Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 5589
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Manuela Gretkowska w WOK–u

Czwartek, 1 marca 2018, 7:35
Aktualizacja: 15:58
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Manuela Gretkowska w WOK–u
Fot. Robert Bajek
W Sali Kameralnej WOK na Piaskowej Górze odbyło się wczoraj spotkanie autorskie Manueli Gretkowskiej, zorganizowane wspólnie przez Bibliotekę pod Atlantami i Wałbrzyski Ośrodek Kultury.

Manuela Gretkowska - pisarka, scenarzystka, felietonistka, działaczka społeczna, ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i antropologię w paryskiej Szkole Zaawansowanych Badań w Naukach Społecznych - jednej z wiodących wyższych uczelni we Francji. Pracowała między innymi jako dyrektorka literacka pisma "Elle", w którym publikowała swoje felietony, podobnie jak w pismach "Cosmopolitan", "Machiny", "Wprost", "Polityka" i "Cogito".

Jest autorką przeszło 20 książek, które doczekały się tłumaczenia na wiele języków a także autorką scenariuszy do filmów "Szamanka" i "Egoiści" oraz do serialu telewizyjnego "Miasteczko". Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatką Style Award 2007 w kategorii Osoba Publiczna pisma "Elle", zwyciężczynią plebiscytu czytelników "Wysokich Obcasów" na Polkę Roku a redakcja tygodnika "Przekrój" nagrodziła ją tytułem Fenomen 2006.

Podczas wczorajszego spotkania Manuela Gretkowska opowiadała licznie zgromadzonym słuchaczom o swojej twórczości, o pracy, o książkach, o poglądach, o inspiracjach i o karierze nie tylko pisarskiej, ale również politycznej, ponieważ jest założycielką Partii Kobiet z kierowania której zrezygnowała i obecnie pełni funkcję honorowej przewodniczącej tej partii.

- Jeśli Polska jest kobietą, to w Polsce są kobiety i są większością, ale Polska to jest miejsce na kawałek kobiety. Kobiety jako przyrząd pracowniczy, jako narząd rozrodczy a nie jako człowieka. Definicja wolności to wolność wyboru we wszystkich sferach życia, od publicznej, kiedy mamy prawo wyboru władz - mamy obchody stulecia Odzyskania Niepodległości i stulecie praw wyborczych kobiet, możemy wybierać władze, kto nami rządzi, ale nie możemy wybierać jak chcemy żyć najbardziej intymnie, decydować o naszych wyborach, które za granicą są czymś oczywistym, co należy według Unii Europejskiej i ONZ do niezbywalnych praw człowieka. Może przyjadą Niebieskie Berety i nam pomogą odzyskać wolność, bo kobiety jej nie mają. Miarą nowoczesności i postępu jest praca w ramach większych organizmów, jak Unia Europejska, która daje gwarancję bezpieczeństwa i rozwoju cywilizacji europejskiej - powiedziała Manuela Gretkowska.

Pisarka pod koniec września wyda kolejną powieść. Będzie to powieść miłosna. Jej bohaterami będą dwie kultowe postacie z polskiej historii. Manuela Gretkowska nie chciała jednak zdradzić więcej szczegółów na temat nowej powieści.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group