Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2737
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kwiaty dla zasłużonych

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 19 grudnia 2009, 7:33
Aktualizacja: 10:15
Autor: szela
Fot. mbisek
Zgodnie z podjętą wcześniej uchwałą, Rada Miejska przyjęła w poczet Zasłużonych dla Miasta Wałbrzycha nowe osoby i instytucje. Tym razem postanowiła wyróżnić honorowym tytułem Takisa Makandasisa, Towarzystwo Opieki Paliatywnej oraz – pośmiertnie – Antoniego Malinowskiego.

Nadanie odznaczeń stanowiło pierwszy punkt obrad samorządu. Przewodnicząca Rady Miejskiej, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska po kolei odczytywała uzasadnienia decyzji rajców.
Jako pierwsza dyplom i bukiet kwiatów przyjęła z rąk prezydenta miasta żona zmarłego niedawno Antoniego Malinowskiego. Towarzyszyła jej córka Wiesława, zięć i wnuczek. Rodzina wysłuchała wielu ciepłych słów na temat odznaczonego pośmiertnie byłego górnika i aktywnego działacza Związku Emerytów i Rencistów. Antoni Malinowski był znany młodzieży szkolnej jako niezmordowany propagator tradycji górniczych. To za jego sprawą powstało Stowarzyszenie Gwarków Kopalń Wałbrzyskich, a Szkoła Podstawowa Nr 22 otrzymała imię Gwarków Dolnośląskich, a uczniowie poznawali górnicze obrzędy. Antoni Malinowski był powszechnie lubiany i szanowany.

Sympatią wałbrzyszan cieszy się także drugi z odznaczonych, artysta plastyk, Takis Makandasis. Znany jest nie tylko z twórczości malarskiej. Od dwudziestu lat dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z utalentowanymi artystycznie dziećmi, prowadząc społecznie Pracownię Plastyczną w centrum miasta. Wielu spośród jego uczniów ukończyło już akademię sztuk pięknych. Jako stypendysta prezydenta miasta kilka lat temu, swoimi wystawami rozsławił Wałbrzych na świecie. Tytuł Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha stał się pięknym ukoronowaniem jego 40-letniej pracy artystycznej.

W imieniu Wałbrzyskiego Oddziału Towarzystwa Opieki Paliatywnej dyplom i kwiaty przyjęła jego wieloletnia przewodnicząca, Henryka Kowalczyk. Zasługi Towarzystwa są niepodważalne – jego działalność to godne odchodzenie ciężko chorych ludzi, ulga dla rodzin, oparcie dla osób w żałobie. Organizacja umiała stworzyć dobry klimat wokół działalności hospicjum, zachęcić do pomocy dużą grupę oddanych wolontariuszy. Pod opieką TOP pozostaje ok. 1500 osób. Henryka Kowalczyk, dziękując za wyróżnienie podkreślała dobrą współpracę z władzami Wałbrzycha, a także jego mieszkańcami.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group