Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3251
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój/Stare Bogaczowice: Kwiaty dla bohaterów

Piątek, 15 maja 2020, 15:35
Aktualizacja: Sobota, 16 maja 2020, 8:30
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój/Stare Bogaczowice: Kwiaty dla bohaterów
Fot. Uzdrowiskowa Gmina Szczawno–Zdrój
Dziś złożono symboliczne kwiaty ku czci zwycięstwa polskich ułanów pod Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej.

To tu co roku w maju odbywa się uroczysty Apel Pamięci i uhonorowanie bohaterów tamtych dni. Ze względów epidemicznych, pamiątkowa uroczystość 213. rocznicy bitwy na Czerwonym Wzgórzu nie może się odbyć, jak w latach ubiegłych.

W kameralnym gronie pod pomnikiem spotkali się delegaci: Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna–Zdroju z Panią Prezes Iwoną Czech na czele, Wiceburmistrz Szczawna – Zdroju Marek Ćmikiewicz, Radni RM w Szczawnie – Zdroju, Zastępca Wójta Gminy Stare Bogaczowice – Tomasz Fąka, Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku Mjr Jacek Baran.

Warto pamiętać o historii!

Każde działanie, podtrzymujące i rozwijające pamięć o lokalnej historii, wzmacnia poczucie naszej tożsamości. Dzięki wiedzy opartej o historię, wiemy kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Mamy niejeden powód do autentycznej dumy narodowej. Liczymy na to, że uda się przywrócić uroczyste obchody pamiętnej rocznicy.

Historia miejsca:

Nieopodal Strugi, na Czerwonym Wzgórzu 15 maja 1807 roku, rozegrała się pamiętna bitwa z Prusakami. Wtedy to stanęły naprzeciw siebie wojska pruskie pod dowództwem mjr. Losthina oraz siły koalicji napoleońskiej, w których główną role odegrali polscy ułani, lansjerzy z pułku Legii Nadwiślańskiej. Wojska napoleońskie, a wśród nich nasi dzielni ułani - rozgromili wroga.
Po bitwie, zwycięska formacja odśpiewała po raz pierwszy w historii słowa Mazurka Dąbrowskiego – „Marsz, marsz Dąbrowski z ziemi włoskiej do Polski…”

Po więcej informacji odsyłam do źródła: Iwona Czech, Szczawno – Zdrój „Bitwa na Czerwonym Wzgórzu” 2017 r.

Twoja reakcja na artykuł?

5
56%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group