Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 3940
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Mieroszowskie Paszporty

Poniedziałek, 5 czerwca 2023, 14:45
Autor: red
REGION, Mieroszów: Mieroszowskie Paszporty
Fot. Gmina Mieroszów
Po raz piąty przyznano MIEROSZOWSKIE PASZPORTY‼

Ideą tej nagrody jest docenienie osób, mieszkańców (obecnych lub byłych) Gminy, które swoją aktywnością i pasją promują nasz region. Propagowanie walorów Gminy, a także akcentowanie jej obecności w kraju czy na świecie to korzyści dla naszej społeczności i szansa na rozwój. Dlatego też, w dniu 29 maja 2023 roku obradowała KAPITUŁA, która przyznała trzy tytuły nagród uznania Burmistrza Mieroszowa w kategorii MIEROSZOWSKIE PASZPORTY.

Paszporty przyznano:

Pani Joannie Bator - w Jej imieniu nagrodę odebrał Pan Matt Mykytyszyn Prezes Fundacji im. Księżnej Daisy.
Pani Marzenie Paluch
Panu Sławomirowi Foryś

PASZPORTY zostały wykonane przez Panią Barbarę Olszamowską – artystkę oraz wieloletnią mieszkanką Sokołowska.

Pani Joanna Bator - polska pisarka, publicystka, felietonistka. Studiowała kulturoznastwo. Ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w . Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, był jednym z pierwszych w Polsce. Jako stypendystka programu Tempus, Fundacji Kościuszkowskiej i rządu japońskiego pracowała kolejno na uniwersytetach w Londynie (1998-1999), Nowym Jorku (1999-2000) i Tokio (2001-2002). Wykładała również na Wydziale Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Znana z artykułów zamieszczanych w "National Geographic" i "Voyage". Znawczyni i wielbicielka japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka Japoński wachlarz, za którą otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Ta sama książka otrzymała również poznańską Nagrodę Wydawców. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa Góra (2009), a potwierdziła je „trylogia wałbrzyska”, do której należy kolejno Chmurdalia (2010) i Ciemno, prawie noc (2011). Za ostatnią z wymienionych autorka uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike. Za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki otrzymała Nagrodę Literacką Usdomer, Nagrodę Literacką im. Stefana Heima, Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodę Literacką Spycher. W 2021 roku została laureatką polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Jej najnowsza powieść to bestsellerowa saga Gorzko, gorzko (2020), w której opowiada o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i ch czterech pokoleń kobiet. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii rekonstruując pamięć swojej naznaczonej traumą rodziny. Realizm i magiczność Gorzko, gorzko nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w pamięci czytelnika. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na. W wywiadzie dla Polityki zatytułowanym Nie wierzę już w ludzkość, wspominając o Sokołowsku Joanna Bator powiedziała: „Nie wiem, dlaczego Sokołowsko tak późno zostało odkryte literacko. Bywałam tam przez pierwsze 18 lat życia spędzonych w Wałbrzychu i zapamiętałam tajemniczość, piękno, kwitnące rododendrony, ale brakowało „zahaczki”. Sokołowsko nie zaistniało więc w mojej wyobraźni, zanim nie stało się to wszystko, co sprawiło, że powstało Gorzko, gorzko: spacer po cmentarzu w Unisławiu Śląskim, opowieść o pewnej kanibalce. Choć tyle lat mieszkam poza Wałbrzychem, w najpiękniejszych miastach świata, uroczych wsiach, to zawsze, kiedy zaczynałam pisać, wracałam tam…”

Pani Marzena Paluch - Prezes Akademii Piłkarskiej Mieroszów, działaczka społeczna, od lat zaangażowana w prowadzenie Akademii. Organizatorka turniejów dla wszystkich grup wiekowych, obozów sportowych w kraju WAKACJE REWAL, POBIEROWO i za granicą ZIMOWE OBOZY HISZPANIA oraz wielu imprez sportowych i turystycznych takich jak: Wakacje z Akademią zajęcia dla wszystkich dzieci z gminy, Ferie z Akademią, coroczny Turniej o puchar Burmistrza Mieroszowa, weekendowe wypady z Akademią -wycieczki piesze ,,Nie tylko piłka '' na Borową Górę, Trójgarb, do Karpacza, na Rupechticki Szpiczak, w Rudawy Janowickie, na Zamek Bolków. Prezes Akademii zainicjowała cykl zajęć pokazowych prowadzonych przez trenerów piłki nożnej w Przedszkolu Miejskim w Mieroszowie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sokołowsku i Szkole w Kowalowej.

Zawodnicy Akademii biorą udział w turniejach, w których odnoszą sukcesy:
Liga Młodzika Okręgowy Związek Piłki Nożnej- 3 miejsce
Turniej Świebodzice Farvia CUP – 2 miejsce
Turniej o Puchar Burmistrza Boguszowa Gorc – 2 miejsce
Turniej Sanatoria Dolnośląskie CUP – 1 miejsce
Turniej o Puchar Burmistrza Mieroszowa – 2 miejsce.

Obecnie do Akademii należy 70 dzieci z gminy Mieroszów, które są podzielone na grupy Balbini 4 lata, Skrzat 5/6 lat, Żak 7/8 lat, Orlik 9/10 lat, Młodzik 11/12 lat.

Dzięki inicjatywie Marzeny Paluch i powstaniu Akademii Piłkarskiej młodzi sportowcy otrzymali szansę na rozwijanie swoich piłkarskich talentów grając w wielu ogólnopolskich turniejach.

Pan Sławomir Foryś - były zawodnik Biathlonu Wałbrzych. W 1994 r. został wicemistrzem Polski juniorów w biegu indywidualnym i w sprincie. Na mistrzostwach Polski seniorów zdobył pięć medali: srebrne w sztafecie i biegu drużynowym w 1995 r., złoty w biegu drużynowym, srebrny w sztafecie i brązowy w biegu indywidualnym w 1996 r.
Reprezentował Polskę na mistrzostwach świata juniorów w 1993 r. (80 m. w biegu indywidualnym), i 1994 r. (74 m. w biegu indywidualnym, 49 m. w sprincie, 18 m. w sztafecie i 17 m. w biegu drużynowym, mistrzostwach świata seniorów w 1996 r. (79 m. w biegu indywidualnym) i 1997 r. (49 m. w biegu indywidualnym).

Od 2008 r. pracuje jako trener w Uczniowskim Klubie Sportowym w Mieroszowie. Dzięki wytrwałej pracy, zaangażowaniu i wiedzy Sławomira Forysia Klub poszczycić się może tym, że jego wychowankowie zdobywali tytuły mistrzowskie w biathlonie i biathlonie letnim, stawali na podium w zawodach biatlonowych, narciarskich i biegowych na różnym szczeblu, począwszy od gminnego po ogólnopolski. Na zawodach Pucharu Polski w biathlonie letnim zdobywali srebrne i brązowe medale oraz bardzo wysokie wyniki medalistów na Mistrzostwach Polski w biathlonie letnim. Wielu z nich z powodzeniem kontynuowało lub w dalszym ciągu kontynuuje karierę sportową. Dwójka Jego wychowanków (Łukasz Słonina i Kamila Żuk) już jako zawodnicy innych klubów zasiliła kadrę narodową w biathlonie. To przecież w UKS „Mieroszów” Kamila Żuk uczyła się biathlonu i jak widać pokochała go skutecznie osiągając wyniki na skalę światową.

W minionym 2022 r. podopieczni trenera Sławomira Forysia odnieśli znaczące sukcesy w zawodach biatlonowych na arenie ogólnopolskiej:

Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim:
1 miejsce – bieg indywidualny kat. młodziczka; bieg sztafetowy kat. młodziczki,
2 miejsce – bieg indywidualny kat. młodziczka młodsza,
3 miejsce – bieg indywidualny kat. młodziczka; bieg indywidualny kat. młodzik młodszy; bieg sprinterski kat. młodziczka; bieg sprinterski kat. młodziczka młodsza.
Puchar Polski w biathlonie letnim:
1 miejsce – bieg indywidualny kat. młodziczka młodsza; bieg sprinterski kat. młodziczka młodsza,
3 miejsce – bieg sprinterski kat. młodziczka; bieg sprinterski kat. młodzik młodszy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski za sezon letni zawodnicy zajęli 2 miejsce, kat. młodziczka młodsza; 4 miejsce, kat. młodzik młodszy, 4, 5 i 7 miejsce kat. młodziczka. Ponadto podopieczni trenera Forysia w zawodach ogólnopolskich z cyklu „biathlon dla Każdego” 17-krotnie zajmowali miejsca na podium w tym 9-krotnie zwyciężali. Wieloletnie zaangażowanie trenera i systematyczna praca w przygotowanie młodych biathlonistów przynoszą zasłużone efekty w postaci znaczących wyników sportowych. Osiągnięcia zawodników w minionym sezonie były największe w historii „UKS” Mieroszów.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group