Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 3927
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Krytykują podwyżkę cen biletów

Czwartek, 25 maja 2023, 6:44
Aktualizacja: 8:55
Autor: red
Wałbrzych: Krytykują podwyżkę cen biletów
Fot. red
Przedstawiciele partii Razem w Wałbrzychu, Maciej Szlinder i Maciej Zaboronek przesłali do przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Romańskiej stanowisko okręgu w sprawie podwyżek cen biletów transportu organizowanego przez Gminę Wałbrzych. Członkowie Razem negatywnie oceniają podwyżkę, zarówno w kontekście wzrostu kosztów życia mieszkańców, jak i kategoriach walki o zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i czynienia miasta przyjaznemu do życia dla mieszkańców.

Stanowisko okręgu wałbrzyskiego partii Razem w sprawie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr V/65/2015 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe świadczone środkami transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Wałbrzych

Jako przedstawiciele wałbrzyskiego okręgu partii Razem chcemy wyrazić jednoznacznie negatywne stanowisko wobec planowanej przez Radę podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Wałbrzych.

Planowana podwyżka spowoduje, że Wałbrzych i okoliczne miejscowości będą miały jedne z najdroższych cen biletów komunikacji miejskiej w Polsce. Obciążenie dla pasażera będzie większe niż w podobnej wielkości Jeleniej Górze czy Legnicy, ale także bardziej dotkliwe niż np. we Wrocławiu czy Warszawie, aglomeracjach, w których dostępność transportu zbiorowego jest większa niż w Wałbrzychu, a do tego średnie zarobki mieszkańców są znacznie wyższe. Jeszcze półtora roku temu nieco ponad półgodzinną trasę można było pokonać za 3,20 zł, a teraz ma być to aż 5,60 zł - więcej niż w najbogatszych miastach w kraju. Nie skazujmy mieszkańców Wałbrzycha i okolicznych miejscowości korzystających z wałbrzyskiego transportu na większe wydatki!

Zwracamy uwagę, że w kontekście walki ze zmianą klimatu, a także dbaniem o czyste powietrze i zwalczaniem smogu, racjonalne jest utrzymywanie niższych cen biletów komunikacji zbiorowej, by zachęcić mieszkańców do korzystania z tej formy transportu. Dzięki temu m.in. zyskujemy lepsze zdrowie i oszczędzamy na kosztach poniesionych na leczenie. W dłuższej perspektywie oszczędzamy w ten sposób nie tylko pieniądze wydawane na paliwo, utrzymanie prywatnych samochodów oraz naprawy szybko degradowanej drogowej infrastruktury, ale także miejsce w mieście zajmowane przez parkingi. Już teraz wieloma osiedlowymi ulicami w Wałbrzychu ciężko przejechać śmieciarce czy karetce pogotowia, bo tak wiele stoi na nich aut. Już teraz w wielu miejscach chodniki zupełnie nie nadają się dla pieszych, będąc szczelnie zastawione samochodami. Wiemy też jak wyglądają drogi w mieście i że brakuje pieniędzy na ich remonty. Zwiększanie popytu na transport indywidualny przez podwyżki cen biletów tylko pogorszy tę sytuację.

W dzisiejszych czasach coraz więcej miast stawia na darmowy transport autobusowy. Tak jest choćby w pobliskich Świebodzicach, ale także w większych Żorach i wielu innych miastach Polski i Europy. To ułatwia życie ludziom, pozwala zaoszczędzić, zwiększa mobilność społeczną, poprawia jakość powietrza. Tymczasem Wałbrzych jako miasto kreujące swój wizerunek na ekologiczny i chcące niebawem odchodzić od paliw kopalnych, jednocześnie chce przodować w najdroższej dla pasażera komunikacji miejskiej?

To nielogiczne. Dlatego jako mieszkańcy miasta i użytkownicy już i tak dość drogiej komunikacji miejskiej, sprzeciwiamy się podwyżkom cen biletów jednorazowych i okresowych oraz likwidacji biletu socjalnego.

W imieniu członkiń i członków okręgu wałbrzyskiego partii Razem
Maciej Zaboronek
Maciej Szlinder

Twoja reakcja na artykuł?

27
75%
Cieszy
3
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
3
8%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group