Sobota, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 4510
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Lotnicze fascynacje Hochbergów

Czwartek, 24 lipca 2025, 6:39
Autor: Zamek Książ
Wałbrzych: Lotnicze fascynacje Hochbergów
Fot. organizatorzy
„Moją życiową potrzebą były zawsze podróże. Pragnęłam ich tak bardzo, jak mężczyzna pragnie wina. Uwielbiałam przemieszczać się na piechotę, koniem, automobilem, samolotem, ale, chyba najbardziej, statkiem. Ciągle tęskniłam za nieznanymi scenami, ludźmi i przeżyciami, nawet jeśli nie miałam na tyle odwagi i zdecydowania, by wszystkiego doświadczyć.”

Lepiej przemilczeć, prywatne pamiętniki księżnej Daisy von Pless z lat 1895-1913, tłumaczenie: Barbara Borkowy, Wałbrzych 2013

Kosmopolityczna rodzina książąt Hochberg von Pless z Książa i Pszczyny uwielbiała podróże. Jej członkowie w tym księżna Daisy, książę Jan Henryk XV, a także jego młodszy brat hrabia Fritz von Hochberg drogą morską docierali do tak odległych lokalizacji jak Indie, Argentyna, Stany Zjednoczone i Australia. Rozwój lotnictwa cywilnego w pierwszych trzech dekadach XX wieku przyjęli więc z prawdziwym entuzjazmem.

W 31 numerze tygodnika „Sport im Bild” z 1922 roku odnotowano pierwszą podróż lotniczą księżnej Daisy von Pless i jej średniego syna hrabiego Aleksandra von Hochberga z Berlina do Monachium przez Lipsk i Norymbergę. Podróż odbyła się na pokładzie samolotu linii Rumpler. Na ilustrującej wzmiankę fotografii obok wspomagającej się laską księżnej Daisy w czarnym płaszczu i i białym szaliku z sobolego futra oraz jej syna w zawadiackiej pozie widzimy głównego pilota Joachima von Koppena.

Wielbicielem transportu lotniczego był także zmarły w 1938 roku mąż księżnej Daisy, książę Jan Henryk XV von Hochberg-Pless. Przez całe lata 30-te ubiegłego stulecia, a szczególnie w ostatnich latach życia podróżował samolotami dużo i intensywnie. Głównie do różnych miast niemieckich, ale także do Pragi, Warszawy, Paryża, a nawet do Algierii. Potwierdzają to liczne rachunki i bilety lotnicze, które znajdują się dziś w archiwach państwowych w Katowicach i we Wrocławiu. Swoją ostatnią podróż w życiu odbył samolotem przez Pragę i Amsterdam do Paryża, gdzie u tamtejszych lekarzy poddawał się kuracji związanej z przewlekłą chorobą serca.

Hochbergowie zabiegali także o rozwój infrastruktury lotniczej w swoich dobrach lub w ich okolicy. W lutym 1937 roku ofiarowali na rzecz LOPP teren pod Pszczyną na budowę lotniska. W przypadku dóbr dolnośląskich małe samoloty pasażerskie przybywających w gościnę do Książa miały lądować na łąkach książęcych przylegających do zamku od strony Świebodzic. Pod koniec lat 80-tych na tym terenie powstało świebodzickie lądowisko.

Wybór rejonu Świebodzic na jego budowę nie był przypadkowy, a kolejne lata potwierdziły słuszność tej decyzji.  Wyjątkowe położenie stwarza idealne warunki do wykonywania lotów sportowo - rekreacyjnych. Można na nie dolecieć i bezpiecznie lądować w tzw. niskich progach pogodowych. Dogodna lokalizacja pozwala na szybki dojazd z Wałbrzycha, Wrocławia, Legnicy i Jeleniej Góry. 

Żelaźni powracają na(d) Zamek Książ!

Już 26 i 27 lipca zapraszamy na jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń tego lata – „Podniebny Książ”!
Grupa Akrobacyjna Żelazny znów wzbije się nad zamkiem, a to oznacza widowiskowe manewry, emocje w powietrzu i huk silników nad jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce – Zamkiem Książ!

W programie:
Pokazy Żelaznych i Retro Sky Team
Pokazy szyku 3 samolotów PZL-104 Wilga
Przeloty zabytkowego AN-2
Loty: samolot holujący - szybowiec
Wstęp wolny, a emocje gwarantowane!
Dla miłośników historii BONUS – zwiedzanie z przewodnikiem „Lotnicze pasje Hochbergów” (wydarzenie biletowane: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl)
Zabierzcie rodzinę, znajomych lub wpadnijcie solo – będzie się działo!
Zamek Książ, 26–27 lipca
Start: godz. 10:00
Zapraszamy!

Twoja reakcja na artykuł?

1
6%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
22%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
13
72%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group