Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3603
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Lampiony Pamięci

Środa, 3 listopada 2021, 6:45
Aktualizacja: 9:33
Autor: JAZ
Wałbrzych: Lampiony Pamięci
Fot. JAZ
Tradycją w Wałbrzychu stało się, że w Dzień Zaduszny przed wałbrzyskim Ratuszem odbywa się spotkanie, podczas którego upamiętnieni zostają wałbrzyszanie, którzy odeszli w mijającym roku.

Tego dnia upamiętniane są osoby zasłużone, powszechnie znane, ale też te mniej znane, za to ważne dla nas z różnych względów. Ich sylwetki wyświetlono na telebimie. Zebrani zapalili na ich cześć pamiątkowe znicze. Tak w tym roku wyglądały Lampiony Pamięci.

Zmarli, którzy zostali upamiętnieni:

Krzysztof Truszczyński

Piłkarz Górnika Wałbrzych występujący w III, II i I lidze. Wieloletni kapitan drużyny. W latach 1983-87 rozegrał 111 spotkań, strzelił 10 goli. Uczestnik olimpijskiej drużyny narodowej. Autor cenionego bloga o Górniku lat 70. i 80.

Andrzej Maria Marczewski

Reżyser i aktor. W latach 1977-81 dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Został u nas zapamiętany jako reżyser „Mistrza i Małgorzaty” oraz autor adaptacji „Lata Muminków”. Funkcje kierownicze pełnił także w teatrach Warszawy, Płocka, Koszalina, Bydgoszczy i Tychów.

Eugeniusz Kiszczak

Jeden z najwybitniejszych wałbrzyskich malarzy. Przez wiele lat projektant tkanin użytkowych i dekoracyjnych, współzałożyciel grupy malarzy „Kontrast”. Twórca pochylony nad strukturą, prawami i zasadami porządku wszechświata. Laureat nagród ministerialnych i wielu innych w dziedzinie malarstwa, tkanin, wzornictwa przemysłowego i upowszechniania kultury.

Marek Śpiewak

Starosta powiatu wałbrzyskiego, wiceprezydent Wałbrzycha, sekretarz miasta, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu. Wieloletni działacz wałbrzyskiej lewicy.

Andrzej Ślusarczyk

Wałbrzyski artysta fotograf uhonorowany tytułem Artiste FIAP - Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Na zdjęciach uwieczniał krajobraz i ludzi w ich wzajemnych interakcjach. Nagradzany uczestnik wielu wystaw. Autor cennego albumu „Wałbrzych Powidoki”, dokumentującego upadek lokalnego górnictwa.

Zbigniew Dąbrowski

Żołnierz Armii Krajowej, trener i hodowca, legenda polskiego powożenia. Wieloletni dyrektor Stadniny Ogierów Książ, która w jego rękach stała się kolebką sportu jeździeckiego w regionie. Inicjator budowy hipodromu, rozwoju hodowli, popularyzator koni rasy śląskiej. Za jego kadencji sekcja jeździecka SO Książ należała do najsilniejszych w kraju. Z 40 medali, które zdobyli powożeniowcy dla Polski, 19 jest zasługą zawodników związanych ze Stadem Ogierów Książ.

Stanisława Rogacka

Dyrektor dawnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałbrzychu. Nauczycielka języka polskiego.

Jan Lityński

Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, publicysta, polityk. Uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 roku, Komitetu Samoobrony Społecznej KOR i obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku, poseł na Sejm i doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wielki patriota, legenda antykomunistycznej opozycji, wielokrotnie aresztowany działacz Solidarności, obrońca praw człowieka. Związany z naszym miastem parlamentarzysta i Ambasador Wałbrzycha, którego zapamiętamy jako człowieka niezwykłej odwagi i życzliwości.

Henryk Połeć

Lekkoatleta. Trener juniorskiej, biegowej kadry narodowej, zawodnik i sędzia. Związany z LKS Górnik Wałbrzych biegacz przeszkodowy. Wychowawca reprezentantów Polski i medalistów mistrzostw Polski. Elokwentny, kompetentny, emanująca niezwykłą aurą osobowość.

Siostra Daniela

Związana ze Zgromadzeniem Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP nauczycielka historii i wychowawczyni. Działaczka Fundacji Edukacyjnej im. Siostry Wandy Garczyńskiej. Prowadziła w Wałbrzychu świetlicę dla dzieci i szwalnię dla kobiet. Spokojna, życzliwa i radosna, zatroskana o los bezrobotnych i biednych.

Barbara Mucha – Brodzińska

Wałbrzyska malarka, autorka około tysiąca dekoracji graficznych i malarskich na wyroby ceramiczne w wałbrzyskiej Kalkomanii, gdzie kierowała Zakładowym Ośrodkiem Wzornictwa. W sferze jej twórczości znajdowała się również ceramika, tkanina artystyczna, projektowanie przemysłowe i architektura wnętrz. Jednak z wyboru i temperamentu nade wszystko malarka. Mówiła niegdyś: „Maluję to, co mi w duszy gra (…) Malarstwo jest moją pasją, daje mi dużo radości i chyba będę to robić do końca życia”.

Jan Kołodziejczyk

Druh harcmistrz. Instruktor w Hufcu ZHP Świdnica, następnie w Hufcu ZHP Wałbrzych. W komendzie wałbrzyskiego hufca pełnił funkcję kwatermistrza i kierownika referatu harcerskiego. Odznaczony krzyżem „Za zasługi dla ZHP” społecznik zaangażowany w wiele harcerskich inicjatyw na terenie miasta.

Ryszard Kozłowski

Społecznik, radny Rady Wspólnoty Samorządowej Śródmieście, orędownik przyjaźni polsko-ukraińskiej, nazywany górskim trubadurem. „Zawsze uśmiechnięty, zawsze aktywny, zawsze w pierwszej linii wspólnych, prospołecznych działań”.

Tadeusz Słowikowski

Badacz tajemnic Wałbrzycha i ziemi wałbrzyskiej. Autorytet dla wielu eksploratorów. Odkrywca masowego grobu więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w kompleksie zamku Książ. Twórca hipotezy dotyczącej ukrycia tzw. złotego pociągu i jego pierwszy poszukiwacz jeszcze w latach 70. minionego wieku. Stworzona przez niego legenda stała się punktem wyjścia do swoistej gorączki złota i wybuchu światowego zainteresowania Wałbrzychem w 2016 roku.

Izabella Kluzek

Nauczyciel chemii w II LO. Przez 37 lat dała się poznać jako cudowny, ciepły człowiek, oddany wychowawca, zaangażowany nauczyciel, który wraz ze swoimi uczniami osiągnął wiele znaczących sukcesów na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Mieczysław Świerczyński

Wałbrzyski mistrz cukierniczy. Współzałożyciel renomowanej, rodzinnej firmy i sieci cukierni na terenie miasta. Markę Świerczyńskich opromieniły sukcesy w mistrzostwach Polski i cukiernicze mistrzostwo świata zdobyte w 2001 roku w niemieckim Wiesbaden. Firma szczyci się również wieloma wychowankami, którzy osiągnęli sukces na lokalnym rynku cukierniczym.

Tadeusz Godlewski

Wieloletni działacz i prezes Zarządu Miejskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Współorganizator imprez na Piaskowej Górze i Podzamczu, w tym biegowych, tenisa stołowego, badmintona i marszów nordic walking.

Franciszek Jankowski

Szachista i sędzia szachowy, działacz Wałbrzyskiego Klubu Szachowego Hetman. Popularyzator szachów. Współorganizator wielu imprez, prestiżowego Memoriału Rubinsteina i lokalnych zawodów szkolnych, dzielnicowych i miejskich.

Ponadto zmarli m.in. Michalina Błaż-Bazan, Andrzej „Józek” Winiarski, Leszek Wypych, Edward Kuzio, Barbara Jabłońska, Tadeusz Kogut, Henryk Nowak, Grzegorz Nowak, Agnieszka Łaniusz, Mieczysław Gwizdek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
10%
Hahaha
1
10%
Nudzi
8
80%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group