyjaźnionego ze Szczawnem Towarzystwa Miłośników Polanicy.
Profesor Edward Białek, kierownik Zakładu Dydaktyki Literatury Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawił i zapowiedział wystąpienia wykładowców oraz swoich podopiecznych - doktorantów i studentów ostatniego roku germanistyki z ośrodków wrocławskiego i legnickiego. Wśród prelegentów znalazł się także były uczeń Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie Zdroju – Rafał Piłkowski – student V roku germanistyki UWr. Tematem jego wystąpienia był Carl Hauptmann i kolonia artystyczna w Szklarskiej Porębie.

Prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, wniosły cenną, gromadzoną skrupulatnie wiedzę na temat, który jest szczawianom bliski, dotyczy bowiem słynnych mieszkańców kurortu.

Po odczytach i prezentacjach multimedialnych rozpoczęła się część artystyczna. Świetnym wprowadzeniem do niej były wiersze Carla Hauptmanna recytowane przez studentów w oryginalnym brzmieniu oraz w przekładzie profesora Edwarda Białka. W następnej kolejności wystąpiły solistki z klas LO muzyczno-aktorskiego Zespołu Szkół w Szczawnie Zdroju: Magda Guzik, Ola Wróbel, Monika Bielawska i Monika Ogrodnik, które zaśpiewały piosenki polskie i francuskie.

Po części naukowej i artystycznej oraz obdarowaniu każdego uczestnika pamiątkami ze Szczawna, zaproszono wszystkich – gości i słuchaczy – do restauracji „Kresowa”, gdzie przy małym poczęstunku można było uzupełnić swoją wiedzę na temat Hauptmannów, a także wymienić się opiniami. Specjalnie na konferencję przygotowana została także wystawa fotograficzna ze zdjęciami z różnych okresów życia Gerharta Hauptmanna i jego rodziny. Dla prelegentów przygotowano jeszcze jeden punkt programu – zwiedzanie miasta z przewodnikiem sudeckim Stefanem Okoniewskim. Zwiedzającym, wśród których większość była w Szczawnie po raz pierwszy, umożliwiono (dzięki uprzejmości dyrektor teatru – Marzenie Sobczyk i zarządowi Uzdrowiska Szczawno-Jedlina) wejście do Teatru Zdrojowego, Domu Zdrojowego oraz Pijalni Wód Mineralnych, gdzie można było pokosztować leczniczych specyfików.

Źródło: www.szczawno-zdroj.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group