Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 4925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: LOT coraz większa

Wtorek, 18 maja 2021, 11:32
Aktualizacja: 13:04
Autor: red
REGION: LOT coraz większa
Fot. użyczone
Do grona członków stowarzyszonych w Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej dołączyły dwa koleje, bardzo ważne turystycznie podmioty w naszym regionie: Hotel i Restauracja „Fregata” w Zagórzu Śląskim (Fregata Pensjonat) oraz OSiR Świebodzice. LOT AW liczy już 35 członków.

- Mamy duże przekonanie, że wspólne działania turystyczne przynoszą największe korzyści. Witamy na pokładzie LOT AW Fregatę z Zagórza i świebodzicki OSiR. Nasze stowarzyszenie iczy już 35 członków – mówi prezes LOT AW, Anna Żabska.

Hotel i Restauracja „Fregata” w Zagórzu Śląskim to obiekt o długiej historii. Zbudowany został pierwotnie jako parterowe schronisko w 1914 roku i od tej pory gości u siebie turystów i podróżników, którzy przybyli w te strony, by zaznać wypoczynku tuż nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego z pięknym widokiem na zaporę - zabytek techniki.

Wielka powódź z 1897 roku skłoniła władze śląskiej prowincji do poprawy ochrony przeciwpowodziowej regionu. Trzy lata później podjęły one decyzję o budowie zapory wodnej i zbiornika retencyjnego na Bystrzycy w rejonie zalanej wsi. Śląska Dolina /Schlesiertal/. Przygotowania przedłużały się, stąd właściwe roboty ruszyły dopiero w 1911 roku. Całość w tym elektrownię wodną w Lubachowie, oddano do użytku w 1917 roku. Przy nowej drodze biegnącej wzdłuż niecki planowanego zalewu powstało w tym czasie skromne schronisko Schlesiertalbaude, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 1 października 1914 roku. Jego gospodarz Alfons Arndt /ur. W 1880 roku/ miał spore doświadczenie w zarządzaniu podobnymi obiektami, ponieważ wcześniej prowadził m.in. słynącą z dobrej kuchni gospodę Zur Talmuhle w Śląskiej Dolinie oraz Kantynę w Lubachowie. Uchodził zresztą za człowieka rozważnego i skutecznego w działaniu.

Arndt został wkrótce powołany do służby wojskowej . Przez ten czas interesem zawiadywały wspólnie jego żona i siostra. Wojenna rzeczywistość z pewnością nie ułatwiała tego zadania, niemniej gospoda cieszyła się sporą popularnością /szczególnie w niedzielę/, co pozwoliło im uzyskiwać niewielkie wpływy. Po zakończeniu Wielkiej Wojny gospodarz powrócił nad Jezioro Bystrzyckie i rozbudował schronisko. Nowa część, choć drewniana i niewyszukana w formie, przyczyniła się do zwiększenia liczby miejsc gastronomicznych. Interes kwitł, co pozwoliło Arndtowi przygotować się do całkowitej przebudowy obiektu. Wszystkie wcześniejsze zabudowania rozebrano, a w ich miejscu wzniesiono duże, nowoczesne i murowane schronisko, które zostało uruchomione latem 1926 roku. Piętrowy budynek z użytkowym poddaszem i kopertowym dachem przetrwał z niewielkimi modyfikacjami do dziś. Zachowały się również parterowe przybudówki, które pierwotnie były otwarte od strony zalewu. Znajdowały się w nich stoliki przeznaczone dla klientów Restauracji, mieszczącej się na parterze schroniska. Do obiektu należał przestronny taras, na którym ustawiono kolejne rzędy stolików. Arndt zainwestował również w nadbrzeże i przystań z wypożyczalnią łódek. Przy ,,Schlesiertalbaude,, cumował też niewielki statek pasażerski pływający po jeziorze.

Schronisko było bardzo popularne. W 1934 roku oferowano w nim 8 pokoi gościnnych z 12 łóżkami, dwa lata później – 11 pokoi z 16 miejscami noclegowymi. Budynku w tym czasie nie rozbudowano, różnica mogła zatem wyniknąć z zagospodarowania poddasza. Pensjonat był nowocześnie wyposażony, m.in. w centralne ogrzewanie i łazienki. Nie należał również do najtańszych. W 1934 roku żądano za łóżko poza sezonem 1,50-2,25 RM, w sezonie 1,75-2,50 RM. Z wyżywieniem było odpowiednio drożej: poza sezonem 3,75-4,50 RM, w sezonie 4,50-5,00 RM. Z części pokoi rozciągał się piękny widok na Jezioro Bystrzyckie. Gościom polecano świeże pstrągi, wspominano również o braku komarów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się ,,Schlesiertalbaude,, w sezonie letnim, kiedy ściągali tam miłośnicy sportów wodnych i kąpieli słonecznych. Wypoczynkowy charakter obiektu podtrzymywano również po 1945 roku. Do dziś funkcjonuje w nim pensjonat ,,FREGATA”.

OSiR Świebodzice Sp. z o.o. istnieje od 2013 r. Wcześniej od 1975 r. funkcjonował jako jednostka budżetowa pod nazwą Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.

OSiR Świebodzice Sp. z o.o. to jedna z najprężniej działających jednostek w regionie świadcząca usługi w zakresie sportu, rekreacji, rehabilitacji, kultury i szeroko rozumianej rozrywki.

W skład kompleksu wchodzi m.in. Wodne Centrum Rekreacji, największy zespół basenów otwartych na Dolnym Śląsku, kręgielnia i skatepark. Brodzik ze zjeżdżalnią w kształcie rybki, parasol wodny, multimedialna zjeżdżalnia z pomiarem czasu i prędkości oraz wodny plac zabaw to miejsca uwielbiane przez dzieci. Malowniczo położone tereny do plażowania oraz boisko do plażowej piłki siatkowej, nożnej i ręcznej to dodatkowe atrakcyjne miejsca dla wypoczywających na otwartym basenie.

Twoja reakcja na artykuł?

8
67%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
2
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group