Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3777
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Laureaci konkursu grantowego Toyoty odebrali czeki

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 9 stycznia 2018, 17:28
Aktualizacja: Środa, 10 stycznia 2018, 19:19
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w siedzibie Zespołu Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu oficjalnie podsumowano VIII edycję Funduszu Toyoty "Dobre pomysły zmieniają nasz świat" a laureaci konkursu odebrali symboliczne czeki.

Organizowany przez Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu we współpracy z Fundacją Edukacji Europejskiej i Zespołem Szkół nr 5 w Wałbrzychu konkurs grantowy "Dobre pomysły zmieniają nasz świat" skierowany jest do organizacji non-profit z powiatu wałbrzyskiego. Składane projekty muszą przewidywać trwałą zmianę w otoczeniu i powinny być powiązane z działaniami edukacyjnymi lub podnoszeniem świadomości w zakresie wybranej dziedziny: ekologii, promocji zdrowego trybu życia i rekreacji.

- W tegorocznym konkursie wzięło udział 11 projektów. 5 z nich otrzyma dofinansowanie z Funduszu Toyoty "Dobre pomysły zmieniają nasz świat". Są przygotowane przez organizacje non-profit z terenu Wałbrzycha i okolic. Jest to "Miasteczko dzieci" w Starych Bogaczowicach, "Ogród sensoryczny" w szkole numer 15 na Piaskowej Górze, projekt "Aqr Square", przygotowany przez Biuro Wystaw Artystycznych, który zakłada specjalne miejsce wystawowe na terenie Parku Sobieskiego, "Eko-Astro-Lab" - ogródek z żywopłotu, który będzie przedstawiał układ słoneczny - element wpisujący się w istniejące obserwatorium astronomiczne i projekt który wygrał: projekt Starej Kopalni - ogród skalny, pokazujący to, jakie złoża są pod Wałbrzychem, jak wygląda geologia. Wspieramy małą rewitalizację naszego miasta. Mamy wiele pięknych, często zaniedbanych miejsc. Środki które przyznajemy wystarczają do tego, aby organizacje non-profit - szkoły, domy kultury, stowarzyszenia, zajmowały się takimi miejscami, przywracały je do życia, udostępniały mieszkańcom, rewitalizowały. Staramy się, żeby był tam element ekologiczny, element edukacyjny, element rekreacyjny. Staramy się wspierać te projekty, które wnoszą coś nowego, realizują nasze założenia, organizują wielu partnerów. W projektach liczy się także udział pracowników Toyoty - powiedział Grzegorz Górski z Toyota Motor Manufacturing Poland.

Najwyżej oceniony został projekt Starej Kopalni - "Ogródek skalny", zakładający zagospodarowanie części skarpy przy ulicy Wysockiego i stworzenie tam ogródka w formie wielkoskalowego modelu profilu geologicznego, obrazującego budowę nawarstwień skalnych i pokładów węgla w rejonie Wałbrzycha. Wysokość otrzymanej dotacji to kwota 19 000 złotych.

Kolejny projekt to "Astro-Eko-Lab", przygotowany przez Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. Z dotacją w wysokości 18 000 złotych ma powstać ekologiczny labirynt z oświetleniem zasilanym ogniwami fotowoltaicznymi, astromat z zestawem zadań do rozwiązania w labiryncie i model kosmosu.

"Miasteczko dzieci" to projekt Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Starych Bogaczowicach. 18 000 dotacji pozwoli na zbudowanie drewnianych domków, imitujących elementy miejskiej zabudowy, takich jak sklep, dom mieszkalny, szkoła, fabryka, przychodnia, posterunek policji, kwiaciarnia, zawierających wyposażenie adekwatne do spełnianej roli, co pozwoli na symulację prawdziwego miasta. Dodatkowo powstaną alejki spacerowe i podstawowe znaki drogowe.

Kolejny projekt to "Art Square" Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biura Wystaw Artystycznych. Dzięki dotacji w wysokości 17 000 złotych na terenie Parku Sobieskiego powstanie skwer artystyczny, gdzie będzie można prowadzić między innymi warsztaty plastyczne, zajęcia edukacyjne i spotkania autorskie, będą ścianki i miejsca ekspozycyjne, stoły plenerowe, będzie też miejsce do aktywnego wypoczynku.

Ostatni dofinansowany projekt to "Ogród sensoryczny" Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu. Ten pobudzający kreatywność ogród zawierać będzie "ścieżkę bosych stóp", murek sensoryczny, pokryty materiałami o różnej strukturze, zakątek smaku i zapachu, stół roboczy do przeprowadzania zajęć, pnie do ćwiczenia równowagi, oraz sporo zieleni. Kwota dofinansowania to 8 000 złotych.

Warto zaznaczyć, że projekty powstały dzięki zaangażowaniu zarówno inicjatorów jak i uczniów Zespołu Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu a realizowane będą we współpracy z wolontariuszami z Toyoty.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group