• Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
  • Godz. 5:49
  • Imieniny: Aleksandra, Marii, Wiktora, Zefiryny
  • Czytających: 2113
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

"Ludzie z klisz" tym razem w Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Środa, 12 grudnia 2018, 6:34
Autor: red
Fot. UM Głuszyca
W głuszyckim Centrum Kultury odbyły się dwie projekcje „Ludzi z klisz”– filmu Mateusz Kudły, reportera TVN24. Dokument zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago i Złotego Delfina na festiwalu produkcji filmowych Corporate Media & TV Awards w Cannes.

To niezwykła historia o zwyczajnym życiu mieszkańców powojennego Walimia. Odnalezione klisze filmowe wykonane przez Filipa Rozbickiego, fotografa-amatora i organistę kościelnego mieszkającego po II wojnie światowej w Walimiu pokazały codzienność pierwszych osadników. O zdjęciach Rozbickiego, który z pasją uwieczniał życie sobie współczesnych, z czasem wszyscy zapomnieli. Klisze z ośmiuset fotografiami przeleżały w zapomnieniu ponad 70 lat. Znalezisko w końcu przekazano w ręce lokalnego pasjonata historii - Łukasza Kazka, który rozpoczął poszukiwania postaci uwiecznionych na fotografiach. Zdjęcia wywołały wiele wzruszeń, gdyż pojawiło się mnóstwo osób, które na fotografiach rozpoznały swoich bliskich.

Dokument pokazuje, że zapomniane klisze to niezwykle cenny skarb, dokument minionych czasów. Na ich podstawie powstał film dokumentalny, ścieżka historyczna, sztuka teatralna. Łukasz Kazek ze wzruszeniem opowiadał o przeżyciach związanych z odkrywaniem historii mieszkańców Walimia uwiecznionych na starych fotografiach. Dodał także po projekcji filmu, że niebawem wydany zostanie album z fotografiami „Ludzi z klisz”.

Projekcję filmu obejrzała głuszycka młodzież szkolna w godzinach południowych oraz wieczorem dorosła publiczność. Serdecznie dziękujemy Łukaszowi Kazkowi za udostępnienie filmu i wartościowe spotkania w głuszyckim Centrum Kultury.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
1
17%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group