Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3441
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Logo Roku Księżnej Daisy

Poniedziałek, 27 lutego 2023, 11:29
Aktualizacja: 14:30
Autor: red
Wałbrzych: Logo Roku Księżnej Daisy
Fot. użyczone
Rok Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie to wspólna inicjatywa obu miast, upamiętniająca ich najsłynniejszą mieszkankę z okazji 150 rocznicy urodzin i 80 rocznicy śmierci . Jego znakiem rozpoznawczym jest przygotowany specjalnie na tę okazję logotyp uwzględniający fragment osobistej papeterii słynnej arystokratki.

Autorem logotypu Rok Księżnej Daisy von Pless jest wałbrzyski artysta-grafik Marcin Sikora. Oprócz nazw obu miast partnerskich znalazły się w nim także słynne zdjęcie księżnej z 1899 wykonane w londyńskim studio Lafayette oraz bez wątpienia najciekawszy element graficzny jakim jest faksymilia jej własnoręcznego podpisu. Zdobił on pierwszą papeterię, której księżna Daisy używała w pierwszych latach po swoim ślubie z księciem Janem Henrykiem XV von Pless, hrabią von Hochberg i baronem na Książu.

- Logo Roku Księżnej Daisy znalazło się już na oficjalnym papierze firmowym Zamku Książ w Wałbrzychu i na wszystkich materiałach promocyjnych zapowiadających wydarzenia związane jego obchodami – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

W czasach księżnej Daisy von Pless (1873-1943) najpowszechniejszą formą komunikacji międzyludzkiej była wymiana listów. Na ich czytanie i pisanie damy z towarzystwa poświęcały sporą część dnia, bo karygodnym faux-pas było wówczas pozostawienie korespondencji bez odpowiedzi. Podczas swojego 70-letniego życia Daisy używała wielu różnych papeterii. Swoje listy wysyłała na oficjalnych drukach zamków w Książu i Pszczynie, ale także posługiwała się swoim osobistym logotypem, który przedstawiał imię Daisy otoczone wiankiem ze stokrotek i zwieńczone koroną książęcą. Po rozwodzie, kiedy księżna von Pless mieszkała na południu Francji, jej osobisty znak został uproszczony i zawierał już wtedy jedynie nałożone na siebie litery D i P, choć ciągle zwieńczone koroną rangową. Po przeprowadzce do Monachium na początku lat 30. na oficjalnym papierze księżnej z dawnego symbolu została już tylko książęca korona, pojawiły się za to dodatkowo adres i numer telefonu. W tamtym czasie do Daisy można było zadzwonić na numer 41037!

Na wniosek komisji kultury Rady Miasta, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2023, Rokiem Księżnej Daisy von Pless. W tym roku przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki miasta oraz 80 rocznica jej śmierci w Wałbrzychu. Przez dwanaście miesięcy postać księżnej Daisy von Pless (1873-1943) upamiętniana jest także w partnerskim mieście Wałbrzycha czyli górnośląskiej Pszczynie, gdzie radni podjęli analogiczną uchwałę. Miasta, które łączy wspólna historia, a w przeszłości unia personalna w osobie panujących książąt z rodu Hochberg von Pless podpisały umowę o partnerstwie w 2014 roku.

W obchody Roku Daisy w Wałbrzychu włączyli się do tej pory: Teatr Dramatyczny, Muzeum Porcelany, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Biblioteka pod Atlantami, Fundacja Księżnej Daisy von Pless, Zespół Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 im. Księżnej Daisy Hochberg von Pless w Wałbrzychu, PSP nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Obchody Roku Daisy objęła patronatem honorowym Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Twoja reakcja na artykuł?

5
36%
Cieszy
4
29%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
21%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group