Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 5705
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Międzynarodowy Dzień Pszczoły

Czwartek, 10 sierpnia 2017, 11:15
Aktualizacja: 13:19
Autor: red
REGION: Międzynarodowy Dzień Pszczoły
Fot. Park Narodowy Gór Stołowych
Pokazy domków dla trzmieli, warsztaty z wykonywania "bomb nasiennych", gry terenowe i degustacje różnych gatunków miodu. To tylko kilka z atrakcji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pszczoły, jaki odbył się w Parku Narodowym Gór Stołowych.

W akcji wspieranej finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wzięło udział
około 100 uczestników. Podczas wędrówki szlakami Parku jej uczestnicy poznawali stanowisko z miododajnymi gatunkami roślin, m.in.: trędownikiem bulwiastym, języczkiem przewalskiego, dzielżanem jesiennym i kocimiętką kubańską. Na trasie znalazły się także kłody bartne, wykonane z wydrążonych pni świerkowych, które są domami dla owadów. Przyrodnicy z pomocą finansową WFOŚiGW we Wrocławiu prowadzą na tych terenach od 2014 r. program przywracania do życia w naturze pożytecznych owadów-zapylaczy. Pracownicy Parku zamontowali 18 kłód bartnych dla pszczoły miodnej oraz dwa stanowiska dla pszczoły murarki.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z wykonywania "bomb nasiennych" - niewielkich, kilkucentymetrowych kulek z
gliny, piasku i nasion z miododajnymi gatunkami roślin. Przygotowane zapasy "bomb" będą rozrzucane na wiosnę na terenach ubogich w rośliny przyjazne owadom, np. na ugorach. Jednym z zadań uczestników gier terenowych było rozpoznawanie roślin miododajnych i inwazyjnych. Organizatorzy podczas akcji przypominali, że pszczoły na całym świecie, także w Polsce masowo wymierają. Jedną z przyczyn tego niebezpiecznego zjawiska jest nadmierne stosowanie pestycydów w uprawach rolniczych. Te pożyteczne owady podtrzymują życie na Ziemi dzięki zapylaniu roślin. Bez działalności tych owadów nie istniałoby wiele roślin w naszym środowisku.
Nawet do 90 proc. roślin w naszej strefie klimatycznej to gatunki owadopylne. Program restytucji pszczół w PNGS jest współfinansowany z WFOŚiGW we Wrocławiu jako jeden z elementów zadania pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w Parku Narodowym Gór Stołowych”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group