Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 3092
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kwiat wałbrzyskiej młodzieży

Czwartek, 8 października 2009, 20:15
Aktualizacja: 21:32
Autor: Daniel Wawryniewicz
Wałbrzych: Kwiat wałbrzyskiej młodzieży
Fot. Daniel Wawryniewicz
Mają od 14–tu do 17–tu lat, są energiczni, inteligentni i aktywni. Lubią czytać książki. Jak na razie jest ich około 10–ciu, ale w tym wąskim gronie doskonale się rozumieją, bo każdy z nich jest wyjątkowy. Mowa o członkach Klubu Mola Książkowego z Biblioteki pod Atlantami.

Klub Mola Książkowego funkcjonuje od stycznia 2008 roku. Regularnie, co dwa tygodnie grupa młodych ludzi - pod opieką Ewy Kramarczyk z Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego PiMBP w Wałbrzychu - organizuje spotkania, na których rozmawiają na tematy niekoniecznie związane tylko z książkami. Ale - jak sami mówią - ta nazwa do niczego nie zobowiązuje, więc można dyskutować niemalże o wszystkim.

- Niektórzy chcą się spotykać, bo ze względu na swoją wiedzę i dorosły sposób myślenia nie do końca są rozumiani przez rówieśników - mówi pani Ewa, opiekunka klubu. - To fantastyczne dzieciaki, jak na swój młody wiek są bardzo dojrzałe, doskonale znają nowości i zawsze chętnie pomagają mi w pracy – dumnie dodaje.

Pomysł powstania Klubu zrodził się z inicjatywy wydawnictwa Graf. - Jak zaczynaliśmy, byliśmy 16. klubem przybibliotecznym w Polsce - mówi pani Ewa. - Młodzież, która tutaj należy, jest zobowiązana do napisania jednej recenzji w ciągu roku – tłumaczy.

- Pani Ewa potrafi zachęcić nas do czytania lektur, a nauczycielki w szkole to tak niekoniecznie – śmieję się Marta, jedna z klubowiczek. - Najlepsze jest to, że zawsze możemy liczyć na panią Ewę, jak nie ma u nas jakiejś książki, którą byśmy chcieli to, pani Ewa dzwoni po wszystkich filiach i zawsze nam ją załatwi - dodaje Andżelika, najbardziej rozgadana z całej grupy. - Chodzimy tu trochę z przyzwyczajenia, choć uważam to za bardzo dobry nawyk, no i tak zostało. Poza tym tu są zawsze nowości czytelnicze – śmieje się Monika.

W klubie spotykają się osoby, które czytają te same książki, więc na każdym spotkaniu odważnie dyskutują i wymieniają poglądy. Klubowicze mają ciekawe pomysły - dużym sukcesem okazał się m.in. zlot ZmierzchoManiaków. Członkowie klubu są ze sobą bardzo zżyci, a co do ulubionego autora, są niemalże jednomyślni - jest nim sir Terry Pratchett, twórca fantastycznej serii Świata Dysku. Ponad 40. tomową serię znają bardzo dobrze i każdą nowość pochłaniają bardzo szybko.

Oby takich Klubów było więcej!

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group