Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6470
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kwiaty w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Czwartek, 1 września 2016, 15:51
Aktualizacja: Piątek, 2 września 2016, 9:23
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Kwiaty w rocznicę wybuchu II wojny światowej
Fot. Robert Bajek
Dziś przypada 77 rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, społecznych, prawicowych, opozycyjnych i narodowościowych złożyli dzisiaj kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Kościelnym.

Symboliczne złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości stanowiło hołd dla tych wszystkich, którzy oddali życie broniąc wolności i niepodległości Polski, dla ofiar obozów koncentracyjnych i innych miejsc kaźni.

- Zgromadziliśmy się przed Pomnikiem Niepodległości, który zawsze jest miejscem wspólnego przeżywania naszych historycznych emocji, historycznych chwil, historycznych dat. Jest to miejsce jednoczące naszą wspólnotę wałbrzyską. Dzisiaj mamy szczególny dzień. Dzień upamiętniający najbardziej tragiczny czas w historii Polski ostatnich kilkudziesięciu lat. Czas, który wywarł ogromne piętno na obecne losy Polski, Europy i świata. 1 września rozpoczął się pierwszy akt tragedii Europy, tragedii świata, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. Do nierównej walki stanęło całe, zjednoczone społeczeństwo Polskie, niezależnie od pochodzenia, niezależnie od podziałów politycznych, społecznych, narodowościowych. II Rzeczpospolita stanęła do walki o godność, o chrześcijańskie wartości, o demokrację, o to wszystko, czemu zaprzeczył nazistowski reżim. Czas na świecie, w Europie jest niełatwy. Wymaga wielkiej mądrości, tolerancji, akceptacji różnorodności, ale przede wszystkim wymaga poszanowania wolności, demokracji, niezależności. Nie jest to już tak zupełnie oczywiste jak jeszcze kilka lat temu w Europie wydawało się, że zawsze będzie. Dlatego też ta dzisiejsza uroczystość niech będzie dla nas wszystkich bardzo mocnym przesłaniem, że to nie było tak dawno i to wcale nie znaczy, że nie może się powtórzyć. Bądźmy mądrzejsi historią, również historią naszego narodu i naszego kraju - powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group