Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2726
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Lekcje ciemności"

Poniedziałek, 17 lutego 2020, 6:36
Aktualizacja: Wtorek, 18 lutego 2020, 8:47
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: "Lekcje ciemności"
Fot. Robert Bajek
W budynku B10 na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbył się wczoraj wernisaż wystawy fotografii Bogdana Konopki. Wystawa nosi tytuł "Lekcje ciemności".

Urodzony w 1953 roku Bogdan Konopka był ikoną fotografii analogowej i jednym z twórców fotografii elementarnej. Na stałe mieszkał i pracował w Paryżu. Był związany z Pismem Artystycznym Format i Kwartalnikiem Fotografia. Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji, w Warszawskiej Szkole Fotografii i na Formation Supérieure w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii.

Bogdan Konopka był laureatem Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii. Swoje zdjęcia prezentował na wielu wystawach, między innymi podczas paryskiego Miesiąca Fotografii. Wielokrotnie nagradzany, otrzymał między innymi odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, GLORIA ARTIS Zasłużony Kulturze i brązowy medal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej. Odszedł 19 maja 2019 roku.

Bezpośrednio po zakończeniu wernisażu w Sztygarówce odbyło się spotkanie z żoną Bogdana Konopki - Jacqueline. Spotkanie poświęcone było autorowi niezwykłych fotografii jego pasji i pracy. Organizatorem wystawy, którą można oglądać do 10 maja jest Wałbrzyski Kub Fotograficzny i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, a jej kuratorem Jarosław Michalak.

Wystawa została zorganizowana w ramach IV Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii 2020. Oprócz wystawy "Lekcje ciemności" podczas Weekendu Fotografii w Galerii pod Atlantami PiMBP Biblioteki pod Atlantami zorganizowano zbiorową wystawę WKF "SPÓJRZ widzę", inspirowaną tekstami Zespołu Raz Dwa Trzy, wystawę fotografii Tomasza Sidora w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu i Bitwę na zdjęcia, która odbyła się Art Cafe Pod Pretekstem.

Twoja reakcja na artykuł?

3
27%
Cieszy
0
0%
Hahaha
8
73%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group