Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4794
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Kultura, sprawy społeczne i inne, czyli podsumowanie roku 2015 (wrzesień–grudzień) – część III

Środa, 6 stycznia 2016, 13:29
Aktualizacja: 23:06
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/REGION: Kultura, sprawy społeczne i inne, czyli podsumowanie roku 2015 (wrzesień–grudzień) – część III
Fot. red
Mieszkańców Wałbrzycha, ale nie tylko, w miesiącach jesiennych i zimowych najbardziej rozpalał temat „złotego pociągu”.

WRZESIEŃ:

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu odbyły się oficjalne miejskie obchody rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016.

Nowym szefem ZPiT „Wałbrzych” został Jan Jędrasik.

Andreas Richter i Piotr Koper – tak nazywają się dwaj tajemniczy mężczyźni, którzy twierdzą, że znaleźli w Wałbrzychu pociąg z czasów II wojny światowej.

4 września odbyło się uroczyste otwarcie dobudowanej części Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.

Za nami Dni Wałbrzycha. Tegoroczne święto miasta po raz pierwszy odbyło się na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Przy udziale wielu ogólnopolskich i lokalnych mediów odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu konferencja prasowa, dotycząca trzech zawiadomień o nowych znaleziskach z czasów II Wojny Światowej, zlokalizowanych na terenie Powiatu Wałbrzyskiego.

Na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyło się spotkanie z Tadeuszem Słowikowskim, który jest uważany za pierwszego odkrywcę wałbrzyskiego „złotego pociągu”.

Za nami inauguracja II Festiwalu Małych Prapremier połączona z obchodami 70–lecia wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora.

Z udziałem parlamentarzystów ziemi wałbrzyskiej, przedstawicieli władz województwa, powiatu, władz miast i gmin należących do Aglomeracji Wałbrzyskiej odbyły się j w Głuszycy Dożynki Diecezjalno–Powiatowe.

Warsztaty plastyczno–literackie, kuglarskie, taneczne, warsztaty makijażu i wyjątkowe widowisko plenerowe – to tylko niektóre elementy imprezy kulturalnej – "Noc Legend Wałbrzyskich".

Rajdem Gwiaździstym z przewodnikami PTTK, przyjęciem kluczy do miasta i wspólnym odtańczeniem poloneza na Placu Magistrackim oficjalnie rozpoczęły się II Senioralia Wałbrzyskie.

Z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Tomasza Smolarza, Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja i przedstawiciela Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych płk. Artura Talika odbył się briefing prasowy, dotyczący zbadania terenu ukrycia "Złotego Pociągu".

W Auditorium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016.

PAŹDZIERNIK:

Podczas rozbiórki kamienicy przy ulicy Słowackiego robotnicy odnaleźli zwłoki kobiety.

3 października w Starych Bogaczowicach stawili się zawodnicy reprezentujący gminy powiatu wałbrzyskiego podczas Turnieju Miast i Gmin Powiatu Wałbrzyskiego.

W Wałbrzychu odbyła się akcja zatytułowana „Walczmy O Polskę – Wałbrzych Przeciw Islamowi”. W manifestacji udział wzięli przedstawicie różnych grup i środowisk, których połączył jeden cel – sprzeciw wobec przyjmowaniu przez Polskę islamskich emigrantów.

W Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza zostały przedstawione zwycięskie projekty ogólnomiejskie i lokalne zgłoszone w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego 2016.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu odbyło się spotkanie uczniów z medalistą olimpijskim, sztangistą Szymonem Kołeckim.

Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Wałbrzychu obchodził jubileusz 70–lecia działalności. Z tej okazji w Zamku Książ odbyły się Uroczystości Jubileuszowe z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz oraz instytucji wojewódzkich i lokalnych, władz rzemieślniczych oraz emerytowanych rzemieślników i obecnych członków Cechu.

10 października odbył się uroczysty jubileusz 70 – lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej „Boguszów”.

Liceum Ogólnokształcące nr 4 obchodziło swoje 60–lecie.

W Sali Łańcuszkowej, znajdującej się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, zakończyła się dwudniowa Ogólnopolska Giełda Kabaretowa – KopalniaK.

Wałbrzyska Galeria Victoria ma już pięć lat. Z tej okazji na terenie tego największego w mieście centrum handlowego zorganizowano obfitującą w wiele atrakcji imprezę urodzinową, na której nie zabrakło dobrej muzyki, imponującego tortu i efektownych fajerwerków.

W Sali Łańcuszkowej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbył się XI Wałbrzyski Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej "Pozytywne granie".

W klubie A Propos odbył się koncert Janusza Radka. Muzyk przedstawił wałbrzyskiej publiczności dość oryginalne połączenie, bowiem utwory Haliny Poświatowskiej wykonał przy akompaniamencie muzyki eksperymentalno–elektronicznej.

LISTOPAD:

Tradycyjnie już mieszkańcy Wałbrzycha spotkali się na Placu Magistrackim, aby w Dzień Zaduszny chwilą zadumy i lampionami uczcić pamięć wybitnych Polaków, znanych i mniej znanych wałbrzyszan, a także wszystkich tych, którzy odeszli w mijającym roku.

Na wiadukcie przy ulicy Uczniowskiej w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa w sprawie kolejnego etapu badań dotyczących poszukiwania pociągu pancernego z czasów II Wojny Światowej.

7 listopada dyżurny Straży Miejskiej w Wałbrzychu otrzymał zgłoszenie od lokatorki budynku przy ulicy Niepodległości dotyczące bezdomnego mężczyzny przebywającego na klatce schodowej. Niestety, pomimo starań lekarzy, po kilku godzinach mężczyzna zmarł.

W Wałbrzychu, podobnie jak w większości polskich miast, odbyły się uroczyste obchody 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Dziewięcioosobowy zespół, trzy metody badawcze – na terenie wskazanym jako lokalizacja pociągu pancernego z okresu II Wojny Światowej specjaliści z krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej rozpoczną badania.

Na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyły się obchody 70–lecia Harcerstwa w Wałbrzychu.

Przy ulicy Różanej w Wałbrzychu doszło do pożaru, w wyniku którego śmierć poniósł 52–letni mężczyzna.

Wałbrzyszanie solidaryzują się z paryżanami. Przed budynkiem Welcome Center należącego do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyło się symboliczne zapalenie zniczy.

21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji dzisiaj w Sali Łańcuszkowej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowane i wyróżnione zostały osoby zaangażowane w pracę dla mieszkańców miasta.

Wałbrzyski Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych będzie funkcjonował w nowo wyremontowanej placówce przy ulicy Mickiewicza 24. Z udziałem Tomasza Siemoniaka – Posła na Sejm RP i Romana Szełemeja – Prezydenta Wałbrzycha odbyło się uroczyste otwarcie szkoły.

W Hali Widowiskowo–Sportowej Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ wystąpił kultowy zespół Perfect.

W Hali Widowiskowo–Sportowej wałbrzyskiego Auqa Zdroju odbył się koncert, podczas którego licznej publiczności zaprezentował się Chór Aleksandrowa – jedna z najbardziej znanych grup artystycznych z byłego ZSRR i jednocześnie jeden z najlepszych chórów męskich na świecie.

GRUDZIEŃ:

W Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem.

W Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk a Gminą Wałbrzych. W ramach umowy część zamkowych podziemi zostanie udostępniona do zwiedzania.

Od 3 grudnia w obowiązkach Komendanta Straży Miejskiej w Wałbrzychu został zawieszony Kazimierz Nowak.

4 grudnia to dzień św. Barbary, patronki dobrej śmierci i ciężkiej pracy – czyli Barbórka – tradycyjne święto górnicze. Z tej okazji ulicami Wałbrzycha przeszła Parada Górnicza, zakończona pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

W bieżącym roku przypada 115. rocznica utworzenia pierwszego Zakładu Wodociągowego w Wałbrzychu. Pracownicy wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali to wydarzenie 9 grudnia w Zamku Książ.

Przy ulicy Stacyjnej w Wałbrzychu uruchomiony został nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wszyscy mieszkańcy miasta mogą nieodpłatnie korzystać z tego punktu. Koszt tej inwestycji to nieco ponad 600 tysięcy złotych.

Na terenie Starej Kopalni podczas konferencji prasowej ogłoszono raporty z badań wykonanych przez XYZ spółka cywilna oraz AGH z Krakowa w związku ze zgłoszeniem znaleziska “Pociąg pancerny z okresu II Wojny Światowej” w Wałbrzychu. Obie grupy przedstawiły raporty z wykonanych badań. Są to dwie różne ekspertyzy. Wyniki badań naukowców z AGH zdecydowanie wykluczają istnienie pociągu. Według raportu naukowców istnieje tylko tunel. Natomiast z raportu spółki XYZ dowiedzieliśmy się, że na 65 km trasy Wałbrzych-Wrocław na dużej głębokości istnieje pociąg.

15 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej hali sportowej w Szczawnie–Zdroju przy ul. Słonecznej 1a.

Minęło 30 lat od wybuchu metanu w jednym z szybów KWK "Wałbrzych". W wyniku tej największej w powojennej historii wałbrzyskiego górnictwa katastrofy śmierć poniosło 18 górników.

Na wałbrzyskim Rynku odbyło się spotkanie wigilijne dla mieszkańców naszego miasta. Nie zabrakło wigilijnych potraw, kolęd, życzeń, Światełka Betlejemskiego i łamania się opłatkiem.

Po pół roku ulica Wrocławska (między ulicami Stacyjną a Ogrodową) została oddana do użytku.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w Głuszycy zorganizowano "Żywe Betlejem". Na placu przy kościele pw. Chrystusa Króla przy ulicy B. Chrobrego pojawiło się przeszło 20 chat, zagrody ze zwierzętami i gospoda.

Podczas sesji Rady Miasta Mieczysław Młynarski odebrał tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.

W Hali Widowiskowo–Sportowej wałbrzyskiego Aqua Zdroju zostało wystawione megawidowisko operetkowe – "Baron cygański". W przedsięwzięciu udział wzięła przeszło 100–osobowa grupa artystów, w skład której wchodzili soliści, orkiestra symfoniczna, dwa chóry i tancerze.

We Wrocławiu Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podpisał akt notarialny na mocy którego Gmina Wałbrzych przejęła od PKP budynek dworca Wałbrzych Szczawienko. W tym miejscu ma powstać nowoczesny obiekt typu "Park & Ride".

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group