Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4674
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Kronika Boguszowa do nabycia

Piątek, 26 kwietnia 2024, 8:22
Aktualizacja: 9:25
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Kronika Boguszowa do nabycia
Fot. użyczone
W sprzedaży ukazała się w języku polskim kronika miasta Boguszów z 1842 roku napisana przez pastora Johana Georga Stubenraucha. Na język polski przetłumaczył ją Piotr Kirklewski – pastor Kościoła Zielonoświątkowego Boża Góra w Boguszowie – Gorcach.

Właściwy tytuł książki to: Kronika Miasta Boguszów Gottsberg Boża Góra. Kronika ta pierwotnie została wydana w języku niemieckim w 1842 roku. Jej autorem jest ewangelicki pastor Johan Georg Stubenrauch. Kochający Boguszów - Gorce pastor zielonoświątkowy Piotr Kirklewski, gdy do niej dotarł, postanowił ją przetłumaczyć na język polski. Nie było to też takie łatwe, gdyż oryginalnie została ona napisana gotyckimi literami, które trzeba było rozszyfrować, ale po roku żmudnej pracy udało się.

Książka ta wspomina nie tylko o interesującej historii Boguszowa, ale również innych miejscowości. Można w niej znaleźć wiele informacji historycznych dotyczących szczególnie kwestii religijnych. Poruszone są w niej takie tematy jak wojny, polityka, tolerancja religijna, edukacja. Można się dowiedzieć o różnych wpływowych ludziach mających wpływ na kształtowanie życia Boguszowa. Są w niej biografie duchownych, którzy służyli w boguszowskim Kościele Ewangelickim. Obecnie ten budynek opisywanego kościoła jest remontowany przez lokalny zbór zielonoświątkowy.

Twoja reakcja na artykuł?

13
81%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group