Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3207
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koniec z "kopciuchami"

Wiadomości: REGION
Niedziela, 1 grudnia 2019, 10:51
Aktualizacja: Wtorek, 3 grudnia 2019, 8:11
Autor: red
Fot. red
Przestarzały system ogrzewania, palenie w piecach plastikową butelką, starą oponą, zużytym bamboszem i wszędobylski zapach spalenizny to zimowe zmory, których istnienia doświadcza większość mieszkańców 22 gmin tworzących Aglomerację Wałbrzyską.

Wymień stary piec!
- W październiku i listopadzie rozstrzygnęliśmy 2 konkursy adresowane przede wszystkim do samorządów gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, których celem był wybór projektów umożliwiających przekazanie mieszkańcom dofinansowania na wymianę starych pieców, zanieczyszczających nasze dzielnice i osiedla, na nowe – informuje Dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej Bożena Dróżdż. - Gminy otrzymały do rozdysponowania 18,5 mln zł. Przewidujemy, że w ramach przekazanych samorządom Aglomeracji Wałbrzyskiej dotacji, zmodernizowanych zostanie aż 830 wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

Kto może uzyskać dofinansowanie ?

W pierwszym konkursie 4 gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej: Gmina Miejska Nowa Ruda, Gmina Jedlina Zdrój, Gmina Świdnica, Gmina Miasto Świdnica otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 4 mln zł. Środki przeznaczone zostaną na wymianę przestarzałego systemu ogrzewania w budynkach stanowiących zasób komunalny. W swoich projektach gminy zadeklarowały wymianę około 193 przestarzałych systemów ogrzewania.

W drugim konkursie 15 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej zdecydowało się na wzajemne wsparcie i ścisłą współpracę, co zaowocowało złożeniem jednego, wspólnego wniosku aplikacyjnego. Dlatego właściciele domów jednorodzinnych, a także właściciele i najemcy mieszkań w domach wielorodzinnych ze Świdnicy, Boguszowa Gorc, Dobromierza, Głuszycy, Jaworzyny Śląskiej, Marcinowic, Mieroszowa, gminy Nowa Rudy, Nowej Rudy, Strzegomia, Świebodzic, gminy Świdnicy, Walimia, Wałbrzycha i Żarowa będą mogli ubiegać się w swojej gminie o grant na wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła.

Wartość pojedynczego grantu może wynieść nawet 35 tys. zł. Liderem projektu jest Miasto Świdnica. Dofinansowanie projektu wynosi ponad 14 mln zł. Inwestycje w gminach będą realizowana w latach 2020-2022.

W walce o czyste powietrze!

Niemal wszystkie gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej zdecydowały się walczyć o czyste powietrze dla swoich mieszkańców. Świadczą o tym pozyskane przez nie środki finansowe z budżetu ZIT AW, które przeznaczone będą na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła, podłączenie do sieci ciepłowniczej, instalacje wykorzystujące odnawialne źródła ciepła, kotły spalające biomasę lub paliwa gazowe, ogrzewanie elektryczne.

Gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej z sukcesem realizują już projekty, w ramach których zakupione zostały niskoemisyjne autobusy (Świebodzice, Świdnica), buduje się centra przesiadkowe (Głuszyca, Wałbrzych), rozbudowuje się systemy ścieżek rowerowych, czy uruchamia energooszczędne oświetlenie miejskie (Jedlina Zdrój, Świdnica, Jaworzyna Śląska).
- O tym, że bliskie są mieszkańcom naszej aglomeracji zagadnienia związane z oszczędnością energii i ograniczeniem emisji CO2, przekonaliśmy się przy okazji ogłaszania konkursów, umożliwiających pozyskanie wsparcia finansowego na termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. – wyjaśnia Dyrektor IPAW. - Warto wspomnieć, że w demonstracyjnym budynku przedszkola w Strzegomiu zastosowane zostały najnowsze proekologiczne rozwiązania (solankowa pompa ciepła, niskoparametrowe ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z normowaniem temperatury oraz z odzyskiem ciepła, instalacja fotowoltaiczna). Do tej pory na realizację polityki energetycznej w Aglomeracji Wałbrzyskiej przeznaczyliśmy ponad 160 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

10
34%
Cieszy
2
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
10%
Złości
14
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Jan 1-12-2019 11:45
To państwo jest winne że jest smog , znieść wszystkie podatki nałożone na gaz i prąd , węgiel tylko do celów przemysłowych , a palenie w piecach i kominkach peletem i drewnem , kto widział na zachodzie europy by Niemiec i francuz lub anglik palił WĘGLEM ,
~Kaszpir 1-12-2019 13:29
Najpierw to ten gaz trzeba miec w promieniu kilkudziesięciu metrów. Potem pogadamy. Narazie rozpalam kopciucha bo zimno.
~Ekolog 1-12-2019 14:21
Dwadzieścia lat ogrzewam dom gazem i dlatego nie mam prawa do żadnej dotacji. Ani na nowy kocioł, ani na ocieplenie czy nowe okna. Gdybym te 20 lat truł otoczenie kopciuchem to co innego, wszystko się należy. Piec gazowy na wykończeniu więc wracam do kominków i kopciucha.
~Pytajnik 1-12-2019 14:42
A jak z jakością NOWEGO oświetlenia led w Wałbrzychu? Cżęć juz nie świeci,raszta słabo. popalone diódki. Gorzej niż było.
~ 1-12-2019 14:53
Koniec z kopciuchami?? Wieczorem w Wałbrzychu (centrum) smród nie do wytrzymania. Jak myślicie czym palą w tych piecach?:)
~terminator 2-12-2019 10:05
do: ~ (14:53)
Przypuszczam, że złudzeniami na poprawę stanu powietrza.
~Astro 2-12-2019 12:32
do: ~ (14:53)
Niech sobie straż miejska podjedzie wieczorem pod skład opału na Poleską z komina jak ze starej lokomotywy daje czarny śmierdzący dym
~Jan 1-12-2019 15:02
Każdy opala mieszkanie tym na co go stać , a że jest smog ,czyli ludzi stać na nie wiele , a jak prąd i gaz podrożeje bo polityka idzie w kierunku gazu z USA i Norwegi czyli cena gazu jest też zagrożona i pozostaje węgiel i SMOG
~ksiegowy 1-12-2019 15:44
Fuck off.
~Kolejna histeria 1-12-2019 17:42
Pamiętacie jak onegdaj dziura ozonowa omal nie zabiła połowy ludzkości??? I co? Teraz bredzenie o smogu.Tylko Chińczycy się cieszą.Oni to mają głęboko w d.
~Sp 1-12-2019 20:53
Ruskie wejdą do Polski i jak się ogrzejecie ciołki na gaz i prąd wymarzniecie w swoich ekologicznych domkach
~pinoczet 1-12-2019 22:06
Mam piec na gaz rosyjski, czy mogę skorzystać z ulgi na wymianę pieca na gaz z szelfu norweskiego ? Nadmieniam, że nigdy nie byłem w partii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group