Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2040
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kroke w A’ Propos, czyli świetny występ

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 6 marca 2010, 11:48
Aktualizacja: 15:53
Autor: red
Fot. Krzysztof Żarkowski
Przy pełnej sali i gorącym aplauzie słuchaczy odbył się wczoraj koncert formacji KROKE w klubie A’ Propos.

Ci reprezentanci muzyki żydowskiej zagrali swoje oryginalne aranżacje nawiązujące do różnych kierunków muzycznych. Na pewno był to jeden z najciekawszych koncertów w A’ Propos.

Kroke to zespół utworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W języku jidysz „kroke" oznacza Kraków. W twórczości i życiu muzyków określa zarazem fundamentalne odniesienia dla ich tożsamości kulturowej i artystycznej. Grając własne kompozycje muzycy nie zrywają kontaktu z klasycznym klezmerskim muzykowaniem. Kroke zagrali między innymi muzykę do filmu Lista Schindlera Spielberga.

Twórczość zespołu to balansowanie pomiędzy folkiem i world music (w tym muzyką orientu, zwłaszcza na albumie Seventh Trip), a także trochę jazzu i tradycji. Na bazie tradycyjnych motywów żydowskich improwizują i budują oryginalne aranżacje, tworząc pasjonujący spektakl wciągający każdego wrażliwego na muzykę słuchacza. Są to utwory bardzo plastyczne, melodyjne, dynamiczne, lecz ( i to jest ich atut), trudne do sklasyfikowania w obrębie jakiegokolwiek gatunku. Bazują na elementach ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, wśród nich na muzyce bałkańskich Cyganów, korzystają z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu. Muzyka Kroke porusza ciało i duszę. Jej siła polega na spontanicznej, pełnej witalności transformacji starej kultury do nowej rzeczywistości, wzbogacanej własną wrażliwością i żarliwością muzyków. Wirtuozeria w opanowaniu instrumentów, pełnia barwy dźwięku, to podstawy muzyki tworzonej przez Kroke. Występy emanują radością wspólnego muzykowania i zawsze przyjmowane są owacyjnie i entuzjastycznie przez publiczność.

Swój pierwszy zagraniczny występ muzycy zagrali w 1993 roku w Jerozolimie na zaproszenie Stevena Spielberga. Obecnie Kroke ma w dorobku występy na liczących się muzycznych scenach Europy i udział w wielu prestiżowych festiwalach, między innymi „Womad" (na zaproszenie Petera Gabriela) czy „North Sea Jazz Festival", gdzie występował obok takich artystów jak Pat Metheny, Al. Jarreau, Chick Corea czy Adam Mankowicz. Zespół dużo koncertuje. Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Austria, Francja, Skandynawia są stałymi punktami na mapie koncertowej grupy. Godnym odnotowania jest trwająca od 2003 roku współpraca z wybitnym angielskim skrzypkiem i najpopularniejszym wykonawcą muzyki klasycznej - Nigelem Kennedym, z którym nagrał przebój rynku muzycznego - płytę „East Meets East".

Zespół wydał osiem cieszących się wielkim powodzeniem płyt, z których dwie – „Live At The Pit" została nominowana, a „The Sound Of The Vanishing World" otrzymała Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej w roku 2000, jedną z najważniejszych nagród fonograficznych świata. Kroke znalazł się także wśród nominowanych do nagrody brytyjskiego radia BBC 3 w dziedzinie „World Music", w kategorii –„Europa" w roku 2004. W kwietniu 2004 roku odbyła się premiera najnowszego programu „Edyta Geppert i Kroke" - płyta z tym materiałem ukazała się w październiku 2006 r.

Skład zespołu: altówka, skrzypce, śpiew - TOMASZ KUKURBA, akordeon - JERZY BAWOŁ, kontrabas - TOMASZ LATO, perkusja - TOMASZ GROCHOT.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Limciu 6-03-2010 12:09
Byli rewelacyjni! Nie chce się wierzyć, że budują tak bogate brzmienia raptem na trzech instrumentach akustycznych. Ich muzyka jest oparta na motywach ludowych, ale na pewno nie jest archaiczna. Brzmią bardzo nowocześnie, momentami psychodelicznie. Byłem mile zaskoczony tymi klimatami. Zastanawiające było jedynie to, że na koncercie było niewiele młodzieży - może widząc na zdjęciach ich instrumentarium, myślą, że to jakaś kapela ludowa ? No to można się zdziwić ! Warto było pójść na ten koncert !!!
~a. 6-03-2010 15:58
A może cena mało młodziezowa ??? albo Lady Pank młodziezowy o wiele bardziej ? :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group