Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4131
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Dziećmorowice: LTE i WiFi w Gminie Walim

Wtorek, 25 marca 2014, 12:54
Aktualizacja: 22:52
Autor: red.
REGION, Dziećmorowice: LTE i WiFi w Gminie Walim
Fot. Robert Bajek
Gmina Walim pozyskała prawie 6,2 miliona złotych na projekt „Rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Walim”. O szczegółach projektu mówili dzisiaj na konferencji prasowej w Gościńcu „Nowa Wioska” w Dziećmorowicach Adam Hausman – Wójt Gminy Walim, Aleksandra Ignaszak – Koordynator projektu i Tomasz Rybiński – Specjalista ds. technicznych.

Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Oś Priorytetowa – Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.3 – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Całkowita wartość dofinansowania wynosi 6 155 686 złotych. Co ważne projekt został tak skonstruowany, że Gmina Walim nie dokłada do niego żadnych środków ze swojego budżetu. Realizacja projektu przewidziana jest na 5 lat. Obejmuje nie tylko stworzenie systemu dostępu do internetu, ale też zakup i późniejszą modernizację zestawów komputerowych.

Projekt zakłada, że dzięki pozyskanym środkom około 95 procent powierzchni Gminy Walim zostanie pokryta siecią umożliwiającą dostęp do internetu za pomocą łącza WiFi. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno wszyscy mieszkańcy Gminy Walim, jak i odwiedzający te tereny turyści, będą mogli zupełnie bezpłatnie korzystać z internetu. Dodatkowo w ramach projektu Gmina Walim zakupi prawie 400 zestawów komputerowych. 90 z nich zostanie przekazanych do gminnych instytucji kulturalnych i oświatowych, natomiast 300 sztuk trafi do wytypowanych na podstawie sytuacji majątkowej i rodzinnej mieszkańców Gminy Walim. Ważne jest to, że dzięki projektowi rodziny w trudnej sytuacji finansowej, najuboższe, będą miały możliwość nieodpłatnego korzystania z komputerów i z dostępu do internetu. Działania w ramach projektu będą miały wpływ zarówno na komfort życia mieszkańców jak i na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

- Kwota 6 155 000 złotych przekazana będzie na LTE, czyli dostęp do internetu w całej Gminie. W ramach projektu jest 95, ale może uda nam się 99 procent Gminy pokryć sygnałem. Każdy mieszkaniec, każdy turysta, każdy kto będzie w rejonie działania, będzie miał dostęp do darmowego internetu. Do tego jeszcze 300 komputerów otrzymają nasi mieszkańcy do dyspozycji, a 90 będzie w instytucjach nam podległych. Będą to szkoły, domy kultury, Zamek Grodno. Mamy takie miejscowości jak Glinno, gdzie jest kompletny brak dostępu do internetu, ale też mamy takie miejscowości jak sam Walim czy Niedźwiedzica, gdzie zapewnionych jest tylko 24 procent potrzeb. Ten projekt spowoduje, że będziemy mieli bez ograniczeń dostęp do internetu na terenie całej Gminy. W chwili obecnej podpisaliśmy umowę na realizację projektu. Zamierzamy na przełomie roku 2014/2015 już łączność uruchomić. Oczywiście przed nami procedury wyłaniania firm. Wszystko będzie w technologii zaprojektuj i wybuduj. Mamy nadzieję, że będzie to prezent na Gwiazdkę dla mieszkańców i turystów, że będziemy w stanie na Święta w tym roku uruchomić cały system – powiedział Adam Hausman.

Po analizach uwzględniających rozpiętość geograficzną, zalesienie i górzystość terenu, przyjęto projekt budowy radiowej sieci dostępowej w technologii LTE oraz WiFi 802.11a/b/g/n. To pozwoli na uruchomienie dostępu do sieci praktycznie w dowolnym miejscu w Gminie. System LTE będzie się składał ze stacji bazowej umieszczonej na maszcie, a system WiFi z punktów dostępowych zlokalizowanych na obiektach jednostek podległych Gminie.

Grupa 300 beneficjentów, która otrzyma zestawy komputerowe, zostanie wytypowana we współpracy ze szkołami i ośrodkiem pomocy społecznej. W tej grupie znajdą się gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej, dzieci i młodzież ucząca się, pochodząca z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, osoby niepełnosprawne, rodziny zastępcze, rodziny niepełne, osoby z grupy 50+ o obniżonych dochodach w rodzinie i dzieci i młodzież ucząca się z bardzo dobrymi wynikami w nauce, gdzie w rodzinie występuje obniżony miesięczny dochód. System ma ruszyć najpóźniej w pierwszym kwartale 2015 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group